[3-8 czerwca] Tydzień w historii technologii

Zobacz, co takiego wydarzyło się w historii technologii w pierwszych dniach czerwca co miało wpływ na nasze życie.

3-8 czerwca: tydzień w historii technologii

3 czerwca 1983: War Games (pol. Gry Wojenne) – Chciałbyś zagrać?

Film science-fiction Gry wojenne (ang. WarGames) wyreżyserowany został przez Johna Badhama. W filmie wystąpili: Matthew Broderick, Ally Sheedy, Dabney Coleman, John Wood. Film nominowany był do Oscarów, nagród  BAFTA i Saturn.

3 czerwca 1984: Commodore TED-16, Plus / 4

Commodore dodało do swojej linii komputerów Plus / 4 – pierwotnie nazwany 264 – kosztował 300 USD. Commodore 16 lub TED-16 wyglądały jak Commodore 64, wyposażony był w 16 KB pamięci RAM.  Był nazywany Learning Machine i sprzedawano go za 100 USD.

4 czerwca 1977: Vidstar – VHS wprowadzony do Ameryki

Format wideokasetowy VHS został zaprezentowany przez Vidstar w Ameryce Północnej podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem Consumer Electronics Show w Chicago. VHS lub Video Home System opiera się na otwartej normie opracowanej przez firmę JVC w 1976 roku. W porównaniu z formatem Sony Betamax rywalizacja z VHS pozwoliła na dłuższe odtwarzanie, szybsze przewijanie i szybkie przekazywanie.

5 czerwca 1977: Oryginalny Apple II trafia na rynek

Oryginalny komputer Apple II został wprowadzony do sprzedaży. Wyposażony był w procesor 1MHz MOS 6502, wbudowaną klawiaturę, wbudowane środowisko programowania BASIC, pamięć rozszerzalną (od 4K do 48K), monitor do grafiki kolorowej, kartę dźwiękową i 8 gniazd rozszerzeń. Uwzględnienie wszystkich tych funkcji w jednej dyskretnej jednostce było bardzo innowacyjne i dlatego uważa się go za pierwszy praktyczny komputer osobisty.

Oryginalny Apple II System
Oryginalny Apple II

Apple II był dostępny tylko jako płyta drukowana, bez klawiatury, zasilacza lub obudowy. Kilka lat później kombinacja serii Apple II i pierwsza „zabójcza aplikacja” świata biznesu, arkusza kalkulacyjnego VisiCalc, upowszechniła komputery osobiste wśród użytkowników biznesowych. Ten nagły sukces „komputera domowego” w świecie biznesu zaskoczył firmy z branży technologicznej i ostatecznie zmusił firmę IBM do wyścigu w rozwoju swojego komputera.

6 czerwca 1984: Narodziny gry Tetris

Alexey Pajitnov udostępnił pierwszą grę Tetris w ZSRR. Tetris stało się jedną z najbardziej popularnych gier wideo wszech czasów. Pierwotnie zaprogramowany na radziecki komputer Elektronika 60, został wkrótce przeniesiony na komputer IBM, gdzie rozprzestrzenił się szybko w całej Moskwie i reszcie ZSRR. Ostatecznie udając się na Węgry, stamtąd gra została odkryta i podjęto wątpliwe próby udostępnienia licencji na sprzedaż przez różne firmy programistyczne.

Wczesna wersja gry TETRIS
Wczesna wersja gry TETRIS

Do roku 1989 pół tuzina różnych firm twierdziło, że są uprawnione do tworzenia i dystrybucji oprogramowania Tetris na komputery domowe, konsole do gier i systemy przenośne. Przez kolejne lata toczyły się rozmaite batalie sądowe w sprawie praw i licencji do sprzedaży gry Tetris w różnych formatach i krajach na całym świecie. Ironicznie, sam Pajitnov nie był w stanie zarabiać na Tetris, ponieważ jako pracownik rządu radzieckiego nie posiadał takich praw. Dopiero wtedy, gdy Pajitnowa przeniósł się do USA w 1996 roku, mógł założyć firmę i pobierać należności licencyjne. Potem zaczął pracować dla firmy Microsoftu…

6 czerwca 2011: Ostatnia prezentacja (Keynote WWDC 2011) prowadzona przez Steve’a Jobsa

Steve Jobs poprowadził swoją ostatnią konferencję podczas WWDC w 2011 roku. Poinformował wtedy między innymi o tym, że Apple przechodzi na z procesorów PowerPC na Intel. Pokazał nowy system Mac OS X Lion działający na procesorze Pentium 4. Powodem zmiany dostawcy było to, że chipy PowerPC pobierały znacznie więcej mocy i szybciej się nagrzewały niż procesory Intela. Wtedy też poznaliśmy  iCloud – nową usługę działającą w chmurze. Mobilny system operacyjny iOS uzyskał uaktualnienie do wersji 5.0. Ogłoszono także iTunes Match, czyli sposób na trzymanie muzyki w chmurze.

6 czerwca 2009: Wydano Palm Pre

Palm, Inc. wypuściło smartfon Palm Pre wraz ze Sprint, aby zwiększyć sprzedaż po tym jak iPhone firmy Apple pokrzyżował plany związane z telefonem komórkowym Treo.

Palm Pre był wyposażony w system operacyjny Palm webOS oparty na Linuksie. Pre był bardzo dobrze oceniany przez dziennikarzy technologicznych, ale z powodu złego marketingu i szybkiego tempa, w którym Apple zdominowało rynek smartfonów, telefony Palma już nigdy nie miały szansy na sukces.  W ciągu jednego roku Palm został kupiony przez HP za 1,2 mld USD. Rok później, po zaledwie 2 miesiącach sprzedaży tabletów TouchPad, HP zatrzymało produkcję wszystkich urządzeń opartych na technologii webOS. HP ogłosiło, że wyda kod źródłowy dla webOS pod licencją typu open source, ale przyszłość tego obiecującego mobilnego systemu operacyjnego już wtedy wyglądała ponuro.

Palm Pre - porównanie z innym topowymi smartfonami z 2009 r.
Palm Pre – porównanie z innym topowymi smartfonami z 2009 r.

7 czerwca 1983: Hayes Smartmodem 300 – opatentowano modem

Michael Eaton otrzymał patent na zestaw poleceń AT dla modemów. Stworzył on standardowy język dla interakcji z modemami. Dwa lata wcześniej prawa do tego zestawu zostały zakupione przez Hayes Corporation i włączone do Hayes Smartmodem 300 jako „Zestawy Instruktorów Hayesa”. Protokół stał się później standardem stosowanym w branży.

Mało kto pamięta, że w latach dziewięćdziesiątych potrzebowaliśmy modemu, aby połączyć się z internetem – i ten charakterystyczny dźwięk łączenia się przez linie telefoniczną Telekomunikacji Polskiej…

8 czerwca 1978: Procesor Intel 8086

Intel wprowadził 16-bitowy procesor 8086 o prędkości zegara 10, 8 i 5 MHz. Model 8086 stał się podstawą dla serii procesorów stosowanych w komputerach typu IBM Compatible, a rodzina x86 (później sprzedawana pod nazwą „Pentium”) zdominowała rynek w erze komputerów osobistych. Ironicznie był to jednak zmodyfikowany 8-bitowy procesor 8088, który był używany w oryginalnym komputerze IBM, głównie ze względu na czynniki, które obniżały jego całkowity koszt. Obecna seria procesorów Core firmy Intel nadal oparta jest na tej samej architekturze, która została wprowadzona do modelu 8086.

źródło: This Day in Tech History