[16 marca] Dzień w historii technologii

Pierwsza rakieta napędzana ciekłym paliwem, pierwsze Wiki i wkroczenie szybkiego internetu do Europy – to wszystko wydarzyło się 16 marca.

16 marca - Dzień w historii technologii

16 marca 1926: Pierwszy rakieta napędzana ciekłym paliwem

Robert Goddard był pierwszym człowiekiem, który wystrzelił rakietę napędzaną ciekłym paliwem.Ciekła mieszanina tlenu i benzyny wyniosła rakietę mierzącą 10 stóp, z prędkością 60 m/h, na wysokość 41 stóp. Rakieta została nazwana Nell, i wystrzelono ją w Auburn w stanie Massachusetts. The New York Times podchwycił eksperyment Goddarda, ale nie był dla niego łaskawy – potępili oni jego pracę, wzbudzając wątpliwości wśród opinii publicznej.

W 1930 roku Goddard powołał zespół, aby kontynuować swoje badania, w yniku których powstało 214 patentów dla naukowców.

16 marca 1990: Internet wykroczył poza granice USA do Europy

National Science Foundation ogłosiło, że będzie rozszerzać swoją sieć internetową o wysokiej prędkości łącza danych do Europy. Pięć lat wcześniej, dostęp do Internetu w nowoczesnej formie zaczął gwałtownie rozwijać się dzięki tworzeniu NSFNet, który łączył pięć centrów obliczeniowych w Stanach Zjednoczonych. Później w 1990 roku w Europie przyczynił się do rozwoju Internetu, kiedy Tim Berners-Lee z CERN-u opracował HTML, język używany do tworzenia stron WWW (sieci World Wide Web).

16 marca 1995: Pierwsze Wiki

Powstała pierwsza na świecie baza Wiki (WikiWikiWeb Ward Cunningham) w której zachęcano społeczność do dodawania i edytowania treści. Inspiracją dla nazwy był autobus (shuttlebus) Wiki Wiki Wiki który kursował na Hawajach.

Sześć lat później, została uruchomiona Wikipedia.