Przeglądarka Chrome szybsza o 10-20% niż rok temu

Według najnowszych testów przeglądarki Chrome wynika, że ładuje ona strony internetowe średnio od 10% do 20% szybciej niż przed rokiem.

Przeglądarki internetowe posiadają kilka ważnych elementów, w tym silnik renderujący (część, która wyświetla strony internetowe) i silnik JavaScript (część uruchamiającą skrypty na stronach WWW). Silnik V8 został stworzony przez Google’a i jest używany miedzy innymi w przeglądarce Google Chrome.

Zespół V8 podzielił się szczegółami na temat poprawy wydajności silnika w ciągu ostatniego roku. Tradycyjnie do pomiaru skuteczności mechanizmu JavaScript użyto wskaźników porównawczych takich jak Octane. Wyniki pokazały osiągi silnika V8, ale nie odzwierciedlał rzeczywistego działania (podobnie jak benchmarki Androida nie zawsze odzwierciedlają codziennego użytkowania smartfona z tym systemem).

Dlatego też działanie silnika V8 przetestowano podczas przegladania popularnych witryn internetowych, takich jak Facebook, Reddit, Twitter i Wikipedia. W takich warunkach zauważono, że osiągnięto szybsze czasy ładowania nawet o 10-25% – porównanie wersji Chrome 49 do Chrome 56 (w zależności od architektury procesora).

Utworzono także nowy test porównawczy Speedometer 1.0, który sprawdza powszechnie używane biblioteki JavaScript. Wyniki otrzymane za pomocą narzędzia Speedometer wykazały, że wdrożone w ciagu ostatniego roku optymalizacje spowodowały, że wyniki Chrome’a poprawiły się o ok. 25-35% (2016 vs. 2017).

Optymalizacje wydajności samego V8 poprawiły wynik w teście Speedometer przeglądarki Chrome o 25-35% w ciągu ostatniego roku:

Poprawa wydajności V8 w Google Chrome (2016-2017) - Speedometer 1.0

Oczywiście w ciągu ostatniego roku Chrome dodał inne optymalizacje wydajności niezwiązane z silnikiem V8. Poprawiono znacznie ładowanie grafik, a większość kart otwartych w tle znacznie mniej obciążają procesor.

źródło: Chromium Blog – Real-world JavaScript performance