Dzień w historii technologii [26 lutego]

To 26 lutego zaprezentowano pierwszy radar, oraz wymyślono przeglądarkę internetową – bez tych wynalazków świat wyglądałby dzisiaj inaczej.

26 lutego - Dzień w historii technologii

26 lutego 1935: Po raz pierwszy pokazano możliwości jakie ma RADAR

RADAR - tablica upamiętniająca Watson-Watt
RADAR – tablica upamiętniająca Watson-Watt

Szkocki fizyk Robert Watson-Watt, uważany przez wielu za wynalazcę radaru (RADAR – RAdio Detection And Ranging) po raz pierwszy pokazał jego możliwości. Watson-Watt prowadził eksperymenty z użyciem fal radiowych do zlokalizowania burz i wpadł na pomysł wykorzystania go do wykrywania samolotów. Wykorzystanie radaru jest powszechnie uważane za jeden z kluczowych czynników decydujących o zwycięstwie aliantów w II wojnie światowej. Udoskonalenia prac nad możliwościami radaru spowodowały, że został wykorzystany w wielu dziedzinach nauki. Dzięki niemu wynaleziono tranzystor, dzięki czemu możliwy był rozwój wielu nowoczesnych technologii komputerowych i mobilnych.

26 lutego 1966: Pierwszy start rakiety Saturn 1B

Został wystrzelona pierwsza rakieta Saturn 1B z przylądka Canaveral. Była używana głównie do testowania statku kosmicznego Apollo, natomiast większa rakieta Saturn V była niezbędna do podróży na Księżyc. Po zakończeniu programu lądowania na Księżycu, Saturn 1B użyto do załogowych lotów w ramach misji Apollo-Sojuz oraz na stację Skylab. W sumie, Saturn 1B wystartował 9 razy bez żadnej awarii.

Rakiety Saturn 1B
Rakiety Saturn 1B

26 lutego 1991: Pierwsza przeglądarka internetowa WWW

Tim Berners-Lee wymyśla WorldWideWeb (WWW), pierwszą przeglądarkę internetową oraz edytor WYSIWYG HTML. Przeczytaj także: 25 lat temu opublikowano pierwszą stronę WWW

Pierwsza przeglądarka internetowa (WWW) z 26 lutego 1991 roku
Pierwsza przeglądarka internetowa (WWW) z 26 lutego 1991 roku

26 lutego 1999: Intel Pentium III

Intel Pentium III (1999)
Intel Pentium III (1999)

Intel wprowadza nowy 32-bitowy procesor Pentium III. Procesor bazuje na mikroarchitekturze P6 i rozwijany był pod kryptonimem Katmai, zanim został oficjalnie przemianowany na procesor Pentium III. Posiadał 250 nm (0,25 μm) rdzeń i o 2 mln więcej tranzystorów (w sumie 9,5 mln), poprawiona pamięć podręczną L1 i architekturę znaną z Pentium II.

Prędkości procesorów Pentium III Coppermine wydanego w 2000 roku i Tualatin w 2001 roku wzrosły z 450 MHz do 1,4 GHz przy FSB 100-133. Procesor został ostatecznie został zastąpiony przez Pentium 4 w 2000.

Zestaw nowych instrukcji określany w fazie wstępnej mianem KNI (Katmai New Instructions) lub MMX-2 przemianowany został w ślad za tym na SSE (Streaming SIMD Extensions), przy czym element SIMD (Single Instruction Multiple Data) określa znane już z techniki MMX jednoczesne przetwarzanie grupy danych przy pomocy jednego rozkazu.  Pentium III jest pod wieloma względami bardzo podobny do swego poprzednika, czyli modelu Pentium II. Podwyższenie częstotliwości taktowania stanowi naturalny krok na drodze ewolucji w tej dziedzinie.

źródło: Wikipedia, This Day in Tech History