Mamy duopol na rynku mobilnych systemów operacyjnych

Na rynku mobilnych systemów operacyjnych tak naprawdę są obecne tylko dwa systemy: Android i iOS – reszta została praktycznie zmieciona.

W 2010 roku rynek smartfonów był dość rozdrobniony i jeszcze nie tak potężny jak dzisiaj. W tamtych czasach BlackBerry radziło sobie całkiem nieźle, Symbian działał na milionach telefonów Nokia, a Samsung jeszcze nie zrezygnował z własnego systemu operacyjnego Bada. Windows Phone nie był jeszcze uśmiercony, a łączny udział w rynku systemów Android i iOS wynosił nie więcej niż 39 proc.

To niesamowite, jak w ciągu 7 lat diametralnie zmienił się krajobraz systemów na urządzenia mobilne. Pomimo, że rynek smartfonów jest nadal bardzo konkurencyjny, to można powiedzieć, że wojna platform ostatecznie się zakończyła.

Obecnie mamy w zasadzie duopol mobilnych systemów operacyjnych, gdzie system Android firmy Google i iOS firmy Appke posiadają łącznie 99,8 proc.udziału w rynku.

Według prognozy opublikowanej przez IDC w tym tygodniu nie należy się podziewać się, że w najbliższym czasie nastąpi jakakolwiek zmiana. Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości, przynajmniej do 2021 roku, będą dostępne tylko te dwie platformy.

Poniższy wykres, przygotowany przez serwis Statista przedstawia prognozę sprzedaży smartfonów na całym świecie i udziału w rynku systemów operacyjnych:

Duopol na rynku mobilnych systemów operacyjnych (udział i prognoza do 2021)
Duopol na rynku mobilnych systemów operacyjnych (udział i prognoza do 2021 r.)

źródło: Statista – The Smartphone Duopoly