Wszystkie nowości z konferencji WWDC 2017 z 5 czerwca

Zobacz, co pokazało Apple podczas konferencji WWDC 2017: iOS 11, macOS High Sierra, nowe komputery Mac, nowe iPady, HomePod i wiele więcej!

Wszystkie nowości z konferencji WWDC17 (5 czerwca 2017)

Jeśli nie oglądaliście dzisiejszej konferencji WWDC 2017 Apple’a, to poniżej zebrałem dla Was najważniejsze informacje na temat tego co firma z Cupertino pokazała i zapowiedziała. A jest tego sporo, dlatego pozwoliłem sobie na telegraficzny skrót w punktach, który pozwoli Wam ogarnąć wszystkie nowości.

Konferencja podzielona była na sześć punktów, w ramach których dowiedzieliśmy się między innymi:

 1. jakie nowości będą posiadać systemy: iOS 11, macOS High Sierra 10.13, watchOS 4.0,
 2. że na temat nowej wersji systemu tvOS dla Apple TV usłyszymy jeszcze w tym roku,
 3. jakie komputery Mac zostaną uaktualnione,
 4. że do sprzedaży trafi nowa linia zaktualizowanych iPadów Pro w tym nowy 10,5-calowy iPad Pro
 5. że pod koniec roku trafi do sprzedaży nie-taki -zwykły głośnik HomePod Apple’a z asystentem głosowym i zaawansowanym systemem głośników i mikrofonów.

Nowości z konferencji WWDC 2017

Gospodarzem konferencji WWDC 2017 był prezes firmy Apple Tim Cook, a całe show rozpoczęło się od zabawnego filmu o hipotetycznej apokalipsie, gdyby nasze iUrządzenia nagle przestały działać – jak wyglądałoby nasze życie bez iPhone’a, iCloud i innych usług? Zobacz poniższy film pt. „Appocalypse”:

WatchOS 4.0

watchOS 4.0

W systemie operacyjnym watchOS 4.0 pojawiło się kilka nowości dla właścicieli smartwatcha Apple Watch, w tym między innymi:

 • nowe tarcze, w tym nowi animowani bohaterowie kreskówek i kalejdoskop,
 • udoskonalona aplikacja Workout dla uprawiających sport na świeżym powietrzu i na siłowni,
 • nowa tarcza z najważniejszymi informacjami od Siri,
 • watchOS 4 dodano także nową latarkę dostępna z Centrum sterowania,
 • w watchOS 4 można wybrać playlistę, która automatycznie rozpocznie się, gdy zaczynasz trening,
 • dodano nowy pionowy Dock.

Więcej o wszystkich funkcjach watchOS 4 przeczytasz na stronie: www.apple.com/pl/watchos-preview

macOS High Sierra (10.13)

macOS High Sierra
macOS High Sierra
 • przeglądarka Safari otrzymała sporo nowych funkcji w tym automatyczne blokowanie automatycznego odtwarzania wideo, dodano nową funkcję inteligentnej ochrony przed śledzeniem – wykorzystuje ona uczenie maszynowe do identyfikowania elementów śledzących i segregowania skryptów – nie chodzi tutaj o blokowanie reklam, sieć zachowuje się tak, jak zawsze, ale Twoja prywatność jest chroniona,
 • aplikacja Mail ma Split View w trybie pełnoekranowym,
 • Zdjęcia posiadają nowe narzędzia organizacyjne i edytujące oraz nowy widok importu w porządku chronologicznym, który można filtrować,
 • obecny system plików na komputerach Mac ma swoje korzenie w 30 -letnim HFS,  od tego czasu wiele się zmieniło i wreszcie nadszedł czas na bardziej nowoczesny system plików APFS w macOS High Sierra jako domyślny system plików, (przypomnijmy, że Apple File System został wprowadzony już na urządzeniach mobilnych w iOS 10.3)
 • macOS High Sierra  został zbudowany tak, aby oprogramowanie i sprzęt obsługiwało szybsze kodowanie wideo H.265, dodano także akcelerację sprzętowa HEVC dla nowszych komputerów Mac,
 • macOS High Sierra jest dostępny w wersji beta od dzisiaj dla developerów, publiczna beta zostanie udostępniona pod koniec czerwca, a finalna aktualizacja pojawi się jesienią tego roku.
 • wirtualna rzeczywistość na Macu – dzięki macOS High Sierra twórcy oprogramowania korzystający z nowego iMaca z wyświetlaczem Retina 5K, nowego iMaca Pro, który pojawi się pod koniec 2017 roku, lub z jakiegokolwiek Maca skojarzonego z zewnętrznym GPU3 mogą po razy pierwszy wykorzystywać interaktywne elementy wirtualnej rzeczywistości. Obok najważniejszych urządzeń peryferyjnych, takich jak zestaw wirtualnej rzeczywistości HTC Vive, i profesjonalnych aplikacji, np. Final Cut Pro X, SteamVR, Epic Unreal 4 Editor czy Unity Editor, twórcy oprogramowania dostaną wszystko, co potrzebne do tworzenia nowych wirtualnych światów.

Więcej na temat nowego systemu przeczytasz na stronie: www.apple.com/pl/macos/high-sierra-preview

Nowe komputery Mac

Apple zaprezentowało całą gamę odświeżonych komputerów iMac oraz Macbooków. Zapowiedziano także nową wersję – chyba najpotężniejszego komputera na świecie Maca Pro, który zostanie wydany w grudniu tego roku.

Oto ceny i specyfikacja nowych 13-calowych Macbooków Pro:

Ceny i specyfikacja Macbooków Pro (13") 2017
Ceny i specyfikacja Macbooków Pro (13″) 2017

Oto zaktualizowana linia komputerów stacjonarnych iMac:

Ceny i specyfikacja iMac 21,5" z 2017 r.
Ceny i specyfikacja iMac 21,5″ z 2017 r.

iMac Pro

iMac ma 18 rdzeni! iMac imponuje już z ośmioma rdzeniami. Z osiemnastoma zmienia się w prawdziwą bestię. Technologia Turbo Boost podwyższa taktowanie nawet do 4,5 GHz, dając mu moc i elastyczność niezbędną do optymalnego wykorzystania wielordzeniowego procesora i wysokiej wydajności jednowątkowej. Nieważne, czy renderujesz pliki, montujesz wideo 4K, przygotowujesz efekty audio w czasie rzeczywistym, czy tworzysz kolejną przebojową apkę – idziesz jak burza. Bo 18 rdzeni to poważna sprawa.

Więcej informacji o iMacu Pro znajdziesz na stronie: www.apple.com/pl/imac-pro

 

Uaktualnienie systemu iOS 11 dla iPhone’a i iPada

iOS 11

Mobilny system operacyjny iOS 11 wynosi najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na wyższy poziom. Sprawia, że iPhone jest teraz jeszcze lepszy, a iPad bardziej funkcjonalny niż kiedykolwiek.

 • Całkiem nowy App Store – został gruntownie przeprojektowany, by ułatwić wyszukiwanie nowych apek i gier. Znajdziesz w nim codzienną porcję tekstów przygotowanych przez ekspertów, osobną kartę Gry, listy aplikacji na każdą okazję i wiele innych udoskonaleń. To najlepsze, co ma do zaoferowania App Store. Oprócz apek. Dowiedz się więcej na www.apple.com/pl/ios/app-store
Nowy App Store pod iOS 11
Nowy App Store pod iOS 11
 • Aplikacja Pliki (Files): dzięki nowej aplikacji Pliki wszystkie Twoje materiały są nareszcie w jednym miejscu. Możesz z łatwością przeglądać, wyszukiwać i porządkować wszystkie swoje rzeczy w jednej wygodnej lokalizacji. Ostatnio używane pliki też mają swoje własne miejsce. Te na iPadzie, w aplikacjach, na Twoich pozostałych urządzaniach iOS, na iCloud Drive, a nawet w innych usługach, takich jak Box i Dropbox.
 • Nowy Dock to dla iPada fundamentalna zmiana. Jest teraz dostępny z każdego ekranu i wystarczy machnięcie, by błyskawicznie otworzyć dowolną aplikację lub przejść z jednej do drugiej. Możesz też umieścić w nim jeszcze więcej swoich ulubionych apek. Dock się uczy i stopniowo dostosowuje do Ciebie. W jego prawej części pojawiają się inteligentnie wybrane apki – np. te ostatnio otwarte lub te, które były przez Ciebie używane na Macu albo ekranie iPhone’a.
 • Wielozadaniowość w iOS 11 jest jeszcze prostsza i bardziej intuicyjna. Pracując z jedną, możesz otworzyć drugą apkę za pomocą Docka. Będzie wtedy aktywna razem z pierwszą w funkcji Slide Over oraz w widoku Split View. Używając funkcji Slide Over, możesz przeciągnąć drugą apkę w lewo. A przeprojektowany ekran przełączania programów pozwoli Ci łatwo wrócić do ulubionych par aplikacji.
 • Przeciąganie i upuszczanie tekstów, zdjęć oraz plików i przenoszenie ich między apkami jest teraz możliwe także na iPadzie. A ponieważ zaprojektowaliśmy tę funkcję specjalnie pod kątem obszernego wyświetlacza Multi-Touch iPada, działa jak zaczarowana. Możesz dotknąć i przenieść w dowolne miejsce ekranu praktycznie każdą rzecz – a nawet kilka.
 • Nowa klawiatura QuickType – koniec z ciągłym przełączaniem się między klawiaturami – teraz wszystkie litery, cyfry, symbole i znaki interpunkcyjne znajdują się na jednej. Wystarczy musnąć klawisz, aby wprowadzić potrzebny znak.
 • iOS 11 wprowadza ARKit – nowe środowisko, w którym programiści mogą oferować użytkownikom iPhone’a i iPada niesamowite przeżycia w obcowaniu z rozszerzoną rzeczywistością. Stapiając cyfrowe obiekty i dane z fizycznym otoczeniem, rozszerzona rzeczywistość uwalnia apki z dwuwymiarowej przestrzeni ekranu i pozwala im wchodzić w fascynujące interakcje z zewnętrznym światem. Gry i aplikacje dostarczają dzięki temu wrażeń o nieznanej dotąd intensywności i głębi, pozwalając wyobraźni płynnie przenikać rzeczywistość.
 • Nowe funkcje związane z Notatkami i rysikiem Apple Pencil.
 • Płatności Apple Pay w komunikatorze iMessage.

Więcej o nowym systemie iOS 11 przeczytasz tutaj: www.apple.com/pl/ios/ios-11-preview

iPad Pro 10,5 cala

iPad Pro 10,5 cala

Apple wreszcie wydało długo oczekiwanego iPada Pro o przekątnej 10,5 cala. W Polsce cena zaczyna się od 3199 zł za 64 GB wersję. Urządzenie trafi do sprzedaży jeszcze w tym tygodniu, a oto najważniejsze nowości:

 • Zupełnie nowy model 10,5 cala – ekran nowego iPada Pro 10,5 cala jest o niemal 20 procent większy niż w modelu 9,7-calowym, więc masz znacznie szersze pole do działania. A do tego pełnowymiarową ekranową klawiaturę. I to w urządzeniu, które wciąż jest niewiarygodnie poręczne i mobilne.
 • Najnowocześniej­szy wyświetlacz na świecie – wyświetlacz Retina nowego iPada Pro ma teraz częstotliwość odświeżania 120 Hz. Dlatego filmy i klipy wideo prezentują się wspaniale, a gry działają bez najmniejszych zakłóceń. Ekran reaguje natychmiast – zarówno na ruchy Twojego palca, jak i Apple Pencil. Zawrotna prędkość to coś pięknego.
 • Więcej mocy od większości laptopów PC – sześciordzeniowy procesor A10X Fusion o architekturze 64-bitowej oddaje w Twoje ręce niewiarygodną moc. Możesz więc na poczekaniu montować wideo 4K, renderować skomplikowane modele 3D albo tworzyć złożone prezentacje oraz dokumenty i od razu dodawać do nich komentarze. Bez trudu i bez doładowywania – nawet przez cały dzień.1
 • iOS 11 wynosi iPada na jeszcze wyższy poziom – nowe funkcje i możliwości zmieniają go w jeszcze potężniejsze i bardziej osobiste narzędzie. Niezależnie od tego, co z nim robisz. A możesz praktycznie wszystko.
iPad Pro 10,5 cala 64 GB - cena w Polsce
iPad Pro 10,5 cala 64 GB – cena w Polsce

Więcej przeczytasz na stronie: www.apple.com/pl/ipad-pro

Cokolwiek zechcesz na nim zrobić – zrobisz. Oferuje znacznie więcej mocy niż większość laptopów PC, a jest przy tym rozkosznie prosty w obsłudze. Wyświetlacz Retina został przeprojektowany i nie sposób oderwać od niego wzroku. Podobnie jak rąk. A wszystkim steruje iOS, najbardziej zaawansowany mobilny system operacyjny na świecie.

HomePod – połączenie niewiarygodnego głośnika i inteligentnego asystenta

HomePod - głośnik Apple z inteligentnym asystentem głosowym
HomePod – głośnik Apple z inteligentnym asystentem głosowym

Apple pokazało całkiem nowe urządzenie o nazwie HomePod, które ma zamienić nasze mieszkanie w muzyczną oazę dzięki inteligentnemu systemowi głośników w połączeniu z inteligentnym asystentem głosowym Siri. Urządzenie ma trafić do sprzedaży pod koniec roku, ale na razie tylko w Stnach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Autralii. Cena za HomePod to około 349 dolarów.

Nie spodziewałbym się szybkiej premiery urządzenia w Polsce, zważywszy, że Siri nie umie jeszcze mówić po polsku, a Apple nawet nie przygotowało polskich stron urządzenia… ale kto wie czym nas zaskoczy Apple?

Oto budowa inteligentnego głośnika HomePod w środku:

Budowa inteligentnego głośnika HomePod od Apple
Budowa inteligentnego głośnika HomePod od Apple

Więcej o urządzeniu przeczytasz na angielskich stronach Apple’a: www.apple.com/homepod

źródło: informacje własne oraz strona internetowa Apple