Dzień w historii technologii [7 marca]

To 7 marca Alexander Bell opatentował pierwszego przodka telefonu, tego dnia opatentowano także grę Monopoly.

7 marca - Dzień w historii technologii

7 marca 1876: Alexander Graham Bell opatentował telefon

Alexander Graham Bell otrzymał patent (US nr 174465) dla „poprawionego telegrafu”, który później zaczął być znany jako telefon.

Bell urodziła 3 marca 1847 w Edynburgu, zmarł 2 sierpnia 1922 w Beinn Bhreagh, Nowa Szkocja w Kanadzie, Był szkockim naukowcem, wynalazcą, a co ciekawe z zawodu logopedą i nauczycielem muzyki. Wynalazł telefon i kilkudziesiąt innych wynalazków telekomunikacyjnych.

Był synem Alexandra Melville’a Bella (1819-1905), fonetyka, specjalisty w dziedzinach ortoepii i elokucji, który opracował obrazkowy system pisma dla transkrypcji fonetycznej, tzw. Visible Speech, ukazujący pozycje gardła, języka i ust przy produkcji dźwięków, wykorzystywany w nauczaniu mowy osób głuchoniemych. Wnuk Alexandra Bella (1790–1865), specjalisty w zakresie fonetyki i zaburzeń mowy. źródło: Wikipedia

Patent US 174465 (Alexander Bell)

7 marca 1933: Stworzono pierwsza grę Monopoly

Charles Darrow wraz projektantami Elizabeth Magie, Louisem Thunem i Fredem Thunem stworzyli pierwszą grę Monopoly. Przed popularnym na całym świecie Monopoly było kilka innych gier planszowych, ale to właśnie ten tytuł stał się najpopularniejszy.

Plansza pierwszej gry nawiązuje do Atlantic City, a elementy gry przedstawiały przedmioty z okolicy domu Charlesa Darrowa. Pierwsza edycja jego gry posiadała okrągłą planszę, a kolejna już kwadratową, obie były wykonane z ceraty. W drugiej edycji wprowadzono dość znaczące ulepszenie, grafika była drukowana, choć wciąż kolorowano ją ręcznie.

W 1933 Charles Darrow opatentował sprzedawaną przez siebie grę. Na wniosku pojawiła się używana powszechnie nazwa Monopoly. W 1935 roku Charles Darrow, podając się za twórcę gry, sprzedał prawa do Monopoly profesjonalnej firmie wydawniczej Parker Brothers, działającej na rynku gier i zabawek od 1883 roku.

Pierwsza plansza gry Monopoly

Gra przeszła wiele zmian i dzisiejsza wersja różni się znacząco od oryginału.

7 marca 1996: Opublikowano pierwsze zdjęcia Plutona

Mimo, że Pluton został po raz pierwszy zaobserwowany w 1930 roku, to przez długi czas nie posiadaliśmy przyzwoitych zdjęć tej planety. Teleskop Hubble’a w końcu był wystarczająco silny, aby zrobić zdjęcia powierzchni Plutona.

W ciągu 6 dni robienia zdjęć i poznaniu specyfiki Plutona, astronauci odkryli, że planeta ma bardzo rozległą powierzchnię, podobną do Ziemi. Wiele basenów i kraterów odkryto w trwającej niespełna tydzień sesji zdjęciowej.

Pluton (zdjęcia z 1996 i 2015 roku)
Pluton (zdjęcia z 1996 i 2015 roku)