[20-26 maja] Tydzień w historii technologii

W maju swoją premierę miały Gwiezdne Wojny, pojawił się Pac-Man, i wysłano pierwszą wiadomość telegraficzną w historii – zobacz co jeszcze wydarzyło się od 20 do 26 maja w technologii.

20-26 maja: tydzień w historii technologii

20 maja 1927: Pierwszy samotny lot przez Atlantyk „Spirit of St. Louis”

Na pokładzie monoplanu „Spirit of St. Louis” Charles Lindbergh startuje w swoim historycznym locie przez Atlantyk z Roosevelt Field w Nowym Jorku. Po 33,5 godziny ląduje we Francji.

20 maja 1932: Amelia Earhart – pierwsza kobieta, która samotnie przeleciała przez Atlantyk

Dokładnie pięć lat po tym jak Charles Lindbergh jako pierwszy przeleciał samotnie przez Atlantyk, Amelia Earhart powtarza ten wyczyn startując z Nowej Funlandii. Podczas gdy jej pierwotnym celem była Francja, pogoda i problemy techniczne zmusiły ją do lądowania w Irlandii prawie po 15 godzinach lotu. W ten sposób stała się pierwszą kobietą i drugą osobą, która samotnie przeleciała przez Atlantyk.

21 maja 1952: IBM zapowiedziało „Defense Calculator” Model 701

IBM 701 był pierwszym komercyjnym komputerem naukowym wyprodukowanym przez firmę IBM. Marketingowcy wpadli wówczas na pomysł, że nazywając go kalkulatorem będzie sprzedawał się lepiej.  Być może mieli rację, ale urządzenie sprzedało na początek się w 5 sztukach, w sumie sprzedano 19 modeli dla rządu, dużych firm i uczelni.

22 maja 1980: Narodziny gry Pac-Man, która pierwotnie nazywała się Puck-Man

Pac-Man (w Japonii znana pod nazwą Puck-Man) to popularna komputerowa gra zręcznościowa, która stworzona została przez firmę Namco w 1980 roku.

Początkowo wydana na automaty do gier, stopniowo zostawała konwertowana na platformy: Atari 2600, Commodore 64, Intellivision, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy, PC i inne. Gra była w większości rozwijana przez pracownika Namco, Tōru Iwatani. Oryginalnie tytuł wymawiało się jako Pakku-man (jap. パックマン?) i był zainspirowany onomatopeiczną frazą paku-paku taberu (jap. パクパク食べる przybliżone polskie tłumaczenie brzmi „jeść kłapiąc ustami”?). Jednak później Iwatani zdecydował nazwać swoją grę Puck Man. Tytuł ten jednak nie został przyjęty dla anglojęzycznych krajów ze względu na zbyt duże podobieństwo do wulgaryzmu, który powstałby po zmianie litery P na F. Stąd zdecydowano się na tytuł Pac-Man, który z kolei był bardziej zbliżony do pierwotnego tytułu.

W Stanach Zjednoczonych gra pojawiła się pod „właściwym” tytułem 10 października 1980 roku. Jednak za narodziny Pac-Mana przyjmuje się 22 maja, kiedy to gra została po raz pierwszy pokazana społeczeństwu.

Jednym z mało znanych faktów jest to, że gra Pac-Man została specjalnie opracowana dla kobiet. Większość gier wideo tym czasie nawiązywały do wojennych lub sportowych motywów, a kobiety nie były na ogół zainteresowane tego typu grami. Pac-Mac stał się pierwszą grą popularną zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, i była to pierwsza gra wideo, która stała się zjawiskiem społecznym i kulturowym. Wygenerowała ponad 2,5 mld dolarów przychodów w 1990 roku, stając się jedną z najbardziej kasowym gier wideo wszech czasów.

23 maja 1903: Połączenie telefoniczne między Paryżem i Rzymem

Paryż i Rzym zostały połączone linia telefoniczną po raz pierwszy!

24 maja 1844: Uruchomiono pierwsza usługę telegraficzną

Samuel Morse przesłał pierwszą wiadomość telegraficzną na linii z Waszyngtonu do Baltimore. Komunikat „Co Bóg uczynił!” (z ang. What hath God wrought!) został przesłany do Alfreda Vaila, który odesłał wiadomośc o tej samej treści do Morse’a.  W ten sposób powstała pierwsza linia telegraficzna, dzięki której Amerykanie rozpoczęli natychmiastową komunikację na odległość.

1. wiadomość telegraficzna

Wysłany tekst biblijny został wybrany przez Annie Ellsworth, nastoletnią córkę amerykańskiego komisarza patentów.

25 maja 1977: Dawno dawno temu w odległej galaktyce…

Premiera filmu „Gwiezdne wojny”, część IV: Nowa nadzieja (z ang. Star Wars Episode IV: A New Hope). Jest to chronologicznie czwarta część sagi (w kolejności powstawania filmu – pierwsza). Pierwszy film z cyklu „Gwiezdne wojny” wyreżyserowany został przez George’a Lucasa w 1977 roku pod tytułem Gwiezdne wojny, bez żadnych epizodów i podtytułów (podtytuł „Nowa nadzieja” został dodany 10 kwietnia 1981 roku, w nowym wydaniu filmu). Pierwsza część filmowa opowiada o młodym Luke’u Skywalkerze, który – podobnie jak ojciec – chce zostać rycerzem Jedi.

Film od razu zyskał ogromna popularność, bijąc rekordy oglądalności – stając się pierwszym takim hitem w historii kinematografii..Bezprecedensowe wykorzystanie efektów specjalnych wywołało rewolucję, od tej pory zaczęto wykorzystywać specjalne efekty w produkcji filmów. Być może największy wkład do powstania filmu miało stworzenie tej technologii dwa lata wcześniej w firmie Industrial Light and Magic, która nadal jest jednym z liderów tworzenia efektów specjalnych w branży.

25 maj 1983: Powrót Jedi

„Powrót Jedi” to trzecia część sagi Star Wars – powstała sześć lat od premiery pierwszego filmu. Ta część znacząco podniosła poprzeczkę w technologi tworzenia efektów specjalnych. Na przykład finałowa walka, była stworzona na niespotykaną dotąd skalę.