Kilka słów o nowym „Twin Peaks” bez spoilerów

To nie jest recenzja trzeciego sezonu serialu „Twin Peaks” – to wyraz zachwytu nad, wybaczcie określenie, „cholernie dobrą” kontynuacją.

Twin Peaks 2017 - już jest 3. sezon

Dziś jest święto dla wszystkich fanów „Twin Peaks”, bowiem od dzisiaj możemy oglądać trzeci sezon tego kultowego serialu Davida Lyncha i Marka Frosta. Nie będę Wam recenzował pierwszych odcinków serialu, musicie je po prostu obejrzeć. Mogę Wam jednak zagwarantować, że na pewno nie będziecie zawiedzeni. David Lynch zrobił fenomenalną kontynuację serialu, który jest kultowy – wydawałoby się, że nie da się już powtórzyć tej atmosfery, a jednak…

Nie będę zdradzał fabuły i tego co udało mi się zobaczyć w pierwszych dwóch odcinkach, ale jedno jest pewne, ten sezon to esencja twórczości Lyncha i jego możliwości w najlepszym wydaniu. Fabuła serialu rozgrywa się 25 lat od wydarzeń z drugiego sezonu. Wszelkie smaczki i elementy nawiązujące do starego poczciwego Miasteczka Twin Peaks stanowią teraz tło tego co dzieje się w bardziej szerszym ujęciu. Wielowątkowość, tajemniczość, groza i zaskoczenie są niemal na każdym kroku.

Jeśli w poprzednich sezonach brakowało Wam Czarnej i Białej Chaty, to teraz są one punktem wyjścia do wydarzeń które rozgrywają się w Nowym Jorku, Las Vegas i Południowej Dakocie. Cała historia została znacznie bardziej rozbudowana i jeszcze bardziej zagmatwana – czyli, to co lubimy u Lyncha i Frosta najbardziej!

Co z agentem Cooperem? Powiem tak the owls are not what they seem, będziecie zaskoczeni – gwarantuję. Kogo znanego z poprzednich sezonów jeszcze zobaczycie w pierwszych odcinkach? Będzie Olbrzym, Laura Palmer, dr Jacoby, Lucy, Andy, Sarah Leland Palmer, Ben Horne i jego brat, James Hurley, Shelly, Hawk, Jednoręki no i Pieńkowa Dama. David Lynch i Mark Frost chcieli wpleść do fabuły trzeciej serii wszystkich bohaterów znanych z pierwszych odcinków – zobaczymy, czy ich role będą połączone w logiczny sposób z tym co teraz dzieje się w „Twin Peaks”.

Muzyka nie odstaje od tego co zaserwowano ponad 25 lat temu, posłuchajcie kawałka „Shadow” zespołu Chromatics, który wykorzystano pod koniec drugiego odcina nowej serii:

Przeczytaj także: „Miasteczko Twin Peaks” – 1. i 2. sezon już są na HBO GO

Czy można obejrzeć trzeci sezon bez znajomości pierwszych dwóch sezonów? Osobiście nie polecam, bo wiele stracicie. Choć fabuła jest zbudowana od nowa, istnieje wiele nawiązań, które zrozumieją tylko Ci, którzy oglądali wcześniejsze losy bohaterów Miasteczka Twin Peaks.

Nie będę więcej zdradzał. Serial dostępny jest w serwisie HBO GO – udostępniono już pierwsze 4 odcinki, więc szybko muszę nadrobić 3. i 4. – sami rozumiecie :) Ci, którzy chcą przypomnieć sobie lub obejrzeć pierwszy raz wcześniejsze odcinki (1. i 2. sezon) – nic stracone, wszystkie 3 sezony znajdziecie pod adresem: twinpeaks.hbo.pl

A na koniec, jeden z moich ulubionych kadrów trzeciego sezonu serialu:

Twin Peaks - Arm on the tree in the Red Room

Jeśli macie ochotę na zupełnie inny, eteryczny serial w mistrzowskim, lynchowskim wydaniu – zupełnie inny poziom od wszechobecnych miałkich serialów telewizyjnych – to gorąco polecam! Miłego oglądania! My (B)log has a message for you! – to pewnie tylko jeden z cytatów, które znów będą modne :)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!