Facebook dodaje wsparcie dla stron AMP

Przyspieszone strony mobilne AMP Google’a oraz artykuły z Apple News otrzymują SDK wspierające wyświetlanie w serwisie Facebook.

SDK dla stron AMP i Apple News na Facebooku

Facebook rozwija wsparcie dla stron AMP (z ang. Accelerated Mobile Pages) w ramach swojego otwartego standardu szybko ładujących się stron Instant Articles. Nowy pakiet SDK  będzie posiadał rozszerzenie umożliwiające wydawcom tworzenie zawartości w formatach artykułów błyskawicznych, AMP i Apple News.

Najpierw zostanie wdrożone wsparcie dla stron AMP firmy Google a dla artykułów Apple News pojawi się w ciągu kilku następnych tygodni.

Przeczytaj także: Czy warto wdrożyć strony AMP?

Pakiet SDK serwisu Facebook będzie działał w ten sposób, że automatycznie przekształci strony AMP i Apple News, zachowując te same znaczniki, które służą do tworzenia artykułów błyskawicznych (Instant Articles). Ponadto będzie zawierać specjalne opcje umożliwiające dostosowanie wyglądu wyświetlanego artykułu na mobilnym Facebooku.

Jest to ciekawy i nieoczekiwany ruch ze strony serwisu Facebook, który kładł duży nacisk na promocję własnego formatu Instant Articles. Teraz, zamiast zmuszać wydawców do wdrażania Instant Articles, Facebook daje im większą swobodę dla twórców stron internetowych zoptymalizowanych pod urządzenia mobilne.

Facebook Instant Articles > AMP
Facebook Instant Articles > AMP

Teraz webmasterzy nie muszą już tworzyć wielu wersji tej samej strony, aby w optymalny sposób udostępniać ją w różnych serwisach mobilnych. Wydanie pakietu SDK ma pojawić się w najnowszej aktualizacji, w ten sposób Facebook liczy na przyciągnięcie do swojego formatu większej liczby wydawców, którzy prawdopodobnie bardziej skupiają się na optymalizację pod kątem mobilnych wyników wyszukiwania (strony AMP w Google’u).

Może Cię zainteresować: Strony AMP stanowią 7% ruchu u top wydawców na świecie

Wydawcy zaczęli rezygnować z formatu Instant Article w serwisie Facebook z powodu braku możliwości zarabiania, ten ruch może zachęcić ich do powrotu. Niezależnie od tego, czy format giganta mediów społecznościowych się spopularyzuje, czy nie, wprowadzenie takiej możliwości w nadchodzącym SDK jest bardzo dobrą i obiecującą informacją.

Dowiedz się, jak zaimportować strony AMP do Instant Articles na Facebooku za pomocą nowego SDK: Instant Articles to AMP

źródło: SEJ via FAcebook Media – Instant Articles SDK Extension now Supports Google AMP, soon Apple News