Euclidea – zabawa z geometrią euklidesową na smartfonie

Gra mobilna Euclidea to szalenie wciągająca gra, która pozwoli Ci nauczyć się geometrii euklidesowej, albo po prostu rozerwie na długie godziny.

Euclidea - gra mobilna

Gra logiczna Euclidea, to jeden z tytułów, na który trafiłem całkiem przypadkowo, dzięki sugestii koleżanki (dzięki Ewa!). Euclidea nie jest komercyjną zręcznościówką, którą łatwo znajdziecie w sklepie z aplikacjami mobilnymi, dlatego tym bardziej postanowiłem Wam ją przybliżyć.

Sięgając po te grę nie należy zrażać się tym, że głównym motywem przewodnim jest geometria euklidesowa i matematyka! Wręcz przeciwnie, gra jest co prawda ambitnym tytułem, ale wykonanie i sposób tworzenia figur jest bardzo przyjemny i estetycznie wykonany. Myślę, że nawet osoby, które z geometria nie były za pan brat polubią tę rozrywkę. Gra jest świetna pozycją dla fanów gier logicznych, układanek i puzzli, ale także dla osób które w przyjemny sposób chcą zrozumieć i nauczyć się geometrii.

Dzięki interaktywnym poziomom tworzenia figur za pomocą dostępnych elementów – tu cyrklem jest Twój palec – polubicie i zrozumiecie geometrię euklidesową. Niewątpliwe tego typu wiedza przyda Wam się w codziennym życiu.

Euclidea – łączy przyjemne z pożytecznym

W grze budujemy konstrukcje geometryczne za pomocą linii i okręgów – tutaj nie musisz przejmować się, że coś narysujesz nie tak, albo niedokładnie – aplikacja zrobi to za Ciebie, dzięki przyciąganiu obiektów i mechanizmowi wspomagania rysunku.

Należy jednak pamiętać, że Euclidea to przede wszystkim gra, która swoją prostotą wydobywa matematyczne piękno. Dotarcie do finalnej figury, którą musisz stworzyć może mieć wiele ścieżek i sposobów. Najważniejsze, aby znaleźć najbardziej eleganckie rozwiazanie przy jak najmniejszej liczbie ruchów – w ten sposób zdobędziesz więcej punktów.

120 poziomów o różnym stopniu trudności

W grze jest aż 120 zadań do rozwiązania, od bardzo prostych po naprawdę spore wyzwania. Aby opanować kolejne poziomy należy przechodzić grę poziom po poziomie. Euclidea od samego początku prowadzi Cię przez podstawy jak tworzyć linie dwusieczne, trójkąty równoboczne, linie prostopadłe itp. Bardziej skomplikowane zadania pojawiają się dopiero, gdy nauczysz się podstaw. Wewnętrzne i zewnętrzne styczne, regularne sześciokąty i złoty punkt stanie się prawdziwym wyzwaniem nawet dla osób doskonale znająca konstrukcje euklidesowe.

W przeciwieństwie do konstrukcji geometrycznych, które można narysować na papierze, konstrukcje w grze Euclidea są dynamiczne. Wystarczy wybrać narzędzie „Rączka” i przeciągnąć jeden z wyróżnionych punktów. Konstrukcja będzie zmieniać się dynamicznie wraz z przesuwającym się palcem po ekranie. Jest to świetny sposób, aby lepiej zrozumieć tworzone konstrukcje geometryczne.

Screen z gry Euclidea (iOS) Screen z gry Euclidea (iOS)

Niektóre, skomplikowane konstrukcje lepiej wykonać przy pomocy skrótów w przyborniku, które dodawane są wraz z postępem i stworzonych już prostych figur. W ten sposób zaoszczędzisz czas, a rysunki będą bardziej czytelne i estetyczne.

tworzenie figur, przy jak najmniejszej liczbie ruchów
Tworzenie figur, przy jak najmniejszej liczbie ruchów – to więcej gwiazdek i punktów

Najważniejsze funkcje:

  • 120 poziomów: od bardzo łatwych do naprawdę trudnych
  • 11 poradników i tutoriali
  • 10 innowacyjnych narzędzi
  • automatyczna weryfikacja odpowiedzi (prawidłowego wykonania rysunku)
  • tryb podglądu i wskazówki
  • dynamiczne tworzenie figur geometrycznych

Grę pobierzesz zupełnie bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS, kliknij na poniższe przyciski, aby pobrać Euclideę ze sklepu App Store lub Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie App Store

W grę możecie grac także przez przeglądarkę internetową na oficjalnej stronie: www.euclidea.xyz

Inne tytuły z serii matematycznych gier logicznych

Jeśli gra przypadła Ci do gustu i chciałbyś pobawić się trójkątami lub twierdzeniem Pitagorasa, to studio Horis International Limited przygotowało także inne równie ciekawe matematyczne tytuły:

Pythagorea: Geometry on a Square Grid

Pythagorea: Geometry on Square Grid (screen iOS) Pythagorea: Geometry on Square Grid (screen iOS)

Pythagorea 60°: Geometry on a Triangular Grid

Pythagorea 60°: Geometry on Triangular Grid (screen iOS) Pythagorea 60°: Geometry on Triangular Grid (screen iOS)

źródło: Euclidea