Wzrost cen aplikacji w sklepie App Store, ale…

W polskim sklepie z aplikacjami App Store zmieniły się stawki cenowe, ale Apple wprowadziło też elastyczne opcje zaczynające się od 0,49 euro.

Nowe ceny aplikacji mobilnych w sklepie App Store (maj 2017)

Apple zwiększyło ceny aplikacji mobilnych w sklepie App Store w Europie. Jednocześnie firma udostępniła programistom możliwość wyboru bardziej elastycznych cen dla swoich aplikacji i gier. Zamiast wybierać jeden z dotychczasowych standardowych poziomów cenowych, mogą wybrać nowe alternatywy zaczynając od minimalnej stawki równej 0,49 euro.

Taki ruch może pozwolić na obniżenie cen dla zainteresowanych, aby wzrost cen nie wpływał znaczaco na spadek sprzedaży aplikacji.

Apple ogłosiło wzrost cen już w zeszłym tygodniu, przy czym każda cena wzrosła o 0,09 euro. Pojawiły sie jednocześnie nowe wyceny dla wielu aplikacji równe 49 eurocentów. Nowa cena 0,49 EUR oznaczona jest jako „Alternatywa cenowa A” a  0,99 EUR oznaczona jako „Alternatywa cenowa B”.

Apple od dawna oferuje alternatywne rozwiązania cenowe na rozwijających się rynkach, w tym w Chinach, Indiach i Indonezji. Wygląda jednak na to, że od tego tygodnia opcja ta została rozszerzona na kraje strefy euro: Austrię, Belgię, Cypr, Estonię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Irlandię, Włochy, Łotwę, Litwę, Luksemburg, Maltę, Holandię, Portugalię, Słowację, Słowenię, Hiszpanię oraz Polskę (która nie jest w strefie euro, ale ceny w App Storze podawane są u nas w EUR).

Niektórzy komentatorzy wskazują, że nowe alternatywne opcje mogą być chwilowym błędem, a nie oficjalną polityką cenową. Nie ma w tej sprawie jeszcze oficjalnego komentarza Apple’a.

źródło: App Store