[23 marca] Dzień w historii technologii

16 lat temu spadł Mir, 11 lat temu Dell kupił Alienware, a 89 urodziny obchodzi Jean Sammet – pionierka informatyki.

23 marca - Dzień w historii technologii

23 marca 2001: Mir spada z nieba

Rosyjska stacja kosmiczna Mir spala się w atmosferze ziemskiej po piętnastu latach na orbicie. Szczątki, które nie spłonęły bezpiecznie spadły do Oceanu Spokojnego między Chile i Nową Zelandią. Stacja, która została uruchomiona w 1986 roku, znacznie przekroczyła swoją zamierzoną żywotność pięciu lat.

23 marca 1928: Urodziła się pionierka programowania Jean Sammet

Jean Sammet, wczesna pionierka informatyki, urodziła się w Nowym Jorku. Sammet uczęszczała na Mount Holyoke College i University of Illinois, gdzie rozpoczęła karierę nauczyciela. Wykształcona w zakresie matematyki, przeniosła się do przemysłu w 1961 roku, gdzie rozwijała języka FORMAC dla IBM. Język ten był pierwszym powszechnie stosowanym językiem do manipulowania nienumerycznymi wyrażeniami algebraicznymi. Jest także autorką książek o historii powstawania klasycznych językach programowania.

23 marca 2006: Dell zakupił Alienware

Dell rozważał kupienie firmy Alienware od roku 2002, ale nie podjął żadnych akcji do 22 marca 2006 roku, kiedy wyraził zgodę na kupienie firmy. Nowa spółka zależna nadal utrzymała niezależność pod względem stylu i marketingu. Jednak dostęp firmy Alienware do łańcucha dostaw, siły nabywczej i korzyści skali firmy Dell obniżyłby jej koszty operacyjne.

Założona w 1996 roku przez rodzinę Adams, Alienware składa wysokiej wydajności komputery stacjonarne, przenośne i stacje robocze. Według pracowników, nazwa Alienware została wybrana z powodu zamiłowania założycieli do kultowej serii filmu Z Archiwum X, stąd nazwy ich produktów, takie jak Area-51, Hangar18, m15x czy Aurora.