Project Treble przyspieszy aktualizację systemu Android

Firma Google ogłosiła dzisiaj Project Treble – modułowe rozwiązanie, dzięki któremu użytkownicy otrzymają szybciej aktualizację Androida.

Dostępność aktualizacji nowej wersji systemu Android jest zawsze bolączką prawie każdego posiadacza urządzenia z tym systemem – chyba, że posiada nowego Nexusa lub Pixela. Od chwili powstania tego mobilnego systemu operacyjnego nie zrobiono zbyt wiele, aby poradzić sobie z ogromną fragmentacją różnych wersji Androida, z których korzystają użytkownicy na całym świecie.

Dowodem na to, jak trudnym procesem jest rozpowszechnienie najnowszej wersji systemu z zielonym robocikiem, są chociażby comiesięczne raporty na temat udziału wersji Androida. Wygląda na to, że Google wreszcie może pomóc, przynajmniej częściowo, przyspieszyć ten zawiły proces przygotowania aktualizacji przez producentów sprzętu. Remendium na te bolączki ma być Project Treble – włączenie modułowego udostępniania systemu operacyjnego – począwszy od systemu Android O.

Do tej pory proces aktualizacji operacyjnego systemu Android na urządzeniu innym niż wydanym przez Google’a, wyglądał następująco:

Proces przygotowania aktualizacji systemu dla urządzeń z Androidem - zanim zostanie wdrożony Project Treble
Proces przygotowania aktualizacji systemu dla urządzeń z Androidem.

Zanim ostateczna wersja trafi na większość smartfonów – system przechodzi naprawdę skomplikowaną drogę dostosowania go przez producenta… Teraz zanim Android uzyska wszystkie te niepotrzebne bajery i nakładki producenta, system będzie mógł być zaktualizowany niezależnie od dodatkowych implementacji dostawców (czyli specyficznego oprogramowania dla danego urządzenia, którego dostosowanie trwa bardzo długo). To jest właśnie cel nowej inicjatywy o nazwie Project Treble.

Przeczytaj także: Fragmentacja urządzeń z Androidem wzrosła o 28 proc.

Tak to wygląda, zanim zostanie wprowadzony Project Treble:

Obecny proces aktualizacja Androida (przed Treble)
Obecny proces aktualizacja Androida

Korzyści z nowego podejścia odczują nie tylko użytkownicy, ale także producenci. W dużym uproszczeniu: zamiast dostosowywać każdą wersję Androida wraz z wprowadzonymi dodatkami producenta sprzętu, aktualizacja systemu i aktualizacje dodatków będą mogły odbywać się niezależnie od siebie.

Proces aktualizacji Androida po wprowadzeniu Treble
Proces aktualizacji Androida po wprowadzeniu Treble

Może to w pewnym stopniu przyspieszyć dostarczenie nowej wersji oprogramowania systemowego dla użytkowników końcowych, ale prawdopodobnie nie zmieni się zbyt wiele, bo w dalszym ciągu pojawienie się uaktualnienia będzie zależało od producenta. Producent urządzenia może nadal chcieć dodawać własne funkcje do nowej wersji Androida, a to będzie wymagało przejścia przez cały proces testowania i zatwierdzania oprogramowania…

Project Treble miał sens tylko wtedy, gdy firmy nie będą chciały mocno ingerować w Androida dla swoich modeli smartfonów i tabletów. Nowe rozwiązanie jest już obecne w pierwszej wersji poglądowej Androida O dla deweloperów i trafi na wszystkie nowe urządzenia, które będą miały fabrycznie zainstalowanego najnowszego Andoida.

No cóż, właściciele urządzeń z Androidem jeszcze będą musieli długo poczekać, zanim nastanie taki proces aktualizacji jak w przypadku iPhone’ów i iPadów – gdzie udostępnienie update’u iOS-a odbywa się dla wszystkich użytkowników na świecie w tym samym czasie. Niemniej jest to dobry krok, żeby zmienić największą bolączkę aktualizacji systemu Google’a.

źródło: Android Developers Blog – Here comes Treble: A modular base for Android via GSM Arena