Co warto zrobić przed aktualizacją systemu iOS 10.3?

Oto dlaczego należy wykonać kopię zapasową iPhone’a i iPada przed uaktualnieniem urządzenia do systemu iOS 10.3 (w tym systemu plików APFS).

Co należy zrobić przed aktualizacja do systemu iOS 10.3?

Aktualizacja mobilnego systemu operacyjnego iOS 10.3 może pojawić się jeszcze w marcu lub na początku kwietnia, ale zanim uaktualnisz swojego iPhone’a lub iPada do tej wersji systemu, koniecznie zrób kopie zapasową przez iTunesa lub iCloud.

Oto dlaczego należy wykonać kopię zapasową iPhone’a i iPada przed uaktualnieniem do systemu iOS 10.3

System operacyjny iOS 10.3 pozornie nie jest dużą aktualizacją, ale w rzeczywistości zawiera dość duże, niekoniecznie od razu widoczne zmiany.  Apple przy użyciu tej aktualizacji zmieni system plików iPhone’ów i iPadów z 30-letniego formatu HFS+ na nowy systemu plików Apple’a APFS (Apple File System).

Czym jest APFS (Apple File System)?

Nowy system plików APFS zaprezentowano podczas zeszłorocznej konferencji dla programistów WWDC 2016. APFS został stworzony na wszystkie urządzenia Apple’a od Apple Watcha do Maca Pro, aby w pełni wykorzystać możliwości dysków flashowych (SSD). Dodatkowo APFS ma być dużo bardzie bezpieczniejszy ze względu na zaawansowane funkcje szyfrowania.

Apple File System jest to ogromna poprawa w stosunku do HFS+ i oprócz powyższych cech wpływa na optymalizację miejsca na dysku, szybkość działania urządzenia oraz wiele innych usprawnień związanych z oszczędnością pamięci.

Nowy system plików będzie wdrożony w systemach macOS, iOS, tvOS oraz watchOS – czyli dla całej gamy urządzeń, które oferuje firma z Cupertino.

Apple File System (APFS)

Należy jednak pamiętać, że oba systemy plików – stary HFS+ oraz nowy APFS nie są ze sobą kompatybilne, a po uaktualnieniu urządzeń do nowego systemu plików nie będzie już możliwości powrotu do HFS+ bez usunięcia danych i sformatowania pamięci.

Oznacza to, że gdy zostanie zainstalowany system iOS 10.3, każdy plik zapisany na urządzeniu zostanie przekonwertowany ze starego do nowego formatu. I choć można się spodziewać, że Apple włożyło wiele wysiłku w ten proces konwersji, aby przeszedł gładko i bezboleśnie dla użytkowników, to zawsze istnieje ryzyko, że w nielicznych przypadkach coś może pójść nie tak.

A jeśli coś się nie uda podczas aktualizacji lub konwersji plików, to istnieje realna możliwość utraty danych zapisanych w aplikacjach i w pamięci iPhone’a. Dlatego należy bezwględnie wykonać wcześniej najświeższą kopię zapasową.

Przeczytaj także: Apple File System (APFS) zastąpi HFS+

Dzięki kopii zachowasz najważniejsze dane aplikacji, zdjęcia, kontakty, wiadomości i wiele innych rzeczy zapisanych na urządzeniu.

Jak wykonać kopię zapasową iPhone’a i iPada przed aktualizacją do systemu iOS 10.3 (APFS)?

Istnieją dwa proste sposoby zrobienia kopia zapasowej iPhone’a lub iPada.

1. Utwórz kopię zapasową za pomocą programu iTunes

  1. Zainstaluj program iTunes na komputerze Mac lub z systemem Windows (tutaj pobierzesz najnowszą wersje oprogramowania).
  2. Jeśli wcześniej nie podłączałeś iPhone’a lub iPada do komputera (iTunesa), to za pierwszym razem musisz podłączyć urządzenie za pomocą kabla USB.
  3. W menu programu wybierz ikonę urządzenia.
  4. W karcie Podsumowanie w sekcji Kopie zapasowe wybierz iCloud, aby zarchiwizować w chmurze tylko najważniejsze dane z urządzenia lub Ten komputer, aby utworzyć pełną kopię zapasową urządzenia na dysku komputera.
  5. Osobiście polecam wykonać pełną lokalną kopię zapasową urządzenia na komputerze, którą można zaszyfrować hasłem.
  6. Po wyborze jednej z opcji kliknij na przycisk Archiwizuj teraz.
Tworzenie kopii zapasowej za pomocą programu iTunes
Tworzenie kopii zapasowej za pomocą programu iTunes

Cały proces może potrwać kilka minut, w zależności od wielkości archiwum i wyboru opcji. W każdej chwili możesz odtworzyć pełną kopię z dysku wybierając opcję Odtwórz kopię zapasową…

Wykonana kopia przechowywana jest na dysku komputera. Jeśli wykonałeś kilka kopii możesz podejrzeć je wybierając Preferencje programu iTunes i przechodząc do zakładki Urządzenia. W tym miejscu możesz zarządzać/usuwać stare i niepotrzebne archiwa, aby zwolnić miejsce na dysku.

Preferencje urządzeń w programie iTunes
Preferencje urządzeń w programie iTunes

2. Zrób automatyczną kopię za pomocą iCloud (usługi w chmurze)

  1. Na iPhone’ie lub iPadzie wybierz Ustawienia → iCloud → Archiwum, a następnie włącz opcję Archiwum iCloud.
  2. Wybierz opcję Archiwizuj teraz, aby zarchiwizować takie dane jak biblioteka zdjęć, konta, dokumnety, dane programu Zdrowie, konfigurację domu i ustawienia.

iPhone lub iPad musi być podłączony do zasilania i sieci Wi-Fi, aby kopie były wykonywane automatycznie podczas ładowania i blokady ekranu.

Archiwum iCloud (iPhone)
Archiwum iCloud (iPhone)

W usłudze iCloud dostępne jest 5 GB darmowej przestrzeni dyskowej na kopie i pliki. taka ilość miejsca powinna być wystarczająca, jednak w przypadku, gdy potrzebujesz więcej miejsca masz do wyboru płatne opcje usługo w chmurze: 50 GB, 200 GB, 1 TB, 2 TB.  W opcjach kopii możesz wybrać, które pliki i dane mają zostać zapisane w usłudze iCloud.

Więcej o nowym systemie plików APFS dowiesz się na stronie: Introducing Apple File System

źródło: opracowanie własne, Apple