Start-up Challenge wyłonił najlepsze startupy w Polsce

Sześć ze stu – finał konkursu Start-up Challenge wyłonił najlepsze startupy w Polsce – zobacz kim są tegoroczni zwycięzcy.

European Start-up Days 2017

Rozstrzygnięcie konkursu Start-up Challenge zwieńczyło pierwszy dzień European Start-up Days w katowickim Spodku. Laureatami zostali twórcy innowacyjnych rozwiązań z zakresu m.in. nowych technologii, elektrotechniki, human resources czy medycyny. Główną nagrodą dla najlepszych była możliwość zaprezentowania startupów przed audytorium największej konferencji biznesowej w Europie Centralnej – Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress).

Europejski Kongres Gospodarczy i druga edycja European Start-up Days to hitowe wydarzenia. Dzięki nim można miksować dojrzały biznes z młodym. Dyskusje w gronie 50 panelistów i 300 zaproszonych start-upów to dowód na to, że warto angażować się w to, co robicie – powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa, do laureatów konkursu Start-up Challenge.

Wyzwanie udziału w konkursie podjęło blisko 200 startupów. Innowacyjne koncepty zgłaszano w sześciu kategoriach tematycznych:

  1. Industry 4.0. robotyka, automatyzacja, IT, nowe materiały.
  2. Business & ICT, zarządzanie, analityka i procesy decyzyjne, HR.
  3. Tradition & modernity, przemysł, energia, telekomunikacja, logistyka.
  4. For human, biotechnologia, medycyna, ekologia,
  5. Client & business: handel, customer experience, fintech.
  6. Lifestyle, przemysł czasu wolnego, inne.

Głównym celem konkursu jest promocja przedsiębiorczości. Chodzi również o to, by wspierać kreatywność. Najważniejszymi kryteriami oceny były: innowacyjność, kompetencje zespołu, znajomość rynku i znajomość konkurencji – mówi Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych – ośrodka, który sprawował nadzór merytoryczny nad konkursem.

Spośród 100 najciekawszych zgłoszeń, których autorzy zaprezentowali się w Scale-up Alley – dedykowanej biznesowym wizjonerom przestrzeni katowickiego Spodka – jury wyróżniło 6 najciekawszych start-upów w Polsce. Nagrodzone pomysły to: wykorzystująca algorytmy oparte na sztucznej inteligencji technologia sterowania dronami; platforma pozwalającą na bardziej efektywną i optymalną rekrutację specjalistów IT; innowacyjne oprogramowanie umożliwiające ekspresowe projektowanie i optymalizację planów oświetlenia ulicznego; urządzenia do treningu chirurgii laparoskopowej; system do przesyłania faktur w modelu B2B; serwis społecznościowy dla influencerów.

Byłem dzisiaj w Spodku i oglądałem prezentujące się start-upy. Jestem pod sporym wrażeniem. To niesamowite, że Polska przechodzi transformację. Do Doliny Krzemowej nam daleko, ale naprawdę warto robić start-upy. Trzymamy kciuki za wasze sukcesy – powiedział Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland.

12 maja laureaci zaprezentowali swoje pomysły przed audytorium Europejskiego Kongresu Gospodarczego – największej biznesowej imprezy w Europie Centralnej.

Autorzy nagrodzonych koncepcji w konkursie Start-up Challenge

Laureaci konkursu Start-up Challenge 2017
Laureaci konkursu Start-up Challenge 2017

Sky Tronic – nagroda w kategorii Industry 4.0. Robotyzacja, automatyzacja, IT, nowe materiały

Sky Tronic  to jedna z pierwszych na świecie firm, pracująca nad technologią sterowania dronami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Algorytmy sterowania i stabilizacji lotu oparte na logice rozmytej FLC (ang. Fuzzy Logic Controller), pozwalają na monitoring, ocenę i sterowanie obiektem tak, jak robi to ludzki mózg. Dzięki temu sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi będzie bardziej precyzyjne i bezpieczne w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych i terenowych.

ChallengeRocket – nagroda w kategorii Business & ICT. Zarządzanie. Analityka i procesy decyzyjne

Firma opracowała innowacyjną platformę pozwalającą na bardziej efektywną i optymalną rekrutację specjalistów IT. Dzięki narzędziu ChallengeRocket pracownicy firm z sektora IT nie będą uwikłani
w często skomplikowany i czasochłonny proces rekrutacyjny – cała praca zostanie wykonana w sposób automatyczny.

ChallengeRocket - nagroda nr 2 Start-up Challenge 2017
ChallengeRocket – nagroda nr 2 Start-up Challenge 2017

Gradis – nagroda w kategorii Tradition & modernity. Przemysł. Energia. Telekomunikacja. Logistyka

Firma Gradis opracowała innowacyjne oprogramowanie umożliwiające ekspresowe projektowanie i optymalizację planów oświetlenia ulicznego, dających nawet do 15% dodatkowej oszczędności energii. Zespół pracuje nad opcją dynamicznego sterowania oświetleniem w czasie rzeczywistym, co pozwoli na dalsze oszczędności. Autorzy koncepcji stawiają na synergię podejścia naukowego z unikalnym zapleczem wiedzy i doświadczenia oraz praktycznego, biznesowego patrzenia na osiąganie sukcesu.

Laparo – nagroda w kategorii For human. Biotechnologia, medycyna, ekologia

Laparo to spółka specjalizująca się w projektowaniu i produkcji urządzeń do treningu coraz popularniejszej chirurgii laparoskopowej, w tym symulatorów z analizą treningu na obiektach fizycznych, a w przyszłości – po raz pierwszy na świecie – w środowisku wirtualnym. Ich narzędzia zrewolucjonizują nauczanie chirurgii w przyszłości.

Tosend – nagroda w kategorii Spółka Client & business. Handel, customer experience, fintech

Firma Tosend stworzyła system do przesyłania faktur w modelu B2B, który umożliwia integrację najpopularniejszych systemów fakturowania, a przez to automatyczny eksport i import faktur. Zwiększa bezpieczeństwo, upraszcza drogę faktury (bezpośrednio do księgowego z podglądem dla przedsiębiorcy)
i pozwala całkowicie wyeliminować wydruk faktur i problemy z ich gromadzeniem.

DDOB.com – nagroda w kategorii Lifestyle, przemysł czasu wolnego, inne

DDOB.com, czyli Daily Dose of Beaty to „Facebook dla influencerów”. Społeczność składa się z 12 tysięcy użytkowników, a hashtagami #ddob, #ddobinsta oraz #ddobgirl oznaczono ponad 150 tysięcy zdjęć. Firma doceniona została za innowacyjność w komunikacji do klienta – dzięki działalności influencerów marki mogą budować swoją pozycję i docierać do wybranej grupy.

O wydarzeniu European Start-up Days

European Start-up Days to wydarzenie specjalne, towarzyszące IX Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. Dzięki niemu młodzi przedsiębiorcy mają szanse pozyskania kapitału, wsparcia organizacyjnego i eksperckiego, zogniskowania na sobie uwagi mediów, budowy networkingowych kontaktów oraz długotrwałych relacji młodych przedsiębiorców z przedstawicielami dojrzałego biznesu

Gościem specjalnym European Start-Up Days podczas pierwszego dnia był Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej. Wraz z Jerzym Buzkiem, posłem do Parlamentu Europejskiego, byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i prezesem rady ministrów, odwiedził wszystkie stoiska stu najlepszych start-upów zlokalizowane w Scale-up Alley.

Więcej informacji na stronie: challengerocket.com

źródło: informacja organizatora