Wkrótce możemy płacić mniej za e-booki!

W Parlamencie Europejskim przegłosowano zmiany związane z wprowadzeniem niższego podatku VAT na książki i czasopisma elektroniczne.

Niższy podatek VAT za e-booki w Unii Europejskiej

Obywatele Unii Europejskiej, w tym także Polacy, mogą liczyć na obniżenie podatku VAT w przypadku książek i czasopism elektronicznych, aby dostosować je do wydawnictw drukowanych.

W czwartek 1 czerwca br. zatwierdzono projekt Komisji Europejskiej, umożliwiający państwom członkowskim obniżenie stawki podatku VAT na książki elektroniczne – dostosowując je do podatku VAT od materiałów drukowanych. Za przyjęciem tego projektu oddano 590 głosów, tylko 8 było przeciw a10 wstrzymało od głosowania.

Dzięki nowemu prawu UE książki elektroniczne byłyby traktowane tak jak drukowane. Warto przypomnieć, że obecnie e-wydawnictwa traktowane są w prawie podatkowym jako usługa. Jeśli w polskim sejmie ustawa o obniżeniu podatku VAT zostanie dostosowana do prawa unijnego, to zamiast 23% podatku zapłacimy jedynie 5%. W rezultacie moglibyśmy płacić znacznie mniej za e-booki i e-prasę.

Sprawozdawca Tom Vandenkendelaere (EPP, BE) powiedział, że sposób w jaki dzisiaj czytamy książki i gazety zmienił się znacząco w ciągu ostatnich lat. Obecnie nie ma sensu stosować dwóch standardów, w wyniku którego gazeta internetowa jest opodatkowana wyższą stawką niż ta która jest drukowana. Nowa dyrektywa daje zatem możliwość wyrównania wysokości VAT-u dla treści cyfrowych z materiałami drukowanymi.

Do tej pory e-książki musiały być opodatkowane według minimalnej stawki wynoszącej 15% (w Polsce wynosiła 23%). Od teraz państwa członkowskie mogą obciążyć stawkę do co najmniej 5%, a w niektórych przypadkach nawet do 0%.

źródło: Parlament Europejski – Reducing VAT on e-books, to match printed book rates, zdjęcie: EU citizens can look forward to cheaper e-books © AP Images/European Union – EP