[6-12 maja] Tydzień w historii technologii

Sprawdź, co wydarzyło się w świecie technologii w drugim tygodniu maja – wiele z tych wynalazków to znaczące przełomy w technologii.

6-12 maja: tydzień w historii technologii

6 maja 1998: Apple wydaje komputer iMac aka „Bondi Blue”

W teatrze Flint Center, w tym samym miejscu, gdzie po raz pierwszy pokazano pierwszego Maca w 1984 roku, Steve Jobs przedstawia pierwszy model komputera iMac. Ten model znany był później jako „Bondi Blue”, ze względu na kolor obudowy (nazwa pochodzi od plaży w Australii).

iMac miał zdobyć serca użytkowników swoją przyjaznością i wyjątkowym dizajnem – wygląda na to, że mu się to udało, bowiem odnotowano niespotykaną jak na tamte czasy liczbę 150 000 zamówień jeszcze przed trafieniem do sprzedaży – ten model komputera rozpoczął odrodzenie Apple’a.

Firma dodała także literę „i” na początku do niemal każdego produktu, jaki stworzyła. Dzisiaj to iPhone jest sztandarowym produktem firmy, która posiada, uwaga, 256,8 mld dolarów w gotówce!

 7 maja 1954: Wprowadzono IBM 704

IBM ogłosiło system przetwarzania danych IBM 704 – pierwszy masowo produkowany komputer na świecie wyposażony w sprzęt arytmetyczny o zmiennym przepływie. Oba języki programowania FORTRAN i LISP zostały po raz pierwszy opracowane dla IBM 704, posiadał także pierwszą aplikację muzyczną.

8 maja 1886: Wymyślono suche ogniwo

Niemiecki naukowiec, dr Carl Gassner, wydał patent na pierwszą suche ogniwo dla baterii, które zawierało cynk jako jego główny składnik. Patent w USA został przyznany Gassnerowi w 1887 roku. Bateria jest bardzo podobna do dzisiejszych baterii twęglowo-cynkowych, choć większość ludzi używa alkalicznych.

8 maja 1982: Powstaje komputer przenośny Kaypro II

Systemy nielinearne nie były popularne podczas tworzenia komputerów. Jednak zdecydowano się wejść na rynek komputerów PC z przenośną maszyną Kaypro II, która posiadała 9-calowy ekranem. Poprzednikiem był model Kaypro I.

9 maja 1996: Tux – oficjalną maskotką i logo Linuxa

Linus Torvarlds wybrał Tux jako maskotkę Linuksa, funkcjonującą do dziś jako nieoficjalne logo systemu. Przedstawia ona uśmiechającego się pingwina. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od słów Torvald’s Unix (Unix Torvaldsa), często jest wyprowadzana również od angielskiej nazwy smokingu (tuxedo), ponieważ pingwiny wyglądają, jakby nosiły smoking.

Może gdyby Linus poznał film „Happy Feet” 10 lat później, to wybrałby raczej Warblera na symbol tego systemu?

10 maja 1894: Narodziny transmisji bezprzewodowej (Wireless)

Guglielmo Marconi nie wynalazł radiowej transmisji bezprzewodowej, jest to dzieło wielu autorów. Natomiast uczynił tę technikę użyteczną praktycznie składając znane wynalazki w działające systemy łączności dalekosiężnej i organizując przedsiębiorstwo zdolne do ich budowy.

Prace Marconiego doprowadziły do rozprzestrzeniania większości bezprzewodowych technologii radiowych, z których dzisiaj korzystamy.

11 maja 1979: VisiCalc

Na zachodnim wybrzeżu, Daniel Bricklin i programista Robert Frankston, po raz pierwszy zaprezentowali VisiCalc, pierwszy arkusz kalkulacyjny.

Program był sterowany poleceniami – jego późniejsi konkurenci, jak SuperCalc, MultiPlan czy Lotus 1-2-3 sukcesywnie wprowadzali usprawnienia w technikach sterowania i interfejsie. VisiCalc spowodował także wprowadzenie arkuszy kalkulacyjnych dla większych maszyn, jak minikomputery i mainframe.

Po raz pierwszy wydano to oprogramowanie dla Apple II, dzięki czemu komputer osobisty mógł być wykorzystywany do zastosowań biznesowych. VisiCalc był wielkim sukcesem, sprzedano ponad 100 000 egzemplarzy w pierwszym roku. Firma wpłynęła także na zwiększenie sprzedaży Apple II, ponieważ ludzie kupowali Apple II tylko po to, aby korzystać z VisiCalc. Ogólnie rzecz biorąc, arkusz kalkulacyjny potwierdził użyteczność komputera domowego i był prawdopodobnie głównym czynnikiem przyspieszającym wejście IBM na rynek komputerów PC.

Niektóre źródła wskazują pierwszą demonstrację VisiCalc jako 12 maja.

11 maja 2011: Wprowadzono Chromebook

Eric Schmidt zaprezentował Google Chromebook – komputer osobisty z wbudowanym systemem operacyjnym Google Chrome. Urządzenie ładowało od razu przeglądarkę, z poziomu której można było zainstalować aplikacje wykorzystywane Chromebooku. Pierwszy Chromebook trafił do sprzedaży 15 czerwca 2011 roku.

12 maja 1941: Zaprezentowano komputer Z3

Niemiecki inżynier Konrad Zuse zaprezentował Z3, obecnie powszechnie uznawany za pierwszy w pełni sprawny, programowalny komputer. Ponieważ w tym czasie trwała II wojna światowa, o komputerze Z3 świat dowiedział się dopiero po wojnie.