15 czerwca 2017 roku w Unii Europejskiej skończył się roaming!

Od 15 czerwca 2017 r. Europejczycy korzystający z telefonów komórkowych na terenie UE, zapłacą za rozmowy tyle samo, co we własnym kraju – opłaty roamingowe zostały zniesione.

Koniec roamingu w UE (15.06.2017)

Po 10 latach intensywnych prac nad regulacjami, w czwartek 15 czerwca 2017 r. niezależnie od tego, gdzie na terenie Unii Europejskiej się znajdujesz, możesz rozmawiać, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu mobilnego na takich samych warunkach jak w kraju.

Zniesienie opłat roamingowych to przywrócenie obywatelom wolności przemieszczania się i poczucia bycia u siebie, zniesienie przymusu płacenia za przekraczanie granic i danie możliwości postrzegania Europy jako swojego domu – powiedziała Viviane Reding. Dziesięć lat temu Reding – wówczas komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów – rozpoczęła walkę z opłatami roamingowymi. Obecnie jest posłanką w Parlamencie Europejskim i należy do grupy EPL.

Zasada „uczciwego korzystania”

Parlament Europejski przyczynił się do tego, aby użytkownicy telefonii komórkowej nie byli za granicą ograniczeni sztywnym limitem czasowym, a jedynie zasadą „uczciwego korzystania”. To znaczy, że jeśli użytkownik korzysta z telefonu w swoim państwie członkowskim częściej niż za granicą, to nie będzie ponosił dodatkowych opłat. W innym razie operator będzie mógł zażądać naliczenia kosztów za roaming. Ma to zapobiec nadużyciom takim jak podpisywanie umowy w jednym kraju, gdzie ceny są niższe, i korzystanie z telefonu w innym.

Gdzie jest zniesiony a gdzie nadal obowiązują opłaty za roaming?

Opłaty roamingowe zniesione zostały we wszystkich krajach Unii Europejskiej (w tym w Wielkiej Brytanii). Niedługo po 15 czerwca zasady zostaną wprowadzone także na Islandii, Norwegii i w Liechtensteinie. W Szwajcarii, Andorze i Monako roaming nadal będzie obowiązywać.

Jak wygląda zniesienie opłat roamingowych w Polsce?

Pisaliśmy o tym, że na początku nie wszyscy operatorzy w Polsce całkowicie znieśli opłaty roamingowe. i nie zastosowali się do zasady „roam like at home” (RLAH). Do ostatniej chwili, pewnie dzięki wyłamaniu się firmy Orange (oprócz oferty na kartę), która jako pierwsza ogłosiła, że nie będzie pobierać żadnych dodatkowych opłat, polscy operatorzy w większości wyrównali opłaty i wszędzie sytuacja wygląda podobnie – nie mogło być inaczej. Poinformowali o tym T-Mobile, Play (P4) i Plus. Ale już wirtualni operatorzy sieci mobilnych (np. Virgin Mobile Polska), zamierzają wystąpić do polskiego regulatora, czyli UKE, o zgodę na ceny w roamingu wyższe niż w kraju.

Roaming włączany jest automatycznie i nie trzeba go dodatkowo aktywować. Ewentualne opłaty i darmowe pakiety, które obowiązują w Twojej taryfie powinny zostać opublikowane przez operatorów (poniżej znajdziesz linki do aktualnych cenników i zasad roamingowych polskich operatorów):

Nie jest tak, że za roaming nie zapłacimy zupełnie nic – są ograniczenia

Są jednak pewne ograniczenia, wspomniana wcześniej zasada uczciwego korzystania z usług roamingowych. Jeśli w ciągu ostatnich 4 miesięcy częściej będziemy korzystać z telefonu w roamingu niż w kraju, operator może poprosić nas o wyjaśnienie. A jeśli w ciągu tego czasu nie wyjaśnimy sprawy lub nie wrócimy do kraju i będziemy na miejscu korzystać więcej z telefonu, to możemy być obciążeni wyższymi opłatami. Ma to zapobiec sytuacji, w której abonenci kupowaliby tańsze pakiety w innym kraju i korzystali z nich u siebie. Dodatkowe opłaty nie mogą być jednak nałożone przez operatora dopóki się z nami nie skontaktuje.

Maksymalna wysokość opłat to:

  • 1 cent (ok. 4 gr) za SMS-a,
  • 3,2 centa (ok. 13 gr) za minutę połączenia
  • 7,7 euro (ok. 32 zł) za 1 GB przesłanych danych.

Ten ostatni wskaźnik będzie jeszcze obniżany i w styczniu 2022 roku ma wynieść 2,5 euro (ok. 10,5 zł) za 1 GB.

Ile możesz zapłacić przypadku nielimitowanych/limitowanych pakietów danych w abonamencie?
Operator może (ale nie musi) wprowadzić limity surfowania po sieci w roamingu nawet jeśli mamy nielimitowany pakiet danych internetowych lub mamy go w bardzo niskiej cenie. Operator może wyliczyć taki limit według ustalonego wzoru: dwukrotności ilorazu ceny abonamentu podzielonego przez 7,7 euro.

Jeśli mamy abonament za 100 zł, czyli 25 euro, to limit obliczony jest następująco: 2x(25/7,7). Wynik to około 6,5 – tyle GB będziemy mieli na pewno za darmo do wykorzystania za granicą. Kwota 7,7 wzięła się stąd, że tyle euro za jeden gigabajt przesłanych danych musi maksymalnie płacić jeden operator drugiemu za korzystanie z jego infrastruktury (dzięki czemu możliwe są w ogóle rozmowy w roamingu). Po przekroczeniu wyliczonego w przykładzie limitu 6,5 GB operator może zwiększyć cenę za 1 GB do 7,7 euro.

Ile może kosztować minuta połączenia lub SMS jeśli posiadasz limitowany pakiet?
W przypadku przekroczenia pakietów w roamingu operator może nałożyć dodatkowe opłaty: 3,2 centa za minutę i 1 cent za SMS-a.

W przypadku dodatkowych pytań, kontaktuj się ze swoim operatorem , a już w czwartek 15 czerwca o 11.00 posłanka Pilar de Castillo Vera będzie odpowiadała na żywo na Facebooku (@europeanparliamet) na pytania użytkowników.

Krótka historia opłat roamingowych w UE

Po raz pierwszy instytucje europejskie zajęły się roamingiem w 2007 r., wprowadzając tzw. „eurotaryfę”, która wyznaczała maksymalne stawki za połączenia. Jednak ceny połączeń międzynarodowych dalej zdecydowanie przekraczały koszty ponoszone przez operatorów. Minuta połączenia kosztowała 1,63 euro, w 2014 r. już tylko 19 centów. W kwietniu 2016 r. opłaty zmalały do 5 centów za minutę.

Wysokie koszty roamingu są szczególnie uciążliwe dla powiększającej się grupy osób korzystających z internetu na smartfonach. Od 2007 r. rynek danych w roamingu urósł o 630 proc.

W pierwszej połowie 2018 r. w życie wchodzi rozporządzenie o transgranicznym korzystaniu z usług on-line. Wykupione w domu cyfrowe treści takie jak prasa, muzyka i filmy będą dostępne również za granicą.

Od obniżenia cen hurtowych do końca roamingu

Zniesienie opłat roamingowych stało się możliwe, gdy Parlament Europejski i państwa członkowskie porozumieli się w sprawie hurtowych cen roamingu, czyli pieniędzy, które jedna firma telekomunikacyjna płaci drugiej za dostęp do jej infrastruktury za granicą. Dzięki parlamentowi ceny hurtowe będą niższe niż te, które proponowała komisja.

Sprawozdawczyni z ramienia parlamentu Pilar del Castillo (EPL, Hiszpania) powiedziała: – Dzięki determinacji Parlamentu Europejskiego, doprowadziliśmy do zniesienia opłat roamingowych. Możemy podróżować po Europie nie martwiąc się tym, jaki rachunek zobaczymy po powrocie.

źródła: Aktualności Parlament Europejski: To już koniec opłat za roaming! (wideo) oraz End of roaming charges in the EU: Joint statement by 3 EU institutions