Prawdziwa żywotność baterii laptopów

Producenci laptopów często przeceniają parametry baterii swoich urządzeń, zobacz jaka jest żywotności baterii w porównaniu z deklarowaną.

Jeśli chodzi o laptopy, żywotność baterii może być kluczową decyzją podczas zakupu. Serwis Which? zauważa, że żywotność baterii, którą podaja producenci popularnych laptopów często mija się z rzeczywistością. Przeprowadzone testy dowodzą, że często różnica jest ogromna. Prawie wszyscy producenci testowanych komputerów przenośnych zawyżają dane na temat wytrzymałości akumulatorów tych urządzeń.

W niektórych przypadkach szacunki dotyczące żywotności baterii były dwukrotnie wyższe niż wykazały przeprowadzone testy w warunkach laboratoryjnych. W ciągu ostatniego roku testerzy z Which? porównali i zestawili deklarowane czasy pracy baterii na ponad 67 modelach laptopów. Ogółem okazało się, że różnice w czasie podawanym przez producentów różnią się nie o pare minut ale o godziny!

Najbardziej optymistyczni producenci komputerów przenośnych zawyżają czas pracy akumulatora aż o 50% lub więcej, co powoduje, że właściciele takich modeli szukają kabla zasilającego dwa razy częściej niż oczekiwali.

Ale nie wszyscy mijają się z prawdą. W przypadku MacBooka firmy Apple osiągnięto wyższy wynik niż podaje firma Cupertino :)

Baterie laptopów: deklarowany czas pracy vs. praktyka

Laptopy były testowane podczas aktywnego przeglądania stron internetowych przez sieć Wi-Fi, a komputer był włączony do czasu aż bateria się całkowicie rozładowała. Na powyższym rysunku przedstawiono deklarowane średnie zużycie baterii w porównaniu z otrzymanym w testach dla wszystkich laptopów, które testowano od stycznia 2016 r. Liczba testowanych laptopów: Acer (8), Apple (3), Asus (8), Dell (10), HP (12), Lenovo (20), Toshiba (6).

Rzeczywisty czas pracy baterii vs. deklarowany przez producenta (laptopy 2016)
Rzeczywisty czas pracy baterii vs. deklarowany przez producenta (laptopy 2016)

Każdy laptop był oceniany w testach baterii trzykrotnie, aby uzyskać najbardziej przybliżone wyniki. Akumulatory były oczywiście za każdym razem ładowane do końca.

Pierwszy test polegał na oglądaniu filmów do momentu całkowitego wyczerpania baterii, kolejny na przeglądaniu stron internetowych przez Wi-Fi. Można więc przyjąć, że te testy są reprezentatywne dla rzeczywistego wykorzystania laptopa. Ponieważ dane, które otrzymano, często różnią się znacznie od deklaracji producentów, warto przyjrzeć się otrzymanym rezultatom.

Poniżej znajdziesz rozbieżności między deklarowanym czasem a otrzymanym w testach.

Poniżej znajdziesz rozbieżności między deklarowanym czasem a otrzymanym w testach.

producentdeklarowany czasotrzymany czas
Lenovo Yoga5 godzin2 godziny 7 minut
Apple MacBook Pro 13″10 godzin12 godzin
HP Pavilion 14-al115na9 godzin4 godziny 25 minut
Dell Inspiron 15 50007 godzin3 godziny 58 minut
Acer E156 godzin2 godziny 56 minut

Co na to producenci laptopów?

Redaktorzy serwisu Which? dotarli do producentów laptopów i zapytali, dlaczego istnieją tak duże różnice w ich deklaracjach w porównaniu z otrzymanymi wynikami. Firma Dell odpowiedziała, że „Ciężko jest przewidzieć oczekiwany czas pracy baterii laptopa, który będzie bezpośrednio korelował ze wszystkimi zachowaniami użytkownika, ponieważ każda osoba korzysta z komputera inaczej – podobnie jak różne osoby prowadzą inaczej ten sam samochód – otrzymują inny przebieg w zależności od sposobu jazdy”. Firma HP twierdzi, że testy akumulatorów nie odzwierciedlają prawdziwego użycia, które występuje w przypadku różnych aplikacji, takich jak np. Microsoft Office.

Wniosek jest jednak taki, aby weryfikować zadeklarowany czas producenta i przed zakupem notebooka poszukać opinii na temat rzeczywistego czasu pracy baterii.

źródło: Which? – Laptop manufacturers overstate battery life, Which? tests find