[13-19 maja] Tydzień w historii technologii

Oto najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w historii technologii, które wydarzyły się od 13 do 19 maja – bez tych wynalazków świat wyglądałby dzisiaj całkiem inaczej.

13-19 maja: tydzień w historii technologii

13 maja 1991: Wydano System 7

Wydano system operacyjny dla komputerów Macintosh o nazwie System 7, był to drugi poważny upgrade systemu Mac OS. Jedną z najważniejszych cech Systemu 7 była wielozadaniowość. System wprowadził także pojęcie „aliasy”, które później zostały skopiowane przez Microsoft i nazwane jako „skróty” w systemie Windows 95.

System Mac OS X zadebiutował prawie dokładnie 10 lat później.

13 maja 1980: Powstała specyfikacja sieci Ethernet

Intel i Xerox wspólnie ogłaszają specyfikację sieci Ethernet, który staje się dominującym standardem sieciowym dla współczesnych internetowych sieci biznesowych i domowych.

13 maja 1985: „Money for nothing”?

Brytyjski zespół rockowy Dire Straits wydał swój piąty album „Brothers in Arms”, który stał się pierwszą płytą CD sprzedaną w ponad milionie egzemplarzy. To było najbardziej udane wydanie albumu na płycie kompaktowej od ponad dwóch dekad. Myślę, że „Money for Nothing” to coś więcej niż tytuł utworu.

Btw. był to jeden z pierwszych teledysków, które zapamiętałem bardzo dokładnie ze swojego dzieciństwa.

14 maja 1944: Urodził się George Lucas

Amerykański reżyser, producent, scenarzysta, a także przedsiębiorca i filantrop oraz okazjonalnie aktor George Lucas, właściwie George Walton Lucas Junior urodził się 14 maja 1944 roku w Modesto w kalifornii.

Jest jednym z najbardziej znanych twórców kasowych filmów w Ameryce. Debiutem kinowym Lucasa był antytotalitarny THX 1138, jednak popularność zyskał dzięki młodzieżowemu filmowi Amerykańskie graffiti. Zasłynął stworzeniem popularnej serii Gwiezdne Wojny, był także pomysłodawcą filmów i serialu o przygodach Indiany Jonesa. Lucas założył firmy Lucasfilm (produkcja filmów), Industrial Light and Magic (efekty specjalne) oraz LucasArts (gry komputerowe). Był czterokrotnie nominowany do Oscara. W 1992 roku otrzymał nagrodę im. Irvinga G. Thalberga.

Choć 4 maja to dzień Gwiezdnych Wojny, to muszę jeszcze powiedzieć: May the 14th Be with You!

15 maja 2001: Apple ogłasza otwarcie sklepów Apple Store

Firma Apple Computer ogłosiła plany uruchomienia sieci sklepów detalicznych, otwierając w sumie 25 Apple Store’ów w Stanach Zjednoczonych.  Steve Jobs zorganizował specjalną konferencję prasową  w pierwszym sklepie firmy Apple na drugim poziomie centrum Tysons Corner Center, aby ogłosić jego otwarcie.

Sklep, wraz z drugą lokalizacją w Waszyngtonie,D.C. został otwarty w sobotę 19 maja 2001 roku. W tamtym czasie plan Apple’a był wyśmiewany przez technologicznych „ekspertów” i skazywany na porażkę. Obecnie sklepy detaliczne Apple’a uważane są za jeden z katalizatorów ogromnego sukcesu i wzrostu firmy Apple.

16 maja 1960: Stworzenie pierwszego lasera

Fizyk Theodore Maiman skonstruował laser rubinowy – pierwszy działający laser (patent nr 3,353,115). Maiman w 1983 został uhonorowany Nagrodą Wolfa w fizyce, a w 1987 został wyróżniony prestiżową Nagrodą Japońską.

Nie był pierwszym, który opracował teorie dotyczące laserów i ubiegał się o patent, ale jako pierwszy stworzył działające urządzenie laserowe. Światło wytwarzane przez to urządzenie nie było prawdziwą wiązką, o jakiej myślimy dzisiaj, a raczej impulsem. Wkrótce inni badacze stworzyli pierwszą wiązkę laserową.

16 maja 2006: Konsola Phantom

2006 – Phantom Entertainment były prezes Timothy Roberts został oskarżony o uruchomienie programu Pump and dump na konsoli Phantom – systemie gier, który nigdy nie pojawił się na rynku. W 2004 r. Zatrudnił promotora do wysyłania faksów, stwierdzając, że system Phantom będzie dostępny w styczniu 2005 r. Oczywiście, że to przyspieszyło kursy, w których inwestorzy mogliby zyskać na znaczeniu, w tym Roberts i promotorze (który dostał 4 miliony akcji z ograniczonym zapasem)

17 maja 1991: Uruchomiono World Wide Web

Tim Berners-Lee uruchomił pierwszy serwer internetowy w historii na NeXTcube w CERN, Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek w Genewie, w Szwajcarii. Uruchomienie tego pierwszego serwera jest uważane za publiczne udostępnienie sieci World Wide Web.

Był to początek stworzonego prze Bernersa-Lee języka HyperText Markup Language (HTML) i Hypertext Transfer Protocol (HTTP). To było powstanie pierwszego standardu, ale jeszcze upłynęło trochę czasu, gdy 6 sierpnia naukowiec postawił pierwszą stronę internetową.

18 maja 2012: Start Facebooka na giełdzie, 2001: Premiera filmu animowanego Shrek

2012 – Po wielu spekulacjach, Facebook zadebiutował na giełdzie (pod skrótem FB). Początkowa cena akcji wynosiła  38 dolarów za akcje, ale natychmiast spadła do 26 dolarów za akcję na koniec roku. Obecnie cena za akcję FB oscyluje wokół 150 dolarów.

Cena akcji Facebooka (FB) NasdaqGS z 12 maja 2017 r.
Cena akcji Facebooka (FB) NasdaqGS z 12 maja 2017 r.

2001 – komputerowy film animowany „Shrek” trafił do kin. 90-minutowy film został wyprodukowany za około 60 milionów dolarów a w pierwszy weekend zarobiono 42 miliony dolarów – w sumie wersja kinowa przyniosła dochód równy 487 mln USD! Shrek był pierwszym, stworzonym komputerowo, filmem animowanym, który wygrał Nagrodę Akademii Filmowej (w kategorii Najlepsza Animacja).

19 maja 1980: Premiera Apple III

Podczas Krajowej Konferencji Komputerowej w Anaheim w Kalifornii Apple Computer wprowadziło na rynek komputer Apple III. Była to pierwsza próba uruchomienia komputera biznesowego. Apple III był bardzo awaryjnym sprzętem, przez wadliwe komponenty i zaprzestano jego produkcji w 1984 roku.

Nowy komputer firmy Apple spotkał się z bardzo chłodnym przyjęciem i okazał się komercyjnym fiaskiem z wielu powodów, między innymi bardzo wysokiej ceny (3500 dolarów), bardzo ograniczonej liczby dostępnych programów oraz z powodu częstego przegrzewania się komputera, ponieważ nie miał wbudowanego wentylatora.