[10-16 czerwca] Tydzień w historii technologii

Sprawdź najważniejsze wydarzenia z historii nauki i techniki (nowych technologii), które wydarzyły się między 10 a 16 czerwca.

10-16 czerwca: tydzień w historii technologii

10 czerwca 1858: Rozpoczęcie połączenia kontynentów za pomocą transatlantyckiego kabla telegraficznego

Dwa statki wyruszyły w ocena, aby rozpocząć prace nad położeniem kabla transatlantyckiego.Pierwszy transatlantycki kabel telegraficzny został położony na dnie Atlantyku pomiędzy miejscowościami Foilhommerum na wyspie Valentia w zachodniej Irlandii a Heart’s Content na wschodnim wybrzeżu Nowej Fundlandii. Łączył on Amerykę Północną z Europą, skracając do kilku minut czas potrzebny na dostarczenie wiadomości między nimi. Poprzednio używano w tym celu statków, co trwało około dziesięciu dni. Zaprojektowany do pracy telegraficznej kabel został uruchomiony 5 sierpnia 1985 roku, a pierwszy testowy sygnał został wysłany 12 sierpnia.

10 czerwca 1998: Seiko wydało zegarek Ruputer

Seiko wprowadziło na rynek pierwszy na świecie zegarek-komputer na rękę o nazwie Ruputer. Został wprowadzony do sprzedaży pod nazwą OnHand PC. Ruputer miał procesor 3,6 MHz i 2 MB pamięci. Monochromatyczny wyświetlacz LCD 102×64 mógł wyświetlać dane lub gry. Ruputer posiadał mini panel sterujący (joystick) z sześcioma przyciskami funkcyjnymi. Ten zegarek mógł pobierać zdjęcia i miał trzy aplikacje, które działały pod systemem Windows 95. Ruputer kosztował 285 dolarów.

11 czerwca 1978: Speak & Spell

Firma Texas Instruments Inc. wprowadziła na rynek Speak & Spell – zabawkę edukacyjną dla dzieci. Urządzenie posiadało pierwszą elektroniczną duplikację ludzkiego głosu na jednym chipie krzemu! Przekształcało informacje cyfrowe przetwarzane przez filtr w syntetyczną mowę i mogło przechowywać ponad 100 sekund dźwięków.

12 czerwca 1967: Uruchomienie sondy Venera 4

Sowiecka sonda Venera 4 została z powodzeniem uruchomiona, a 18 października 1967 roku trafiła do atmosfery z planety Wenus, gdzie stała się pierwszą sondą kosmiczną, która powróciła do atmosfery z innej planety.

12 czerwca 2009: Transmisja telewizji cyfrowej w Stanach Zjednoczonych (DTV)

Po wielu latach planowaniach i prac, telewizja cyfrowa została udostępniona w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie, aż 2,8 miliona użytkowników nadal nie było gotowe na przejście do nowego formatu telewizji.

13 czerwca 1983: Pierwszy obiekt stworzony przez człowieka Pioneer 10 opuścił nasz Układ Słoneczny

Sonda kosmiczna NASA Pioneer 10 opuściła orbitę Neptuna, stając się pierwszą zrobioną przez człowiekiem rzeczą, która trafiła poza nasz Układ Słoneczny. Została wystrzelona 2 marca 1972 r. w kierunku czerwonej gwiazdy Aldebaran, która tworzy oko konstelacji Taurusa. Ostatni kontakt z Pioneer 10 miał miejsce 23 stycznia 2003 r.

14 czerwca 1822: Maszyna różnicowa Charlesa Babbage’a

Angielski matematyk i wynalazca Charles Babbage jako pierwszy zaproponował projekt stworzenia maszyny różnicowej (Difference Engine), czyli mechanicznego i automatycznego urządzenia, które służyło do tworzenia tablic matematycznych dla funkcji wielomianowych. Rząd brytyjski finansował budowę silnika różnicowego, którego Babbage nigdy nie skończył. Jednak projekt Babbage’a dla maszyny różnicowej i jego późniejszego silnika analitycznego był inspiracją dla przyszłych projektantów komputerów mechanicznych. W 1991 roku powstała działająca Maszyna różnicowa Babbage’a stworzona na podstawie planów Babbage’a, udowadniając, że jego wynalazek mógłby działać już prawie 200 lat wcześniej.

15 czerwca 1911: Powstaje CTR (późniejsze IBM)

Firma Computing-Tabulating-Recording Co. (C-T-R), zostaje zarejestrowana w Nowym Jorku, po połączeniu firm Computing Scale Co. of America, The Tabulating Machine Co. oraz The International Time Recording Co. W 1924 r. Firma C-T-R przyjęła nazwę International Business Machines, znaną lepiej jako IBM.

15 czerwca 2006: Gates zapowiada odejście z firmy Microsoft

Bill Gates, prezes firmy Microsoft (Steve Ballmer był wówczas dyrektorem generalnym) poinformował, że w lipcu 2008 r. odejdzie z firmy Microsoft, aby poświęcić więcej czasu Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

16 czerwca 1903: Powstała firma Ford Motor Company

Henry Ford tworzy Ford Motor Company z dziesięcioma innymi inwestorami i 28 000 dolarów gotówki. Ford rozpoczął budowę samochodów na Mack Avenue w Detroit w przebudowanej fabryce, która wcześniej produkowała wozy.

16 czerwca 1977: Laboratoria programistyczne (Oracle)

Larry Ellison, Bob Miner i Ed Oates tworzą Laboratoria Rozwoju Oprogramowania (SDL – Software Development Laboratories). Była to nazwa kodowa dla projektu Oracle’a finansowanego przez CIA.

Przeczytaj także o innych wydarzeniach z historii technologii.