[17 marca] Dzień w historii technologii

To 17 marca rozpoczęła się batalia o patenty między Apple’em a Microsoftem, a AOL kupiło Netscape’a.

17 marca - Dzień w historii technologii

17 marca 1988:  Apple pozywa Microsoft i HP za plagiat GUI

Graficzny interfejs użytkownika (GUI), jest to graficzne przedstawienie tego co codziennie używamy między innymi na naszych komputerach do odtwarzania wiadomość e-mail, przeglądarkę internetową, a nawet aplikacje na swoim telefonie lub tablecie. Wraz z wprowadzeniem pierwszego realnego GUI wiąże się także pierwsze naruszenie praw autorskich. Firma Apple pozwała Microsoft i Hewlett-Packard za kradzież funkcji związanych z interfejsem komputera Macintosh.

Pozew został wystosowany, kiedy to Xerox pozwało Apple’a z tego samego powodu, ale roszczenia zostały odrzucone. Sprawa związana z wyglądem systemu i funkcji trwała do 1994 roku, kiedy to sąd orzekł, że firma z Cupertino (Apple) nie może uzyskać ochrony patentową dla pomysłu graficznego interfejsu użytkownika lub idei metafory pulpitu.

Apple próbowało skierować sprawę do Sądu Najwyższego, ale ostatecznie została ona odrzucona.

17 marca 1999: AOL nabyło Netscape’a

America Online (AOL) finalizuje przejęcie Netscape Communications Corporation. Przejęcie rozpoczęło się 24 listopada 1998 roku i kosztowało 10 milionów $. Marc Andreessen i Jim Clark byli założycielami Netscape’a.

Przeglądarka Netscape przestała być rozwijana w grudniu 2007 roku, a ostatecznie zakończono dla niej wsparcie 1 marca 2008 roku.