[31 marca] Dzień w historii technologii

Ostatni dzień marca łączy historycznie ze sobą SMAP, film sci-fi Matrix, oprogramowanie Bob Microsoftu oraz miasto Wabash.

31 marca - Dzień w historii technologii

31 marca 1880: Oświetlono elektrycznie pierwsze miasto

Wabash w Indianie staje się pierwszym miastem na świecie, które zostało całkowicie oświetlone przez oświetlenie elektryczne. I nastała jasność!

31 marca 1993: Wymyślono SPAM

W usłudze Usenet wystąpił błąd w programie Automated Retroactive Minimal Moderation (ARMM). Kończy się to wysyłaniem 200 kopii wiadomości do news.admin.policy. Joel Furr, użytkownik grupy dyskusyjnej, nazwał to zjawisko „Spamem”. Stąd powstał termin „Spam”.

31 marca 1995: Wydano Microsoft Bob

Microsoft wydaje swój epickipakiet oprogramowania o nazwie „Bob”, który na zawsze został owiany niesławą. Biorąc pod uwagę falę popularności, Microsoft wypuścił system Windows 95 jeszcze w tym samym roku,

Microsoft Bob był w rzeczywistości powłoką systemu operacyjnego firmy Microsoft. Dopuszczono ją do dystrybucji w marcu 1995 r. Miała bardzo zaawansowany interfejs jak na tamte czasy. Interfejs ten jest nieco podobny do 3DNA Desktop. Stworzono dwa wydania Boba. Pierwsze w wersji 1.00 datowanej na 30 stycznia 1995.

Później wypuszczono drugą wersję o numerze „1.00a” z datą 14 sierpnia 1995, która zawierała kilka dodatkowych produktów. Microsoft Bob może być uruchomiony jako zwykła aplikacja lub można go ustawić tak, aby automatycznie się ładował po uruchomieniu komputera.

31 marca 1999: Matrix – Uwolnij swój umysł

Wielokrotnie nagradzany film science fiction Matrix napisany  i wyreżyserowany przez braci Larry’ego i Andy’ego Wachowskich miał swoją premierę. Była to pierwsza część trylogii, kontynuacjami filmu są obrazy Matrix: Reaktywacja (2003) i Matrix: Rewolucje (2003).

Wiele osób uważa ten film za klasykę, która miała wpływ na wiele aspektów naszego społeczeństwa od powstającej kultury technologicznej po branżę filmową i politykę. Matrix zdobył 4 Oskary, na produkcję filmu wydano budżet 63 milionów dolarów, a  zarobiono ponad 463 milionów dolarów i był to pierwszy tytuł na DVD, który sprzedaną w ponad 3 milionach egzemplarzy.