Najpopularniejsze aplikacje mobilne w 2016 roku

Sprawdź najczęściej używane aplikacje mobilne w mijającym 2016 roku – dane pochodzą z raportu Nielsena przeprowadzonego w USA.

Aplikacja mobilna Facebooka była najpopularniejszą aplikacją na smartfony w STanach Zjednoczonych w mijającym roku, ale to nie powinno nikogo dziwić. Ciekawą pozycją jest Apple Music, która zajęła 9. miejsce w zestawieniu wykonanym przez firmę badawczą Nielsen. Mimo, że aplikacja Apple’a jest silnie powiązana z systemem iOS, to występuje także w wersji Androida – nie przeszkodziło jej to jednak z naleźć się w TOP 10 aplikacji 2016 roku.

Z Apple Music korzystało prawie 68,4 mln użytkowników w okresie od stycznia do października 2016 r. Jest to wzrost o 20 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, co pozwoliło na wyprzedzenie aplikacji Amazona, która miała ok. 65,5 mln użytkowników w USA.

Zobacz także: TOP 20 najpopularniejszych aplikacji mobilnych w Polsce 2016


TOP 10 aplikacji mobilnych na smartfony 2016 r. (w USA)

W 2016 roku Facebook ponownie objął prowadzenie w zestawieniu najpopularniejszych aplikacji mobilnych – aplikacja społecznościowa miała średnio każdego miesiąca ponad 146 mln unikalnych użytkowników, osiągając wzrost o 14% w stosunku do ubiegłego roku. Facebook Messenger zajął 2. miejsce z ponad średniomiesięcznie 129 mln unikalnych użytkowników. Następny był  YouTube z ponad 113 mln unikalnych użytkowników, średnio w każdym miesiącu.

Wśród 10 najlepszych aplikacji na smartfony, największe zmiany dotknęły Amazon App i Instagram – odpowiednio 43% i 36% wzrost liczby użytkowników w stosunku do 2015 r.

Apple Music posiada bazę 20 mln subskrybentów (iOS i Android), ale sądząc po średniej miesięcznej liczbie korzystających (68,3 mln) – zdecydowana większość osób sprawdza aplikacje bez chęci skorzystania z płatnej subskrypcji. Warto dodać, że Apple Music jest zainstalowana domyślnie na urządzeniach z systemem iOS (iPhone, iPad i iPod touch) i służy także do odtwarzania lokalnych plików muzycznych.

Zestawienie najpopularniejszych aplikacji mobilnych na smartfony w 2016 r.:

miejscenazwa aplikacjiśr. mies. liczba użytk.zmiana %
1.Facebook146.027.00014%
2.Facebook Messenger129.679.00028%
3.YouTube113.738.00020%
4.Google Maps105.749.00022%
5.Google Search103.959.0009%
6.Google Play99.773.0008%
7.GMail88.572.00018%
8.Instagram74.672.00036%
9.Apple Music68.392.00020%
10.Amazon App65.511.00043%
TOP 10 aplikacji mobilnych na smartfony w 2016 r. w USA

TOP 10 aplikacji mobilnych na smartfony w 2016 r. w USA

Popularność mobilnych systemów operacyjnych w USA (2016 r.)

Penetracja rynku smartfonów w Stanach zjednoczonych wzrosła o 2 p.p. w 2016 roku z 86% na początku roku do 88 we wrześniu. W trzecim kwartale 2016 roku, większość abonentów używało smartfonów z systemem Android (53%) oraz iOS (45%). Tylko 2% amerykańskich posiadaczy smartfonów używało urządzeń mobilnych z systemem Windows i 1% BlackBerry.

Udział popularności mobilnych systemów operacyjnych w 2016 r. w USA

Udział popularności mobilnych systemów operacyjnych w 2016 r. w USA

Metodologia badania i grupa użytkowników:

Nielsen’s Electronic Mobile Measurement jest instalowany za zgoda użytkowników na smartfonach panelistów (około 9 000 użytkowników w wieku 18+ z telefonami z systemem Android i iOS). Paneliści rekrutowani przez internet, posługują się językiem angielskimi są to Hiszpanie, Afroamerykanie, Azjoamerykanie, rodowici Amerykanie, mieszkańcy Alaski i inni reprezentanci zamieszkujący USA.

źródło: Nielsen – TOPS OF 2016: DIGITAL, Apple Insider – Apple Music ranks ninth in 2016 Nielsen charts of most-used mobile apps

Łukasz Majchrzyk
Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii.
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj