7 lat temu Steve Jobs zaprezentował iPada

Dzisiaj mija dokładnie siedem lat od momentu zaprezentowania pierwszego tabletu Apple’a – iPada pierwszej generacji.

iPad 1. generacji (27 stycznia 2010)

Pierwszy iPad został zaprezentowany 27 stycznia 2010 roku przez Steve’a Jobsa. Urządzenie trafiło do sprzedaży 3 kwietnia 2010 roku w Stanach Zjednoczonych., a do sprzedaży trafił w3 kwietnia

Przypomnijmy, że pierwszy oryginalny iPad posiadał 9,7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1024×768 pikseli. Dostępny był w wariantach z pamięcią 16, 32 i 64 GB. Działał w oparciu o procesor A4 i został wyceniony w zależności od pojemności, odpowiednio na: 499, 599 i 699 dolarów (wersja tylko Wi-Fi) oraz 629, 729 i 829 $ (modele Wi-Fi + 3G). Wersja z samym Wi-Fi zadebiutowała 3 kwietnia, podczas gdy użytkownicy zainteresowani Wi-Fi i 3G musieli poczekać aż do 30 kwietnia.

Steve Jobs mówił wówczas o iPadzie, że posiada najbardziej zaawansowaną technologię, tworząc i definiując zupełnie nową kategorię urządzeń, które pozwalają użytkownikom na korzystanie z aplikacji i treści w intuicyjny i najprzyjemniejszy sposób.

Po premierze tabletu w 2010 roku, początkowe reakcje i opinie o iPadzie były w większości pozytywne, a serwisy takie jak Engadget nazywały go wówczas jako nieprawdopodobnie szybki – tablet nie miał opóźnień podczas korzystania z aplikacji i wszystko było płynne i nowe jak na tamte czasy.

Największą wadą pierwszego iPada była jego waga oraz brak Flasha w systemie operacyjnym. Nie posiadał także wielozadaniowości i kamery. W kolejnych generacjach tabletu, Apple zaczęło wprowadzać kolejne modyfikacje, biorąc pod uwagę wcześniejsze braki i oczekiwania.

Pierwsze, oficjalne wideo Apple’a, prezentujące iPada:

Obecny 12,9-calowy iPad Pro waży mniej więcej tyle samo co pierwszy model, jest za to dużo cieńszy (6,9 mm vs. 13 mm) i zdecydowanie więcej można na nim zrobić – Apple stawia nowego iPada na równi z maszynami typu desktop.

Pierwsze iPady sprzedawały się jak świeże bułeczki, jednak wraz z popularnością większych ekranów w smartfonach sprzedaż tabletów, w tym iPada Apple’a zaczęła spadać w ciągu ostatnich kilku lat. Druga przyczyną jest to, że użytkownicy znacznie rzadziej wymieniają swoje iPady niż iPhone’y.

Zobacz również: Sprzedaż iPhone’a i iPada w latach 2011-2015

Coraz częściej mówi się o tym, że w tym roku Apple wyda 10-calowego iPada bez kultowego przycisku Home i mniejszą ramką wokół ekranu – kto wie, czy nie zostanie ona całkowicie zastąpiona przez ekran?

Zobacz całą konferencję prasową podczas, której zaprezentowano iPada pierwszej generacji:

źródło: MacRumors – Seven Years Ago Today: Steve Jobs Introduces the iPad