Dzień w historii technologii [6 marca]

Dzień 6 marca to moment aby przypomnieć, czym był wirus komputerowy Michelangelo i zabawny materiał mający swoje początki z II wojny światowej?

6 marca - Dzień w historii technologii

6 marca 1950: Silly Putty pojawiło się w sprzedaży

Zabawka Silly Putty ze specjalnego rodzaju modeliny, elastycznej przy odbiciach, dającej się powoli odkształcać i rozpływającej się jak ciecz po długim czasie, została wprowadzona do sprzedaży.

Peter Hodgson jako pierwszy wykorzystał komercyjnie pomysł Jamesa Wrighta opakowując 1 uncję materiału do plastikowego jajka. Silly Putty – ma pewne cechy kleju, co może sprawić, że jest to świetny sposób, aby zebrać podnieść brud lub sierść zwierząt. Silly Putty odbija się jak piłka i rozbryzguje się przy mocnym uderzeniu.

Silly Putty został wykonany z polimeru silikonowego i stworzono go z myślą o zastąpieniu gumy podczas II wojny światowej.

Skład chemiczny Silly Putty

6 marca 1992: Wirus komputerowy Michelangelo

Wirus Michelangelo został tak nazwany ponieważ uaktywnił się i zaczął infekować komputery 6 marca – w dniu urodzin Michała Anioła. Był to jeden z pierwszych wirusów, któremu poświęcono wiele uwagi w mediach, a także jednym z pierwszych, który wywołał powszechną histerię. Ironią nazwy wirusa było to, że nic o było w kodzie wirusa nie odwoływało się do Michelangelo. Możliwe jest, że autor wirusa, który nigdy nie został zidentyfikowany, nie wiedział, że w tym dniu urodził się włoski artysta Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni.

Wirus komputerowy Michelangelo zarażał komputery IBM z systemem operacyjnym MS-DOS (również PC-DOS, DR-DOS, itp.) w wersji 2.x lub wyższej, a także maszyny z innymi systemami operacyjnymi, jeśli były bootowane z dyskietki z DOS-em.

Wirus infekował sektory startowe dysku i nadpisywał krytyczne dane systemowe, w tym FAT, niszcząc dysk komputera. Odtworzenie utraconych danych z uszkodzonego dysku było bardzo trudne. Na szczęście od razu podjęto  odpowiednie działania, aby zminimalizować skutki wirusa. Według danych zdołał zarazić tylko kilka tysięcy maszyn. Wtedy tez pojawiło się na rynku kilka nowych firm tworzących programy antywirusowe (antywirusy).