Internet w samolocie linii Lufthhansa i Austrian Airlines

Internet nad chmurami – od teraz Lufthansa oraz Austrian Airlines oferują szybki dostęp do internetu FlyNet na wielu krótkich i średniodystansowych trasach.

Nieograniczona możliwość surfowania w Internecie oraz transmisji danych na europejskim niebie – taka będzie rzeczywistość na pokładach maszyn należących do Lufthansy oraz Austrian Airlines. Za kilka tygodni internet będzie również dostępny na trasach Eurowings.

Do tej pory 19 maszyn z rodziny A320 Lufthansy, 31 maszyn Austrian Airlines oraz 29 maszyn Eurowings było wyposażonych w niezbędną technologię WiFi oraz antenę satelitarną. Montaż odbywa się już w kolejnych trzech maszynach. Nowa technologia zapewniająca szybki dostęp do Internetu w ostatnich miesiącach została z powodzeniem przetestowana zarówno na pokładach Lufthansy, jak i Austrian Airlines.

Ile kosztuje dostęp do internetu w samolocie?

Pasażerowie mogą uzyskać dostęp do sieci internetowej za pośrednictwem Wi-Fi na swoich własnych urządzeniach mobilnych. Oferta obejmuje usługi, dzięki którym możliwe jest przesyłanie wiadomości, przeglądanie sieci oraz transmisje wideo.

Klienci mogą wybrać jeden z trzech pakietów. Na trasach Lufthansy do wyboru są pakiety:

  • FlyNet Message za 3 euro,
  • FlyNet Surf za 7 euro,
  • FlyNet Stream za 12 euro.

Od początku 2017 roku pasażerowie mogą korzystać bezpłatnie z dostępu do internetu przez 10 minut, dzięki temu będą mieli możliwość odkrycia wszystkich funkcji FlyNet®.

Opis pakietów FlyNet
Opis pakietów FlyNet

Austrian Airlines będą oferować usługi w takich samych cenach, jednak pod nazwami myAustrian FlyNet Message, myAustrian FlyNet Surf oraz myAustrian FlyNet Stream. Pasażerowie mogą za nie zapłacić za pomocą karty kredytowej lub usług płatniczych takich jak PayPal. Wkrótce będzie można również dokonać zakupu pakietów za pośrednictwem Air Miles lub partnerów roamingowych.

Oto, jak działa usługa dostępu do internety FlyNet na pokładzie samolotów:

Jak działa dostęp do W-Fi na pokładzie samolotu?
Jak działa dostęp do W-Fi na pokładzie samolotu?

Przeczytaj także: FlyNet® na pokładach Lufthansy i Austrian Airlines

O usłudze dostępu do internetu w samolotach Lufthansy

Usługa dostępu do internetu oferowana przez Lufthansa Group i jej partnera technologicznego Inmarsat, oparta jest na najbardziej zaawansowanej szerokopasmowej technologii satelitarnej (Ka-Band). Niezawodne połączenie na krótko- i średniodystansowych trasach jest możliwe dzięki sieci Inmarsat Global Xpress (GX). Dostawcą internetu i partnerem Inmarsat jest Deutsche Telekom.

Lufthansa Technik jest odpowiedzialna za dopasowanie systemów i komponentów oraz spełnienie wymogów regulatorów lotniczych i zapewnienie ustawowych zezwoleń. Obecnie wyposaża całą flotę z rodziny A320 linii Lufthansa Group – Lufthansy, Austrian Airlines oraz Eurowings. Niezbędną infrastrukturę techniczną na pokładzie zapewnia Lufthansa Systems. Obejmuje ona operacje sieciowe w samolocie – wymogi techniczne dla Wi-Fi na pokładzie – oraz zapewnienie odpowiedniego oprogramowania dla portalu internetowego każdej linii, przez którą pasażerowie łączą się z siecią.

Informacje na temat internetu na pokładzie samolotu
Informacje na temat internetu na pokładzie samolotu

Lufthansa zawsze była pionierem w zakresie cyfryzacji na pokładzie. Linia zaoferowała pierwszy komercyjny długodystansowy rejs z dostępem do internetu już 15 stycznia 2003 roku. Pomimo rosnącej popularności wśród pasażerów, technicznie stabilna usługa musiała zostać wyłączona w 2006 roku z powodu zaprzestania komercyjnych operacji przez operatora satelity – „Connexion by Boeing”. Jednak od grudnia 2010 roku Lufthansa ponownie została pierwszą linią, która zaoferowała szerokopasmowy dostęp do internetu na trasach międzykontynentalnych. Od czerwca 2015 roku, FlyNet był dostępny na pokładzie wszystkich 107 maszyn floty dalekiego zasięgu Lufthansy.

Z końcem 2015 roku dostęp do internetu był oferowany również we wszystkich samolotach dalekodystansowych Eurowings. Po włączeniu do floty Boeinga 777, dostęp do Internetu na trasach międzykontynentalnych zaoferował również SWISS. Od 2018 roku linia wprowadzi połączenie internetowe również na trasach krótko- i średniodystansowych.

Przeczytaj więcej o dostępie do internetu na pokładzie samolotu dzięki usłudze FlyNet®.

źródło: informacja prasowa