81-letnia kobieta, stworzyła własną aplikację na iPhone’a

Masako Wakamiya to tętniące życiem 81-letnia kobieta, która stworzyła swoją pierwszą aplikację na smartfony z systemem iOS.

Masako Wakamiya

Wiek nie jest ograniczeniem przy tworzeniu aplikacji mobilnej – wystarczy mieć pomysł, zapał i determinację. Dowodem na to jest Masako Wakamiya, 81-letnia mieszkanka Japonii, która stworzyła aplikację na urządzenia z systemem iOS. Jak sama mówi, osoby w jej wieku nie mają zbyt dużych szans rywalizując w grach mobilnych, gdzie sprawność palców ma największe znaczenie.

Emerytowana pracownica banku zapytała wiele firm o tworzenie gier dla seniorów, ale nikt nie był zainteresowany – wzięła więc sprawy we własne ręce i osiągnęła coś, czego większość młodszych o 50 lat osób nie byłoby w stanie zrobić.

– Chciałam stworzyć rozrywkową aplikację dla starszych osób używających smartfony – powiedziała Wakamiya – rozwijanie aplikacji trwało około pół roku.

Warto dodać, że Wakamiya zaczęła korzystać z komputera w wieku 60 lat, kiedy zaczęła opiekować się starszą matką i trudno jej było wyjść i spotkać się z przyjaciółmi. Wtedy komputery nie były tak przyjazne dla użytkownika jak dzisiaj. Przemawiając podczas TEDx w Tokio w 2014 roku, energiczna Wakamiya wspominała, że skonfigurowanie komputera, aby móc korzystać z internetu, zajęło jej wtedy 3 miesiące.

Screen aplikacji Hinadan Screen aplikacji Hinadan

Wstąpiła do klubu seniora, aby nauczyć się jak korzystać z internetu i być w kontakcie z innymi seniorami w sieci. – Rozmawiałam z wieloma starszymi panami – wspomina z uśmiechem. Wakamiya jest singielką, nie ma żadnych dzieci. Jej aplikacja mobilna o nazwie Hinadan, to gra na iOS-a nawiązująca do tradycyjnego japońskiej festiwalu Hinamatsuri (z pol. Dzień Lalki, ang. Doll’s Day), który obchodzony jest na początku marca.

Podczas Hinamatsuri, ozdobne lalki przedstawiające cesarza i jego świtę ubrane są w tradycyjne stroje i układane są w określonych pozach. W aplikacji stworzonej przez Wakamiyę, użytkownicy muszą odpowiednio przystroić lalki i ustawić w odpowiedniej pozycji nawiązującej Hinamatsuri.

Japonka nazywa siebie ewangelistką technologii i napisał nawet własne podręczniki PC, bowiem okazało się, że dostępne książki nie są przeznaczone dla jej pokolenia.

– Nie musisz być profesjonalistą (…) jeśli jesteś kreatywny, masz figlarny i otwarty umysł, możesz tworzyć pożyteczne materiały edukacyjne – powiedziała.

Wakamiya naucza obecnie korzystania z komputerów, prowadzi bloga w języku japońskim i angielskim (przy pomocy narzędzi Tłumacz Google’a)

Hinadan jest jej pierwszą aplikacją mobilną, ale prawdopodobnie nie ostatnią. Autorka appki mówi, że ma wiele pomysłów i chce tworzyć nowe aplikacje mimo, że jej umiejętności programistyczne nie są doskonałe. Potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby się podszkolić.

Aplikację można pobrać z japońskiego sklepu App Store, klikając na poniższy przycisk:

Pobierz aplikację w sklepie App Store

źródło: CNN Tech – An 81-year-old woman just created her own iPhone app