Ta wiadomość tekstowa zawiesza iPhone’a pod iOS 10

Jeśli ktoś wyśle Ci na iPhone’a wiadomość, w której treści bedą Emoji białej flagi, zera i tęczy, to może zablokować Ci urządzenie – jak to naprawić?

Wiadomość blokująca iPhone'a pod systemem iOS 10.x

W ubiegłym tygodnia odkryto kolejną treść wiadomości tekstowej, która zawiesza iPhone’a z systemem iOS 10 lub nowszym, na szczęście poprawka tego błędu jest bardzo łatwa do wdrożenia.

Wygląda na to, że od jakiegoś czasu złośliwe wiadomości tekstowe i linki stają swego rodzaju trendem, który może zamrozić lub uszkodzić nasze urządzenia mobilne z systemem iOS. Wiadomo, że zamknięty system mobilny Apple’a jest jednym z bezpieczniejszych, dlatego wiele osób próbuje dostać się do niego z zewnątrz na różne sposoby, czasem tylko po to, żeby zrobić psikusa.

Jeśli otrzymasz SMS-a lub wiadomość iMessage w której będą trzy Emoji: biała flaga (VS16 – variation sector 16), zero (0) oraz tęcza, to Twój iPhone może zawiesić się na około 3 minuty – po tym czasie urządzenie się odwiesza automatycznie. Błąd działa tak samo na dowolne iPhone’y iPady i iPody touch działające pod systemami od iOS 10 do iOS 10.2.1.

Co zrobić, gdy otrzymacie taka wiadomość? Użytkownik może wymusić restart iPhone’a, ale może to trochę potrwać w zależności od urządzenia. Błąd zasadniczo nie jest specjalnie groźny i powoduje raczej drobne uciążliwości związane z działaniem smartfona. Wiadomość może okazać się szczególnym problemem, jeśli masz więcej niż kilku dowcipnych znajomych, którzy lubią robić okrutne figle.

Jeśli jesteś jedną z ofiar żartów z taką wiadomością, obejrzyj poniższe wideo:

Dlaczego ta kombinacja znaków powoduje, że iPhone się zawiesza?

Według specjalistów taka kombinacja znaków może zawieszać urządzenia z powodu trudności połączenia dwóch znaków ze sobą – w wyniku tego urządzenie się zamraża. Znak VS16 informuje urządzenie o próbie połączenia się z sąsiadującym znakiem, ale operacje nie jest możliwa do wykonania. W tym przypadku urządzenie próbuje połączyć Emoji białej flagi i zera w jeden znak tęczowej flagi, podczas gdy jest ona połączeniem białej flagi i tęczy.

Na szczęście, aby wysłać taką wiadomość zajmuje trochę czasu i wysiłku – nie wystarczy po prostu wysłać takiego SMS-a ze smartfona…

Jak to naprawić błąd ze złośliwą wiadomością?

Zawieszenie iPhone’a po otrzymaniu złośliwej wiadomości trwa tylko chwilę, a telefon zaczyna normalnie działać po kilku minutach. Jeśli to nie nastąpi, należy usunąć dowcipną rozmowę z aplikacji iMessage. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że ich iPhone blokuje się wielokrotnie, co oznacza, że nie są w stanie usunąć rozmowy. Można również spróbować zablokować numer osoby wysyłającej Ci taką wiadomość.

Nie ma innej ochrony przed tą wiadomością i tak naprawdę każdy może ją wysłać. Pozostaje jedynie poczekać na kolejną poprawkę systemu iOS, która z pewnością wyeliminuje tę usterkę.

źródło: RedmondPie – This Text Message Can Crash Your iPhone On iOS 10 (How To Fix It)