IQOS to mniej trujące doświadczenie dla miłośników tytoniu?

Firma Philip Morris wprowadziła na polski rynek nowe urządzenie o nazwie IQOS oparte na technologii podgrzewania tytoniu.

IQOS System

Informacje podanie w poniższym artykule pochodzą z informacji prasowej producenta. Przypominamy, że jest to wyrób tytoniowy, powoduje uzależnienie i szkodzi zdrowiu!

Innowacyjna technologia IQOS podgrzewa tytoń bez spalania go, wytwarzając aerozol zawierający nikotynę, który ma średnio 90% mniej szkodliwych substancji – poza nikotyną – niż dym papierosowy. Urządzenie nie wytwarza dymu ani popiołu, lecz aerozol, który ma o wiele mniej intensywny zapach niż dym z tradycyjnych papierosów.

IQOS jest rezultatem ponad dziesięcioletnich badań w zakresie potencjalnie mniej szkodliwych produktów alternatywnych dla papierosów. W skład zespołu naukowego wchodzi 430 naukowców i ekspertów w dwóch ośrodkach badawczo-rozwojowych Philip Morris International (PMI) w Szwajcarii i Singapurze. Do tej pory na badania i rozwój technologii przeznaczono ponad 3 miliardy dolarów.

Czy IQOS pomaga w rzucaniu palenia papierosów?

Od pilotażowego wprowadzenia produktu na rynek japoński w Nagoi oraz włoski w Mediolanie w 2014 r. prawie 1,5 miliona palaczy zrezygnowało z papierosów na rzecz IQOS. Istotny wkład w opracowanie nowego produktu oraz badania nad jego właściwościami mieli Polacy. Osobą odpowiedzialną za rozwój i komercjalizację potencjalnie mniej szkodliwych produktów w globalnym PMI jest Mirosław Zieliński, prezes ds. produktów obniżonego ryzyka. W Polsce były i są prowadzone zaawansowane projekty badawczo-rozwojowe w zakresie badań przedklinicznych, klinicznych oraz nad rozwojem technologii podgrzewania tytoniu.

W przypadku palaczy, którzy w ramach dwóch tygodniowych i dwóch trzymiesięcznych klinicznych projektów badawczych całkowicie zrezygnowali z papierosów na rzecz IQOS, zaobserwowano zmniejszenie narażenia na 15 substancji szkodliwych. Obniżony poziom narażenia jest porównywalny do poziomu stwierdzonego u osób, które na czas trwania badania rzuciły palenie.

Sprawdź także: 5 aplikacji mobilnych pomagających rzucić palenie

Takie wyniki dają pewność, że PMI jest na właściwej drodze do wykazania, że IQOS stanowi mniej szkodliwą alternatywę dla pełnoletnich osób palących, które zrezygnowały z tradycyjnych wyrobów tytoniowych na rzecz IQOS.

Czym jest i jak działa IQOS?

IQOS to urządzenie elektroniczne, które podgrzewa specjalnie zaprojektowane wkłady tytoniowe do temperatury znacznie niższej od temperatury spalania. Ponieważ IQOS podgrzewa tytoń nie spalając go, produkt nie wytwarza dymu ani popiołu, a jedynie aerozol zawierający nikotynę.

Mirosław Zieliński, prezes ds. produktów obniżonego ryzyka PMI, który na poziomie globalnym zarządza tym obszarem ze szwajcarskiej centrali firmy, stwierdził, że:

– Od ponad dekady PMI jest zaangażowany w rozwój i ocenę naukową produktów bezdymnych, takich jak IQOS, ponieważ wierzymy, że stanowią one o wiele lepszy wybór dla dzisiejszych palaczy. Nasze badania naukowe nad IQOS są na bardzo zaawansowanym etapie, a dotychczasowe wyniki jasno wskazują kierunek redukcji szkodliwości. Jestem szczególnie dumny z tego, że zdecydowaliśmy się wprowadzić IQOS w Polsce – kraju znanym z wysokiego poziomu nauki i naukowców. Właśnie z tego powodu jedne z naszych badań klinicznych prowadziliśmy w Kajetanach koło Warszawy. Ale nie tylko nauka jest tutaj ekscytująca. Doświadczenie zgromadzone podczas komercjalizacji IQOS w innych krajach jest bardzo obiecujące. W przeciągu ponad dwóch lat, prawie 1,5 mln dorosłych palaczy zrezygnowało z palenia, przerzucając się z papierosów na IQOS.

IQOS biały i czarny

IQOS, zaprojektowany został w Szwajcarii, to pierwszy produkt z gamy wyrobów PMI stanowiących potencjalnie mniej szkodliwą alternatywę dla papierosów, nad którą prace trwają od ponad dekady. Inwestycje w badania i rozwój tych produktów wyniosły ponad 3 miliardy dolarów. Dotychczasowe badania PMI* wskazują, że IQOS wytwarza średnio 90% mniej szkodliwych substancji – poza nikotyną – niż dym papierosowy, jednocześnie zapewniając konsumentom prawdziwy smak tytoniu.

Spółka prowadzi szeroko zakrojone badania w celu weryfikacji potencjału produktu w zakresie zmniejszania ryzyka związanego z paleniem, włączając badania kliniczne i niekliniczne. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że w przypadku palaczy, którzy na czas jego trwania całkowicie zrezygnowali z papierosów na rzecz IQOS, narażenie na badane substancje szkodliwe zmniejszyło się do poziomu zbliżonego do tego, który stwierdzono u osób, które w ramach tego samego badania rzuciły palenie.

Dorośli palacze mogą nabyć urządzenie w internecie lub w wybranych punktach sprzedaży IQOS w Polsce, w tym w Warszawie. Wkłady tytoniowe dostępne są w wybranych punktach sprzedaży, np. stacjach benzynowych i sklepach z artykułami tytoniowymi.

Sprawdzamy, jak działa technologia podgrzewania tytoniu IQOS

Urządzenie jest zapakowane w estetyczne pudełko, niczym wysokiej klasy smartfon. W środku znajduje się podręczna ładowarka, która jest niezbędna do używania podgrzewacza, kabel zasilający, zestaw czyścików i instrukcja użytkowania.

Jeśli chodzi o korzystanie z IQOS, to zasada jest taka sama jak w przypadku papierosów czy e-papierosów. Rzeczywiście urządzenie nie wytwarza śmierdzącego dymu papierosowego, a posmak nie jest tak odrażający jak po papierosach. Urządzenie posiada czujnik, który pozwala na 14 zaciągnięć albo 6 minut podgrzewania. Kolejne użycie podgrzewacza możliwe jest dopiero po jego naładowaniu w podręcznej ładowarce, trwającym kilka minut.

technologia podgrzewania tytoniu IQOS

Nie jest to typowy e-papieros, a wkłady przypominają miniaturowe papierosy z filtrowanym ustnikiem i mocno ubitym tytoniem. Po użyciu wkład wyrzucany jest tak samo jak w przypadku klasycznych papierosów. Czy urządzenie pomaga rzucić palenie? Ciężko stwierdzić, na pewno nie śmierdzi tak jak papierosy i jak zapewnia producent zawiera potencjalnie zmniejszoną zawartość substancji szkodliwych.

Należy jednak pamietać, że jak każda tego typu używka na pewno nie wpływa dobrze na nasze zdrowie, ale dla tych, którzy chcą rzucić palenie może to być dobry krok do uwolnienia się od nałogu w sposób, jak zapewnia producent, mniej szkodliwy.

Produkt jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla pełnoletnich osób palących. Od początku wprowadzenia produktu na rynek działa infolinia konsumencka pod numerem 801 801 501 – gdzie można otrzymać wszelkie informacje o produkcie.

Edvinas Katilius, Dyrektor Zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie podkreślił: Jesteśmy w przełomowym momencie. Po przeszło dwudziestu latach naszej działalności w Polsce, Philip Morris otwiera nowy rozdział w historii polskiego przemysłu tytoniowego oparty na innowacjach i wynikach badań naukowych.

Do tej pory PMI wprowadził IQOS na ponad dwadzieścia rynków, w tym japoński, włoski, niemiecki oraz szwajcarski. Już prawie 1,5 miliona użytkowników na czterech kontynentach zrezygnowało z papierosów na rzecz IQOS. Na stronie producenta urządzenie sprzedawane jest w dwóch kolorach w cenie 200 zł za podgrzewacz + 145 zł za ładowarkę, lub w zestawie IQOS System w cenie 400 zł. Paczka 20 wkładów kosztuje tyle samo co paczka papierosów – około 16 zł.

źródło: informacja prasowa