Spada liczba właścicieli tabletów na świecie

Najnowsze dane wskazują, że jesteśmy coraz mniej zainteresowani zakupem tabletów, z każdym rokiem spada ich sprzedaż.

Spadkowy trend zainteresowaniem tabletów obserwujemy już od kilku lat, głównie za sprawą coraz bardziej popularnych dużych smartfonów, na których można śmiało oglądać filmy i grać w wymagające sprzętowo gry mobilne. najnowszy wykres opublikowany przez serwis GobalWebIndex pokazuje, że internauci nie tylko nie kupują nowych tabletów, ale wielu właścicieli tych urządzeń nie uaktualnia swoich starych „dachówek”.

Przeczytaj także: Apple wciąż liderem na kurczącym się rynku tabletów

W 2014 r. prawie połowa internautów deklarowała posiadanie tabletu. Zaledwie 2 lata później, w 2016 roku, liczba ta spadła już do 42%. W tym samym okresie mogliśmy zauważyć, że użycie tabletów zmalało w różnych rodzajach zastosowań. Świadczy to między innymi o tym, że wielu użytkowników coraz rzadziej korzysta z tabletów, a co za tym idzie nie decyduje się na zakup nowych modeli.

Jednym z oczywistych powodów, dla których tablety stają się mniej używane jest wzrost popularności dużych smartfonów, które oferują coraz bardziej zbliżone funkcje i co ważniejsze, większe i lepsze ekrany. W ciągu ostatnich 2 lat, podczas których spadła liczba właścicieli tabletów, smartfony odnotowały wyraźny około 10-proc. wzrost.

Wykres: spadek liczby właścicieli tabletów na świecie (2014-2016 r.)

Sprzedaż tabletów od 2010 do 1Q 2017 r.

Wykres: Sprzedaż tabletów od 2010 do 2017 r.
Wykres: Sprzedaż tabletów od 2010 do 2017 r.

źródło: GlobalWebIndex – Tablet Ownership Rates Falling, Statista – Global Tablet Market Continues to Slump