Dzień w historii technologii [2 marca]

To właśnie 2 marca odbył się pierwszy lot Concorde 2, a Pioneer 10 przeleciał bezpiecznie przez pas planetoid osiągając 3. prędkość kosmiczną.

2 marca - Dzień w historii technologii

2 marca 1969: Pierwszy lot Concorde 2

Concorde transporter naddźwiękowy (SST) odbył swój pierwszy lot. Concode jest dopiero drugim naddźwiękowym samolotem pasażerskim, który był wykorzystywany do komercyjnych lotów. Flota Concorde’a latała aż do 26 listopada 2003 r.

Concorde to naddźwiękowy samolot pasażerski o napędzie turboodrzutowym, będący realizacją idei transportu naddźwiękowego. Powstał jako produkt międzynarodowego porozumienia między Francją i Wielką Brytanią przy udziale państwowych konsorcjów lotniczych Aérospatiale i British Aircraft Corporation. Jego pierwszy oblot odbył się w 1969 roku.

2 marca 1972: Start sondy kosmicznej Pioneer 10

Bezzałogowa sonda kosmiczna Pioneer 10 od NASA, została wyniesiona z przylądka Canaveral na Florydzie z zespołu startowego nr 36 przy użyciu rakiety nośnej Atlas Centaur. Pioneer 10 przekazał na Ziemię 300 zdjęć planety, odkrył pasy radiacyjne i przekazał szczegóły na temat magnetosfery Jowisza. Sondę wykorzystano także do dokładniejszego wyznaczenia masy Jowisza i jego czterech księżyców galileuszowych.

Pioneer 10 był pierwszą sondą, która przeleciała przez pas planetoid, udowadniając, że jest to bezpieczne. Wyniki badań magnetosfery Jowisza spowodowały przeprojektowanie sond Voyager 1 i 2, tak by pasy radiacyjne planety nie uszkodziły aparatury obu sond. Pioneer 10 stał się też pierwszą sondą, która osiągnęła prędkość ucieczki z Układu Słonecznego (tzw. trzecią prędkość kosmiczną). [Wikipedia]

Budowa sondy Pioneer 10
Budowa sondy Pioneer 10

2 marca 1997: Gates przyznaje, że Microsoft chciał wyprzeć Netscape’a

Podczas przesłuchania w sprawie rzekomych działań antymonopolowych Microsoftu, Bill Gates przyznał, że firma kontaktowała się z dostawcami treści internetowych, aby zaprzestali promowanie przeglądarki Netscape.  Ostatecznie, Internet Explorer zaczął dominować na rynku przeglądarek internetowych, ponieważ był dostarczany za darmo z każdą kopią systemu Windows.

źródło: This Day in Tech History