Apple wyłączyło narzędzie do sprawdzania blokady aktywacji

Z nieznanych przyczyn Apple wyłączyło swoje narzędzie antykradzieżowe do sprawdzania blokady aktywacji urządzenia.

Narzędzie do sprawdzania blokady aktywacji urządzenie już nie istnieje

Firma Apple usunęła ze swoich stron internetowe narzędzie do sprawdzania, czy używany iPhone, iPad lub iPod touch mają włączoną blokadę aktywacji. Dzięki narzędziu Activation Lock (z ang. Blokada Atywacji) można było szybko sprawdzić, czy dane urządzenie jest na przykład kradzione. Firma póki co nie podała żadnych wyjaśnień, dlaczego strona jest niedostępna.

Sprawdź także: Jak sprawdzić, czy iPhone lub iPad ma włączoną blokadę aktywacji?

Link do strony internetowej icloud.com/activationlock obecnie nie działa, a od 27 stycznia dokument pomocy na temat Blokady aktywacji w usłudze Znajdź mój iPhone nie zawiera żadnego odniesienia do narzędzia internetowego. Niewiadomo, czy w przyszłości pojawi się nowa wersja narzędzia.

Odświeżony dokument wsparcia informuje, że użytkownicy kupujący urządzenie z innego źródła niż Apple powinni sprawdzić stan aktywacji blokady bezpośrednio przed zakupem, jednocześnie doradzając, aby poprosić sprzedającego, aby wyłączył tę funkcję. Nie trzeba dodawać, że brak internetowego narzędzia do sprawdzenia  Blokady Aktywacja może zachęcić złodziei do nieuczciwego odsprzedawania skradzionych i zablokowanych urządzeń w internecie.

Gdy kupujesz telefon iPhone, iPad, iPod touch lub zegarek Apple Watch ze źródła innego niż firma Apple lub autoryzowany sprzedawca Apple, musisz dopilnować, aby urządzenie zostało wymazane i usunięte z konta poprzedniego właściciela. 

A co Apple doradza, jeśli kupiłeś urządzenie, które wciąż jest połączone z kontem poprzedniego właściciela?

Jak najszybciej skontaktuj się z poprzednim właścicielem i poproś, aby wymazał urządzenie i usunął je ze swojego konta. – czytamy w dokumencie pomocy…

Usunięte już narzędzie blokady pozwalało sprawdzić status blokady aktywacji po podaniu numeru seryjnego lub numeru IMEI urządzenia. Blokada aktywacji jest bowiem zabezpieczeniem, które zapobiega przed użyciem skradzionego urządzenia, chyba że pierwotny właściciel wyrazi taką zgodę po podaniu Apple ID i hasła.

Jak sprawdzić blokadę aktywacji iPhone'a lub iPada?

Blokada aktywacja jest włączana automatycznie wraz z aktywacja aplikacji Znajdź mój iPhone (Find My iPhone). Wyłączenie blokady i funkcji znajdowania iPhone’a możliwe jest dopiero po podaniu nazwy użytkownika i hasła do Apple ID. W przeciwnym wypadku nie można ponownie korzystać z danego urządzenia ani nawet sformatować i ponownie aktywować – jednym słowej taki iPhone jest bezużyteczny.

Blokada aktywacji jest dostępna tylko dla telefonu iPhone, iPada lub iPoda touch z systemem iOS 7 lub nowszym oraz dla zegarka Apple Watch z systemem watchOS2 lub nowszym.

źródło: Apple