Elbow i znów słuchamy muzyki z kaset magnetofonowych

Genialny odtwarzacz kaset magnetofonowych Elbow pozwoli ponownie przesłuchać stare kawałki prosto z taśmy – nie tylko dla hipsterów.

Elbow - cassette player

Gadżet o nazwie Elbow to na razie prototyp odtwarzacza kaset magnetofonowych, którego rozmiary zostały zredukowane do minimum. Dzisiaj mało kto słucha kaset, które jeszcze w latach 80. i 90. miały swój złoty wiek. Na pewno wielu z Was posiada stare kasety, które rozbrzmiewały na radiomagnetofonach, walkmanach czy boomboxach.

Kasety magnetofonowe są dzisiaj czymś, czym kiedyś stały się płyty winylowe – nie jest to medium dla muzyki w czasach cyfrowej dystrybucji – ale ikona minionych czasów, która wraca w kulturze masowej w filmach, serialach i innych. Powrót do lat 80. widoczny jest w wielu dziedzinach, dlaczego nie w muzyce? Każdy kto oglądał „13 powodów” na Netflixie z pewnością zastanowił się – gdzie podziały się moje kasety i na czym je odtworzyć? Ciekawi jesteście jak brzmiały?

Jak działa Elbow Cassette Player?

Elbow to niewielkich rozmiarów urządzenie, które zmieści się w każdej kieszeni, a sama kaseta jest dwa razy większa od samego odtwarzacza. Urządzenie ma kształt niewielkiego klipsa, które zaczepiamy o kasetę magnetofonową, podłączamy słuchawki i możemy słuchać starych przebojów w oryginalnym kasetowym brzmieniu – z każdym znienawidzonym kiedyś szumem i niedoskonałością.

Urządzenie posiada jedno obracające się ramię, które zaczepiamy o jeden z otworów nawijających taśmę. Budowa dwuosiowa pozwala zmieniać stronę odtwarzanej kasety – pamiętajcie, że kasety były dwustronne – miały 2 strony z inną zawartością – strona A (1) i strona B(2).  Kółko sterujące pozwala zmieniać głośność i przewijać do przodu lub do tyłu. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla micro USB, a słuchanie przez słuchawki z wejściem mini jack 3,5 mm – przydałby się Bluetooth. Ale ciężko powiedzieć jak długo wytrzymałaby bateria – należy pamiętać, że kasaty odtwarzane były mechanicznie – taśma musi się kręcić…

Budowa urządzenia:

Budowa prototypu urządzenia Elbow

Miniaturowy odtwarzacz kaset magnetofonowych Elbow

Na razie nie wiadomo kiedy, i czy urządzenie trafi do masowej produkcji i sprzedaży. Nie znam też potencjalnej ceny tego gadżetu. Ale myślę, że znalazłoby się wielu chętnych, którzy kupiliby to cudeńko. Już zacząłem szukać starych kaset, których słuchałem w młodości.

Martwi mnie jedynie wytrzymałość baterii dla takiego urządzenia, myślę, że nie wytrzyma za wiele ze względu na fizyczny mechanizm, który musi napędzać kasetę…

O koncepcie możecie poczytać więcej na stronie projektu pod adresem: elbow.co.nf

Trend powrotu do surowości jest widoczny także w tworzeniu stron internetowych, o czym pisałem we wpisie poświęconym brutalizmowi w webdesignie. Kasety magnetofonowe świetnie wpisują się w ten nurt.

źródło: Elbow Cassette Player