E-recepta już w przyszłym roku w wybranych miastach

Już za 8 miesięcy, w wybranej części kraju, lekarze, farmaceuci i pacjenci będą mogli przetestować system do obsługi elektronicznych recept.

LekSeek Polska (logo)

Kilkanaście tygodni temu Konstanty Radziwiłł informował, że e-recepta może być gotowa do końca tego roku. I chociaż wystawiania recepty w postaci elektronicznej ma być obowiązkowe dopiero od 1 stycznia 2020 roku, to widać, że prace nad jej wdrożeniem naprawdę zaczynają mocno posuwać się do przodu.

Na potrzeby budowy i dostosowania systemów usługodawców do komunikacji z systemem P1, CSIOZ opublikowało właśnie pierwszą wersję dokumentacji integracyjnej w zakresie zapisu i odczytu elektronicznych recept. Ponadto zapowiedziano, że już od 1 lipca br. system będą mogły testować firmy przygotowujące programy gabinetowe.

Podczas zorganizowanej przez CSIOZ konferencji zatytułowanej „Informatyzacja podmiotów leczniczych – korzyści z wdrożenia i plany na przyszłość”, Minister Zdrowia po raz kolejny wyraził nadzieję, że pod koniec tego roku uda się sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić, elektroniczną receptę. Dyrektor CSIOZ Marcin Węgrzyniak, na tej samej konferencji poinformował, że planowane jest przetestowanie e-recepty w jakiejś części naszego kraju już w lutym 2018 roku.

Z II edycji badań poziomu informatyzacji podmiotów leczniczych w Polsce wynika, że w 2016 roku na EDM było gotowych 41% szpitali oraz 26% placówek udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych (innych niż szpitalne). Z powodu ciągłego przesuwanie terminów, wiele placówek zbagatelizowało problem i nawet nie rozpoczęło wdrażania odpowiednich rozwiązań.

Z pomocą może im przyjść Gabinet drWidget, przygotowany przez firmę LekSeek Polska. Program umożliwia nowoczesne zarządzanie przychodnią lub indywidualnym gabinetem, daje dostęp do baz informacji ułatwiających codzienną pracę oraz spełnia wszystkie ustawowe wymogi dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Wystawianie recept - Gabinet drWidget
Wystawianie recept – Gabinet drWidget

– Stworzyliśmy to oprogramowanie, żeby lekarze mogli skupić się na pacjencie, a nie tylko jego dokumentach. Dzięki niemu zyskają też przewlekle chorzy, stale przyjmujący leki. Będą oni mogli wysłać prośbę do lekarza o odnowienie recepty mailem, zamiast każdorazowo pojawiać się w przychodni/szpitalu – twierdzi Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający w firmie LekSeek Polska.

Gabinet drWidget już teraz w bardzo prosty sposób umożliwia wystawianie i drukowanie recept lekarskich, zgodnie z wytycznymi NFZ oraz obowiązującymi przepisami, a gdy tylko resort zdrowia umożliwi wystawianie e-recepty, automatycznie dostosuje się do nowych funkcjonalności i pozwoli bardzo płynnie przejść do nowych rozwiązań.

Chcąc korzystać z programu, wystarczy założyć konto na stronie drw.pl. Dla wszystkich zainteresowanych dostępna jest też wersja demonstracyjna (z fikcyjnymi danymi), która pozwala zapoznać się z programem i jego różnymi funkcjami.

źródło: informacja prasowa