[29 marca] Dzień w historii technologii

W tym dniu pierwsza komputerowa kreskówka Tin Toy Pixara otrzymała nagrodę Akademii Filmowej i wydano komputer mobilny TRS-80 Model 100.

29 marca - Dzień w historii technologii

29 marca 1983: Wprowadzono na rynek TRS-80 Model 100

Radio Shack wprowadza na rynek TRS-80 Model 100, jeden z pierwszych komputerów przenośnych w kształcie notebooka. Przenośność, prostota i wbudowany modem Modelu 100 sprawiły, że był on bardzo popularny wśród dziennikarzy, którzy mogli pisać artykuły w terenie i wysyłać je do swoich biur.

Nawiasem mówiąc, na początku lat 90. Model 100 był używany przez wielu dziennikarzy redakcji popularnych gazet na świecie.

29 marca 1989: Tin Toy Pixara otrzymuje nagrodę Akademii

Tin toy – (pl. Cynowa zabawka) krótkometrażówka z 1988 roku. Mały zabawkowy dobosz obserwuje bobasa bawiącego się zabawkami. Jednak gdy dziecko bierze kolejne z nich do buzi, przerażony ucieka pod fotel, gdzie widzi inne schowane zabawki. Bobas przewraca się i zaczyna płakać. Dobosz ostatecznie postanawia je pocieszyć i wychodzi spod mebla, jednak ku jego zdenerwowaniu, bobas szybko traci nim zainteresowanie, zaczynając bawić się leżącymi nieopodal opakowaniami.

Pierwszy całkowicie komputerowy film animowany otrzymał nagrodę Akademii za najlepszy film animowany. „Tin Toy” Pixara (obecnie własność Disneya) była animowanym krótkometrażowym filmem o zabawce o nazwie Tinny – którą grało niemowlę o imieniu Billy. Krótki film trwał 5 minut i kosztował 300 000 dolarów.

Film zdobył także nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Seattle, Celebration of World Animation oraz National Film Registry.

https://youtu.be/lLnrn9Nw1iM