Dzień w historii technologii [25 lutego]

Co wydarzyło się 25 lutego w historii technologii? Oto najważniejsze momenty z tego dnia, które miały związek z nową technologią.

25 lutego - dzień w historii technologii

Oto najważniejsze wydarzenia związane z technologią, które miały miejsce 25 lutego:

25 lutego 1837: Opatentowano silnik elektryczny

Thomas Davenport z żoną Emily i przyjacielem Orange Smalleyem otrzymali pierwszy amerykański patent na silnik elektryczny patent USA nr 132.

patent US 132 - silnik elektryczny (25 lutego 1837)
Patent US 132 – silnik elektryczny (25 lutego 1837)

25 lutego 1925: Opatentowano pierwsze urządzenie do fotografowania czeków

Pierwszy czekograf został opatentowany przez amerykańskiego wynalazcę George’a McCarthy, który nazwał go Checkograph. Maszyna fotografowała ruchomy obraz na taśmie 16 mm za pomocą przenośnika taśmowego. Firma Kodak kupiła ten wynalazek w 1928 roku i sprzedała go pod nazwą Recordak.

Recordak
Recordak

25 lutego 1959: Zaprezentowano język APT

APT (z ang. Automatically Programmed Tool ) to język programowania maszyn, którego składnia oparta jest na języku angielskim. Język pozwalał na uczenie maszyn wykonywania określonych zadań.

Przykład programu w APT
Przykład programu napisanego w APT

25 lutego 2010: Apple sprzedało 10-miliardowy utwór w iTunes

Apple ogłosiło, że  sprzedał dzisięciomiliardowy utwór w swoim internetowym sklepie iTunes Store. Tą piosenką była Guess Things Happen That Way Johnny’ego Casha i została zakupiona przez Louie Sulcer z Woodstock w Georgii. Szczęśliwemu klientowi, Apple w nagrodę podarowało kartę podarunkową do sklepu iTunes o wartości 10 000 dolarów. Firma Apple sprzedała pierwsze pięć miliardów piosenek w ciągu 5 lat, ale tylko półtora roku zajęło, aby dobić do 10 miliardów.

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/309061284″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”450″ iframe=”true” /]

źródła: This Day in Tech History – The History of Technology in Daily Blog, Computer History Museum, Day in Tech History