[12 marca] Dzień w historii technologii

Tego dnia po raz pierwszy odbyła się konferencja CeBIT, zaprezentowano propozycję dla WWW w CERN-ie, uruchomiono Hulu i wprowadzono kontrolę rodzicielską w USA.

12 marca - Dzień w historii technologii

12 marca 1986: Pierwsza konferencja CeBit

Pełna nazwa targów informatycznych CeBIT to po niemiecku Centrum der Büro und Informationstechnik. Podczas wydarzenia prezentowane sa rozwiązania informatyczne, oprogramowanie, sprzęt komputerowy i nowe technologie, w tym urządzenia mobilne, telekomunikacyjne i artykułu sprzętu domowego.  Trwające 5 dni targi organizowane są co roku od 12 marca 1986 roku w Hanowerze w Niemczech. To wydarzenie odwiedzane jest przez miliony zwiedzających.

12 marca 1989: Pierwsza propozycja World Wide Web (WWW)

W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau złożyli do CERN-u projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web (WWW). Miał to być zbiór dokumentów hipertekstowych, który miał ułatwić pracę w CERN-ie. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy języka HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic.

W 1994 r. współtwórca przeglądarki Mosaic – Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications. Wkrótce po ukazaniu się na rynku komercyjnej wersji przeglądarki, firma Netscape wydała zaawansowany Netscape Commerce S.

Za datę narodzin strony WWW przyjmuje się różne dni, jednak to 6 sierpnia 1991 roku Tim Berners-Le opublikował swoją pierwszą stronę WWW na alt. hypertext.

Schemat propozycji WWW (1989 r.)
Schemat propozycji WWW (1989 r.)

12 marca 1998: V-Chip staje się obowiązkowy w USA

Federalna Komisja Łączności (FCC) ogłosiła, że ​​sfinalizowano zasady dotyczące systemu klasyfikacji treści wideo i określono wszystkie wymagania dotyczące proponowanego urządzenia o nazwie V-Chip, służącego do kontroli rodzicielskiej. Wraz z NAB, NCTA i MPAA, chip miał śledzić treści telewizyjne, a każdy program miał zostac oceniony pod kątem klasyfikacji treści. Ocena wygladała nastepująco:

  • TV-Y – program odpowiedni dla wszystkich, w tym dla dzieci w wieku od 2-6 lat
  • TV-Y7 – treści skierowane do starszych dzieci, szczególnie w wieku 7 lat i więcej,
  • TV-Y7-FV są skierowane także do starszych dzieci w wieku 7 i powyżej, z zastrzeżeniem, że ta ocena oznacza także filmy fantasy i przemoc w kreskówkach,
  • TV-G – obejmuje programy odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych, ponieważ zawiera niewiele przemocy, bez wulgaryzmów, a także niewiele sytuacji związanych z seksem,
  • TV-PG – programy, które mogą zawierać treści, które rodzice mogą uznać za nieodpowiednie, w tym umiarkowaną przemoc, niektóre sytuacje seksualne lub rzadkie przekleństwa,
  • TV-14 – programy, które rodzice mogą uznać za nieodpowiednie dla dzieci poniżej 14 roku życia.
  • TV-MA – specjalne oznaczenie, o programach i filmach dla dorosłych (w wieku 17 lat i więcej).

12 marca 2008: Uruchomiono usługę Hulu

Usługa streamingu wideo Hulu została uruchomiona dla użytkowników. Od tego czasu Hulu stało się centralnym punktem dla rozwoju telewizji internetowej stając się silną konkurencją dla sieci kablowych i studiów filmowych.

Oficjalnie usługa nie jest dostępna w Polsce.

W pierwszej reklamie Hulu wystąpił Alec Boldwin, który był „kosmitą”: