AT&T wyłączyło już całkowicie sieć 2G

Amerykański operator komórkowy AT&T wyłączył sieć drugiej generacji 2G i tym samym kończy się pewna era komórkowa.

Sieć 2G w AT&T tylko do 1 stycznia 2017 r.

AT&T ogłosiło oficjalnie, że od 1 stycznia 2017 roku zakończyło świadczenie usług w sieci komórkowej drugiej generacji 2G. Przymiarki do wyłączenia 2G (Edge) planowane były już od czterech lat.

Serwis The Verge zwraca uwagę, że koniec sieci 2G oznacza koniec życia oryginalnego iPhone’a pierwszej generacji (znanego również jako iPhone 2G). z którego nie będzie już można wykonywać połączeń i łączyć się z siecią , jesli ktoś korzysta z usług AT&T.

Wygląda jednak na to, że niewiele osób korzysta jeszcze z pierwszego iPhone’a, ponieważ nie pojawiły się żadne skargi właścicieli tego modelu. Sieć 2G nie działa bowiem już od ponad dwóch tygodni, więc wygląda na to że sprzęt sprzed 10 lat nie jest już używany. Jeżeli ktoś jednak posiada tego smartfona, może łączyć się na nim z internetem za pomocą Wi-Fi.

Samo Apple przestało wspierać pierwszego iPhone’a już 2013 roku, nie otrzymał także aktualizacji do systemu iPhone OS 3 (przemianowanego później na iOS 3) w 2009 roku.

Zakończenie świadczenia usług AT&T w sieci 2G nie powinno obecnie zaboleć właścicieli smartfonów. Są jednak obszary, w których spowodowało to małe zamieszanie i problemy. Wyłączenie sieci 2G miało wpływ na funkcjonowanie systemu kolejowego i autobusowego w San Francisco. NextMuni, które używało do przewidywania czasów przyjazdu autobusów i pociągów, korzystał właśnie z sieci 2G dostarczanej przez AT&T.  W tym momencie NextMui musi zmodernizować systemy zainstalowane w swoich pojazdach, co może potrwać kilka tygodni.

Według AT&T, wyłączenie swojej sieć 2G uwalnia cenne spektrum dla przyszłych technologii sieciowych, takich jak 5G, które już są na horyzoncie. AT&T zapowiedziało, że widmo zostanie dostosowana do technologii LTE.

źródło: MacRumors – AT&T Shuts Down 2G Network and Ends Cellular Connectivity for Original iPhone via AT&T – 2G Sunset Brings Faster Speeds, Newer Technologies