Android najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie

W marcu 2017 r. Android przegonił Windowsa (tego na komputerach też!) i stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.

Udział systemów operacyjnych na świecie w marcu 2017

Według danych firmy StatCounter w marcu 2017 roku Android osiagnął kolejny kamień milowy, a w świecie technologii nastąpił koniec ery Windowsa, ponieważ firma Microsoft nie posiada już dominującego na rynku systemu operacyjnego. Wygląda na to, że mobilny system operacyjny Android jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym zainstalowanym na urządzeniach łączących się z internetem.

To było do przewidzenia, patrząc na dane udziału platform za luty, z których wynikało że Android jest prawie na podium.

Android Google’a wyprzedził Windowsa firmy Microsoft po raz pierwszy w historii, tym samym stał się numerem jeden wśród systemów operacyjnych na świecie. Warto dodać, że pod uwagę brane były wszystkie urządzenia łączące się z internetem, w tym wszystkie komputery stacjonarne, laptopy, tablety, smartfony i telefony komórkowe.

Dział badawczy niezależnej firmy StatCounter, zajmujący się analizą ruchu w Sieci, stwierdził, że ​​w marcu Android po raz pierwszy osiągnął największego udziału w rynku internetowym systemów operacyjnych na poziomie 37,93%, co oznacza, że ​​po raz pierwszy przegonił Windowsa, który znalazł się minimalnie w tyle z udziałem 37,91%. To ogromne osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze pięć lat temu Android miał zaledwie 2,4% udziału urządzeń w globalnym korzystaniu z internetu.

Nie ulega watpliwości, że głównymi czynnikiem tej zamiany miejsc i przełomu był wzrost liczby smartfonów, które są najpopularniejszymi urządzeniami z dostępem do internetu. Zauważono także spadek sprzedaży tradycyjnych komputerów PC oraz duży wpływ Azji (Chin) na światowy rynek.

Jednak system Windows nadal dominuje na rynku komputerów stacjonarnych na całym świecie (PC i laptop) z udziałem 84% w marcu br. Windows wygrał wojnę wśród komputerów, ale pole bitwy jest znacznie większe i obejmuje coraz więcej urządzeń mobilnych i internetu rzeczy (IoT).

Udział systemów operacyjnych na świecie wg regionów i w Polsce (marzec 2017)

W marcu br. w Ameryce Północnej system Windows (wszystkie wersje) utrzymał swoją pozycję na wszystkich platformach z udziałem 39,5%, następny jest iOS (25,7%) i Android (21,2%). Podobnie wygląda sytuacja w Europie, gdzie system Windows (51,7%) jest ponad dwukrotnie popularniejszy od Androida (23,6%). Jednak w Azji Android ma 52,2% w porównaniu do 29,2% w przypadku systemu Windows.

Mapa popularności systemów operacyjnych na świecie (marzec 2017)
Mapa popularności systemów operacyjnych na świecie (marzec 2017)

Co ciekawe w Europie Polska jest zieloną wyspą Androida, który stanowi w naszym kraju dużo powyżej średniej europejskiej i wynosi aż 54,81%. Na drugim miejscu jest Windows (39,26%), następnie iOS (1,58%) i macOS (1,57%. Tylko 1,41% stanowią pozostałe systemy.

Udział % systemów operacyjnych na świecie (marzec 2017)

  • Android: 37,93%
  • Windows: 37,91%
  • iOS: 13,09%
  • macOS (OS X): 5,17%
  • nieznane: 2,85%
  • Linux: 0,75%

źródło: StatCounter, GlobalStats – Android overtakes Windows for first time