[1-7 kwietnia] Tydzień w historii technologii

Oto najważniejsze wydarzenia w historii technologii, które miały miejsce w pierwszym tygodniu kwietnia (1-7) – a działo się sporo!

1-7 kwietnia - tydzień w historii technologii

Od kwietnia nasz cykl Dzień z historii technologii zamieniamy na Tydzień z historii technologii i będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia dla każdego nadchodzącego tygodnia w każdy weekend (sobotę lub niedzielę). Poniżej znajdziesz listę wydarzeń technologicznych, które miały ogromny wpływ na dzisiejszy stan przemysłu komputerowego i mobilnego i wydarzyły się w dniach od 1 do 7 kwietnia.

1 kwietnia 1976:  Początek firmy Apple

Steve Jobs i Steve Wozniak stworzyli firmę Apple Computer, aby móc sprzedawać swoje zestawy komputerów osobistych, zwanych później komputerem Apple I – tym samym uruchomili rewolucję komputerów osobistych. Od tego momentu słowo „Apple” jest związane z komputerami i elektronika użytkową, no i oczywiście jest to nazwa owoców (jabłko).

W zeszłym roku firma obchodziła swoje 40-lecie istnienia.

1 kwietnia 2004: Google udostępnia zaproszenie do Gmaila

Google publikuje usługę poczty internetowej Gmail. Dostęp do wersji beta możliwy był wówczas tylko po otrzymaniu zaproszenia od znajomego. System zaproszeń do poczty Gmail działał aż do 7 lutego 2007 r.

2 kwietnia 1987: Wydano IBM PS/2

Firma BM wydała IBM PS/2 (znany także pod nazwą Personal System/2) – z procesorem Intel 8086 @ 8 MHz, wykorzystujący 3,5″ dyskietki (dyski 720 kb lub 1,44 MB), dysk twardy MFM, PC-DOS i OS/2. Udostępniono wiele modeli, w tym model 60 (z procesorem 10 MHz 286) i model 80 (z procesorem 38 MHz 386). Dyski twarde osiągnęły maksymalną pojemność 115 MB i kosztował 6 995 dolarów w wersji podstawowej, a najdroższy model kosztował aż 10 995 dolarów.

Firma IBM przedstawiła również VGA w modelu 50, multimedialną matrycę graficzną (MCGA), kartę graficzną o wysokiej rozdzielczości do 1024×768 w 256 kolorach – nazywał się 8514/A i jest to mikrofonowa archiwizacja (MCA). IBM wydał PC-DOS 3.3 i własny system operacyjny OS/2.

3 kwietnia 1973: Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy

Martin Cooper, uważany za „ojca telefonu komórkowego”, wykonuje pierwsze połączenie za pomocą telefonu komórkowego na ulicy w Nowym Jorku.

Cooper – dyrektor generalny działu systemu łączności firmy Motorola – rozmawiał przez telefon, spacerując po ulicach w Nowym Jorku. To nie był pierwszy telefon komórkowy, ponieważ telefony samochodowe istniały już wcześniej. Pierwszy telefon komórkowy znany był pod nazwą „cegła”.

Przeczytaj również: 9 faktów o telefonach komórkowych

4 kwietnia 1975: Założono firmę Microsoft

Paul Allen i Bill Gates założyli firmę Microsoft w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Firma została założona właśnie tam, gdzie znajduje się (MITS). Duet budował bazę dla komputera Altair 8800.

4 kwietnia 1994: Powstał Netscape

Ironicznie, 19 lat po utworzeniu firmy Microsoft, Marc Andreessen i Jim Clark utworzyli Mosaic, która później została przemianowana na Netscape Communications Corporation. Andreessen opracował przeglądarkę Mosaic podczas pracy w National Center for Supercomputing Applications (NCSA) na uniwersytecie w Illinois.

5 kwietnia 1995: Opublikowano narzędzie SATAN (z ang. Security Administration Tool for Analyzing Networks)

SATAN (Security Administrator Tool for Analyzing Networks) to kolejny pakiet programów do sprawdzania i testowania bezpieczeństwa systemów komputerowych. Wobec szeregu kontrowersji jakie wywołał program (cześć osób uważała, że będzie służył nie tylko do testowania ale również do przełamywania zabezpieczeń), SATAN kosztował współtwórcę pakietu Dana Farmera utratę pracy.

Program napisany został przez Dan Famera i Wietse Venema w języku Perl. Wydano go, aby pomóc administratorom sieci znaleźć usterki w swoich systemach zdalnych. SATAN nigdy nie był aktualizowany, do czasu zastąpienia go przez programy Nessus i SAINT.

6 kwietnia 1968: „2001: Odyseja kosmiczna”

2001:Odyseja kosmiczna (ang. 2001: Space Odyssey) miała swoją premierę 4 kwietnia w Waszyngtonie, 2 kwietnia w Nowym Jorku i 4 kwietnia w Los Angeles. Natomiast 6 kwietnia był główną datą premiery filmu w Stanach Zjednoczonych.

Obraz Kubricka w filozoficzny sposób opowiada o powstaniu człowieka i kontakcie z istotą z kosmosu. Doczekał się kontynuacji pt. 2010: Odyseja kosmiczna, gdzie wśród rywalizujących ze sobą załóg amerykańskich i radzieckich astronautów pojawia się astronauta David Bowman, który w finale 2001: Odysei kosmicznej został przeniesiony w inny wymiar.

Scenariusz został napisany wspólnie przez Stanleya Kubricka i Arthura C. Clarke’a, częściowo na podstawie wątków z opowiadań Clarke’a, szczególnie The Sentinel. Na jego podstawie Kubrick nakręcił film, a Clarke napisał powieść pod tym samym tytułem. Jednak książka i film różnią się m.in. położeniem monolitu, to autor powieści wraca do ustaleń reżysera w dalszych częściach powieści.

Film zdobył Oscara za najlepsze efekty wizualne i został nominowany w kategoriach dla najlepszego reżysera, najlepszego kierunku artystycznego oraz najlepszego scenariusza. Dla każdego geeka science-fiction, jest to ważny tytuł z tego gatunku.

6 kwietnia 1992: Wydano system operacyjny Windows 3.1

Microsoft wydał system operacyjny Windows 3.1 w cenie 149 dolarów. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy sprzedano aż 3 miliony egzemplarzy. W systemie Windows 3.1 dodano rozszerzenia multimediów, umożliwiające obsługę kart dźwiękowych, monitorów MIDI i CD Audio, monitorów Super VGA (800 x 600) oraz zwiększono szybkości modemu, który mógł obsługiwać transfer danych z prędkością 9600 b/s.

Dla wielu z nas, którzy zaczęli używać komputerów, była to pierwsza wersja systemu Windows, z której korzystaliśmy. Popularny Windows 95 został wydany dopiero trzy lata później.

7 kwietnia 1964: IBM System 360 zmienia przemysł komputerowy na zawsze

IBM 360, IBM System/360 lub IBM S/360 to rodzina komputerów typu mainframe produkowanych przez firmę IBM od 1964. Komputery systemu 360 stanowiły różne modele od modelu 360/20 (wersja mini, 16KB RAM) poprzez model 360/65 i później model 360/95.

W 1964 roku pod kierownictwem Thomasa Watsona Jr., syna założyciela firmy, IBM zainwestował 5 mld USD w opracowanie maszyny IBM 360, która stała się sukcesem rynkowym. IBM 360 zapoczątkował rodzinę kompatybilnych maszyn, spopularyzował prace na odległość (terminale podłączone przez linie telefoniczne), do roku 1968 sprzedano 14 tys. maszyn. [źródło: Wikipedia]

7 kwietnia 2008: Wydano pierwszy procesor Intel ATOM

Intel wydaje nowy procesor ATOM – rodzinę mikroprocesorów (wcześniejsza nazwa kodowa Silverthorne i Diamondville) o architekturze x86 (Socket 479). Premiera pierwszego procesora tego typu miała miejsce 2 kwietnia 2008 roku. Był to pojedynczy procesor ATOM Z, wykorzystujący procesy matrycowe o długości 45 nm (procesor był mniejszy niż jeden grosz). Procesor ATOM działał przy 800 MHz z pamięcią L2 512 i magistralą QPB 533 MHz. Najbardziej aktualny model to ATOM S1220, S1240 i S1260 przeznaczony dla serwerów, 32 i 64-bitowe (wydane w grudniu 2012 roku).