Orange Bank w wakacje wystartuje we Francji

Francuska firma telekomunikacyjna Orange uruchomi w te wakacje mobilny Orange Bank we Francji – czy zawojuje w bankowości?

Orange Bank France (logo)

Prezes firmy Orange Stéphane Richard wymienił podczas dzisiejszej konferencji prasowej niektóre z funkcji Orange Banku, który ma być przełomową usługą bankowości mobilnej we Francji.

Podobnie jak N26, Revolut i inne tego typu usługi bankowe, w Orange Banku będzie można zarządzać kartą płatniczą bezpośrednio ze smartfona. Transakcje będą wyświetlane natychmiast w aplikacji i będzie można w każdej chwili zablokować lub odblokować kartę w kilku tapnięciach.

Będzie także można wysyłać pieniądze za pomocą wiadomości tekstowej. Można zatem oczekiwać usług płatności typu peer-to-peer, takich jak Lydia, Venmo itp. Wspomniano także o płatnościach NFC za pomocą telefonu. Orange już obsługuje płatności NFC na Androidzie w usłudze Orange Cash i usłudze Apple Pay na iOS-a.

Założenie bezpłatnego konta będzie odbywać się w placówkach Orange lub online, aby to zrobić nie będzie trzeba być wcześniej klientem Orange. Bank nie będziesz też pobierać miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku, dopóki klient będzie regularnie wykonywał transakcje i będzie korzystał z karty. Klienci będą mogli otworzyć rachunek w bieżący z kartą Visa oraz konto oszczędnościowe.

Jakie innowacje w Orange Banku?

Jeśli chodzi o obsługę klienta, Orange Bank będzie prowadził tradycyjne wsparcie telefoniczne i tekstowe w ciągu dnia. Ale to nie wszystko, o czym pomyślano. Wraz z firmą IBM zostanie wdrożona technologia Watson oparta o sztuczną inteligencję.

Czy jest to rzeczywiście innowacyjne narzędzie bankowe? Powiedzmy szczerze, że jeśli bank dostarczy wystarczająco dużo funkcji i odda kontrolę użytkownikom, to klienci nie będą musieli kontaktować się z obsługą, żeby przetworzyć przelew, zwiększyć limit na karcie albo otworzyć dodatkowy rachunek.

Niewątpliwie chatboty są modne, więc nowy asystent Watson  z pewnością pomoże w kilku podstawowych czynnościach. Może się mylę, ale jeśli to narzędzie zostanie dobrze wykorzystane, może to być duża innowacja w obsłudze klientów Orange Banku. Dowiemy się tego, kiedy Orange Bank będzie finalnie uruchomiony.

Orange przejęło 65% akcji Groupama Banque w kwietniu 2016 roku. W tym czasie firma zapowiedziała, że ​​Orange Bank zostanie uruchomiony na początku 2017 roku. Terminy trochę się przesunęły i ostatecznie Orange Bank rozpocznie swoją działalność 6 lipca 2017 r. Pracownicy Orange’a będą mogli otworzyć konto od 15 maja. Według założeń nowa usługa ma przyciągnąć około 2 miliony francuskich klientów.

Orange pracuje także nad produktami ubezpieczeniowymi i pożyczkami. Tak więc Orange Bank będzie miał w swoim portfolio wszystkie kluczowe produkty banku detalicznego. Bank udostępni także API, dzięki któremu firmy fintechowe będą mogły połączyć swoje usługi z serwisami finansowymi Orange’a. Tradycyjne aplikacje bankowe we Francji nie są zbyt nowoczesne, więc Orange Bank może trochę zawojować na tym rynku.

Na razie nie wiemy, czy Orange Bank będzie miał coś wspólnego z polskim Orange Finanse dostarczanym przez mBank.

Strona internetowa banku dostepna jest pod adresem: www.orangebank.fr

źródło: TechCrunch – Orange is launching a bank because reasons