Turecki sąd poparł blokadę serwisu Wikipedia

Turcja nadal łamie wolność słowa, blokując dostęp obywatelom do wolnej encyklopedii internetowej Wikipedii – sąd uprawomocnił tę decyzję.

Turcja vs. Wikipedia

W zeszłym tygodniu tureckie władze zablokowały dostęp do wszystkich wersji językowych wolnej encyklopedii internetowej Wikipedia. Współzałożyciel serwisu Jimmy Wales poprosił sąd o zweryfikowanie wprowadzenia całkowitego ocenzurowania serwisu w tym kraju.

Wczoraj Sąd w Ankarze odrzucił odwołanie się od decyzji złożone przez Wikimedia Foundation, twierdząc, że popularny na świecie serwis zawiera napiętnowane wpisy łączące Turcję z grupami terrorystycznymi. Sąd orzekł, że skoro strony Wikipedii wciąż są dostępne online, serwis pozostanie zablokowany w całym kraju.

Turcja jest krajem prawa – powiedział prezes tureckiej instytucji ds. regulacji technologii informacyjnych i komunikacyjnych (BTK) Omer Fatih Sayan – Nie można przywrócić dostępu do Wikipedii, dopóki nie zostaną wdrożone decyzje [czyt. żądania kraju, czyli usunięcie nieakceptowanych treści].

Blokada została wprowadzona w ostatnią sobotę 29 kwietnia, i nie jest to po raz pierwszy kiedy partia rządząca w Turcji próbowała wyciszyć głosy sprzeciwu internautów w tym kraju. W grudniu ubiegłego roku grupa watchdog Turkey Blocks potwierdziła, że ​​rząd zablokował dostęp do sieci Tor dla większości użytkowników. Rząd wyłączył także ten serwis w 11 kurdyjskich miastach, rozpoczynając analizowanie 10 000 użytkowników sieci społecznościowych. Wykorzystano także przepisy dotyczące cenzury w internecie aby zablokować serwis Reddit.

źródło: Reuters – Turkish court rejects Wikipedia’s appeal over website’s blocking: Anadolu, Engadget – Turkish court backs censorship of Wikipedia