[16 marca] Dzień w historii technologii

Pierwsza rakieta napędzana ciekłym paliwem, pierwsze Wiki i wkroczenie szybkiego internetu do Europy – to wszystko wydarzyło się 16 marca.

16 marca - Dzień w historii technologii

16 marca 1926: Pierwszy rakieta napędzana ciekłym paliwem

Robert Goddard był pierwszym człowiekiem, który wystrzelił rakietę napędzaną ciekłym paliwem.Ciekła mieszanina tlenu i benzyny wyniosła rakietę mierzącą 10 stóp, z prędkością 60 m/h, na wysokość 41 stóp. Rakieta została nazwana Nell, i wystrzelono ją w Auburn w stanie Massachusetts. The New York Times podchwycił eksperyment Goddarda, ale nie był dla niego łaskawy – potępili oni jego pracę, wzbudzając wątpliwości wśród opinii publicznej.

W 1930 roku Goddard powołał zespół, aby kontynuować swoje badania, w yniku których powstało 214 patentów dla naukowców.

16 marca 1990: Internet wykroczył poza granice USA do Europy

National Science Foundation ogłosiło, że będzie rozszerzać swoją sieć internetową o wysokiej prędkości łącza danych do Europy. Pięć lat wcześniej, dostęp do Internetu w nowoczesnej formie zaczął gwałtownie rozwijać się dzięki tworzeniu NSFNet, który łączył pięć centrów obliczeniowych w Stanach Zjednoczonych. Później w 1990 roku w Europie przyczynił się do rozwoju Internetu, kiedy Tim Berners-Lee z CERN-u opracował HTML, język używany do tworzenia stron WWW (sieci World Wide Web).


16 marca 1995: Pierwsze Wiki

Powstała pierwsza na świecie baza Wiki (WikiWikiWeb Ward Cunningham) w której zachęcano społeczność do dodawania i edytowania treści. Inspiracją dla nazwy był autobus (shuttlebus) Wiki Wiki Wiki który kursował na Hawajach.

Sześć lat później, została uruchomiona Wikipedia.

 

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj