Usługa Facebooka Express Wi-Fi wystartowała w Indiach

Facebook uruchomił komercyjnie usługę Express Wi-Fi dla użytkowników internetu w Indiach – planowane jest udostępnienie 20 000 hotspotów.

internet.org by facebook (express wi-fi)

Usługa Express Wi-Fi to jedna z wielu inicjatyw internetowych Facebooka we współpracy z internet.org. W przeciwieństwie do bardziej futurystycznych projektów, jak np. Drift Aquila, firma kładzie nacisk na istniejące technologie Wi-Fi i umożliwia lokalnym przedsiębiorcom odsprzedaż dostępu do internetu.

W Indiach Facebook współpracuje obecnie z wieloma lokalnymi usługodawcami internetowymi i 500 miejscowymi przedsiębiorcami, ale ta liczba ma znacznie wzrosnąć.

Obecnie gigant uruchomił komercyjną usługę w Indiach i rozpoczął współpracę z indyjską firmą telekomunikacyjną Bharti Airtel, która w ciągu najbliższych miesięcy planuje dostarczyć dodatkowe 20 000 hotspotów online. Pozostali dostawcy usług internetowych zaangażowani w projekt to AirJaldi w Uttarakhand, LMES w Radżastanie, Tikona w Gujarat i wkrótce z Shaildhar w Meghalaya. Pod koniec marca 2017 roku Facebook uruchomił tę usługę w Kenii, a także pracuje nad jej wdrożeniem w Tanzanii, Nigerii i Indonezji.

Jak powiedział James Beldock, menedżer ds. produktów w Express Wi-Fi by Facebook, idea tego projektu zawsze polegała na stworzeniu podstawowej usługi dla przedsiębiorców. Oznacza to, że Airtel i inni partnerzy ISP będą współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy chcą odsprzedawać dostęp do internetu w swoich lokalnych społecznościach.

Przeczytaj również: Internet satelitarny (orbitalny) dzięki CubeSat?

Facebook udostępnia oprogramowanie a dostawcy usług internetowych i ich partnerzy decydują o warunkach cenowych i sposobie udostępniania internetu.

Express Wi-Fi by Facebook (logo)

Dostęp do internetu przez Wi-Fi jest o wiele łatwiejszym sposobem dystrybucji usługi niż inne modele. Nie potrzeba dystrybuować kart SIM, aby użytkownicy mogli być online. Express Wi-Fi oferuje także niedrogie pakiety dzienne, tygodniowe lub miesięczne, a partnerstwo z lokalnymi przedsiębiorcami może dodatkowo pomóc lokalnej gospodarce.

Jak zauważył Beldock, wyzwaniem, jakim jest rozszerzenie oferty na inne kraje, jest nie tyle technologia, ale zrozumienie lokalnych rynków i potrzeb. Istnieje szansa, że niedługo zobaczymy wdrożenia także w innych krajach, w których Facebook już testuje tę usługę.

źródło: Internet.org by Facebook – Express Wi-Fi by Facebook launches commercially in India, announces partnership with Airtel to launch 20,000 new hotspots