Czy iPhone 7 pobije zeszłoroczne wyniki sprzedaży?

W najbliższy wtorek, Apple opublikuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2017 – poznamy też wtedy  wyniki sprzedaży iPhone’a 7.

We wtorek 31 stycznia 2017 roku Apple opublikuje swoje wyniki finansowe za 1. kwartał roku fiskalnego 2017 (rok fiskalny Apple’a kończy się we wrześniu). Analitycy przewidują i dyskutują na temat, czy firma może odnotować wzrost po trzech spadkowych kwartałach. W minionym roku, Apple odnotowało po raz pierwszy spadek sprzedaży, po 14 latach bezprecedensowego wzrostu. Dzięki takim wynikom, Apple stało się najbardziej wartościowa firmą na świecie w wielu prestiżowych rankingach.

Niezaprzeczalnie głównym motorem sukcesu Apple’a w ciągu ostatnich kilku lat był iPhone, który generował 60 proc. przychodów firmy i prawdopodobnie jeszcze wyższy proc. zysków (sprawdź: iPhone to urządzenie, które uczyniło Apple wielkim). To czy Apple powróciło do trendu wzrostowego po zeszłorocznej przerwie, będzie w dużej mierze zależeć od tego, ile milionów sztuk iPhone’ów 7 i 7 Plus zostało sprzedanych w okresie świątecznym.

Zgodnie z przewidywaniami analityków, zebranych przez Bloomberg, sprzedaż iPhone’a w ciągu ostatnich trzech miesięcy może nieznacznie przewyższyć zeszłoroczny wynik prawie 75 milionów sprzedanych sztuk smartfona. Jeśli Apple rzeczywiście sprzedało 76 milionów sztuk w ciągu ostatniego kwartału, a tak sugerują analitycy, to będzie to nie tylko nowy rekord kwartalnej sprzedaży iPhone’ów, ale będzie oznaczać to, że firma wciąż jest na fali wzrostowej.

Ten wykres pokazuje kwartalne wyniki sprzedaży iPhone’a firmy Apple (w mln sztuk, od 2007 do 2017 roku):

Sprzedaż iPhone'a od 2007 do 2017 roku

źródło: Statista – Can the iPhone 7 Lead Apple Back to Growth?