W iTunes mogą pojawić się filmy już 2 tygodnie po premierze!

Już wkrótce użytkownicy serwisu iTunes być może będą mogli oglądać premiery kinowe w sieci zaraz po tym jak pojawią się w kinach.

Filmy w iTunes 2 tygodnie po premierze kinowej?

Firma Apple może nieźle namieszać wśród dostępnych usług streamingowych oferujących filmy. Według najnowszych doniesień, firma z Cupertino pracuje nad możliwością udostępniania premier kinowych w swoim serwisie iTunes zaraz po tym jak pojawią się w kinach.

Apple już od dawna oferuje sprzedaż i możliwość wypożyczania filmów za pośrednictwem platformy iTunes, ale na razie tylko tych tytułów, które miały swoją premierę kilka miesięcy wcześniej. Nowy sposób dystrybucji filmów przez iTunesa miałby pozwolić internautom na oglądanie premier kinowych w swoim domu dużo wcześniej. Jak można się domyślać, cena za taką usługę na pewno nie byłaby niska.

Według Bloomberga, studia filmowe już rozważają taką możliwość, choć istnieje kilka przeszkód, które muszą być wyeliminowane, zanim jakakolwiek umowa zostanie podpisana. Głównym problemem dla studia filmowego jest jak zawsze piractwo i nielegalne rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim. iTunes już teraz szyfruje filmy, aby zapewnić jak największą ochronę prawną przed piratami. Studia obawiają się jednak, że nawet tak proste urządzenie jak smartfon lub lepsza kamera, może być najprostszym sposobem na piracenie filmów.

Dystrybutorzy 21st Century Fox Inc., Time Warner Inc., Warner Bros, Comcast Corp., Universal Pictures potwierdzają, że są chętni oferować udostępnianie do użytku domowego premier kinowych krótko po pierwszym wyświetleniu, ale w wysokich cenach.

Jeśli taki system wypożyczania filmów stałby się rzeczywistością, miłośnicy kina mogą spodziewać się, że najnowsze filmy będą mogli obejrzeć na swoich 60-calowych telewizorach w domu albo 5-calowych iPhone’ach w cenie około 30 dolarów (125 zł) za film. Oznaczałoby to, że opłacalność wypożyczenia miałaby sens wtedy, gdybyśmy zaprosili przynajmniej 6 osób do zrzucenia się na film – tylko wtedy koszt na osobę wyniósłby tyle co bilet do kina.

Apple zawsze wprowadzało pionierskie rozwiązania udostępniania mediów i muzyki w internecie na różnych zasadach. Nie zdziwiłby mnie fakt, że i taka inicjatywa wkrótce może ujrzeć światło dzienne. Nie łudźmy się jednak, że usługa szybko zawita do Polski, na razie skazani jesteśmy na zatłoczone kino i nieświeży popcorn (sic!).

źródło: Bloomber Technology – Apple Is in Talks With Hollywood for Early Access to Movies on iTunes