„Pampiś – Zębowa Przygoda” nauczy dzieci dbać o zęby

Edukacyjna gra mobilna „Pampiś – Zębowa Przygoda” pomoże w walce z próchnicą i utrzymaniu higieny jamy ustnej u najmłodszych.

„Pampiś - Zębowa Przygoda” - edukacyjna gra mobilna dla dzieci

Uczenie dziecka dbania o zęby, chociaż wymaga cierpliwości i konsekwencji, nie musi być męczące i żmudne. W zamianie nauki w dobrą zabawę pomoże królik Pampiś. W ramach programu edukacyjnego „Dzieciństwo bez próchnicy” udostępniona została bezpłatna aplikacja mobilna – „Pampiś – Zębowa Przygoda”, która w przyjazny dziecku sposób pomoże opanować m.in. mycie zębów, wybieranie zdrowych przekąsek oraz oswoi z gabinetem dentystycznym.

Aplikacja to część kampanii społecznej „Małe zęby, wielka moc”, której celem jest uwrażliwianie na potrzebę dbania o jamę ustną dziecka już od najmłodszych lat. Nawiązuje ona także do idei przekazywanej w spocie telewizyjnym – walki z próchnicą poprzez zabawę. Warstwa edukacyjna aplikacji została w niej połączona z formą wciągającej gry, aby mali użytkownicy mogli przyswajać wiedzę w przystępny dla nich sposób.

Poszukaj z Pampisiem skarbu Białozębnego!

Głównym bohaterem aplikacji jest Królik Pampiś, który kierując się opowieścią swojego dziadka poszukuje skarbu Króla Białozębnego. Rozwiązując kolejne zadania różniące się poziomem trudności, przechodzi przez poszczególne punkty na mapie swojego miasteczka. Na końcu wędrówki czeka go niezwykła niespodzianka. Użytkownik ma do dyspozycji również inne zabawy znajdujące się poza główną planszą. Wśród nich jest specjalny instruktaż mycia zębów wykonywany przez Królika Pampisia. Włącza się on zawsze o godzinie, którą rodzice ustawią w aplikacji jako stałą porę porannego i wieczornego szczotkowania. Dzięki temu dziecko dowiaduje się nie tylko, jak prawidłowo myć zęby, ale także może robić to w towarzystwie bohatera gry i widzieć, ile czasu pozostało do końca (instruktaż odmierza 2 minuty).

Za regularne szczotkowanie mały użytkownik otrzymuje nagrody, które może wykorzystać w swoim „wirtualnym ogródku”, który również jest częścią aplikacji. Czego jeszcze uczy Pampiś w grze?

– Zależało nam na stworzeniu kompleksowego rozwiązania, które zgodnie z duchem projektu pokazuje, że dbanie o zęby nie powinno ograniczać się wyłącznie do ich mycia. Stąd w aplikacji znajdziemy również gry uczące wybierania zdrowych produktów, a także oswajające z gabinetem stomatologicznym, pierwszą w nim wizytą, jak i samym dentystą. W opowieściach poszczególnych postaci dzieci znajdą odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego zęby mleczne wypadają, a także co jest potrzebne do tego, by prawidłowo rosły. Liczymy na to, że aplikacja będzie służyć rodzicom, jako skuteczna pomoc w wyrabianiu dobrych nawyków higienicznych i żywieniowych u dzieci, a także przedłuży żywotność naszego projektu, który w części szkoleniowej dobiegł już końca – mówi Magdalena Sawicka-Adryjanek, specjalista ds. promocji w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”.

Rekomendacja ekspertów

Gra „Pampiś – Zębowa Przygoda” skierowana jest do użytkowników w wieku 3-6 lat. Korzystać z niej mogą również dzieci niesłyszące, a także te, które nie potrafią jeszcze płynnie czytać – wszelkie instrukcje są bowiem dostępne zarówno w wersji tekstowej, jak i dźwiękowej. Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS. Można ją pobrać ze sklepów internetowych Google Play oraz AppStore.

Screen z mobilnej gry edukacyjnej „Pampiś - Zębowa Przygoda”

Gra posiada bogatą i atrakcyjną warstwę zarówno graficzną, jak i dźwiękową. Narracja prowadzona jest przez doświadczonych lektorów, którzy użyczyli głosów postaciom aplikacji. Wizualnie gra nawiązuje do motywu maskotki „Dzieciństwo bez próchnicy” – Królika Pampisia.  Dzięki temu, że aplikacja powstała w ramach projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” ma ona charakter niekomercyjny i jest całkowicie bezpłatna, a także została zatwierdzona przez ekspertów z dziedziny stomatologii dziecięcej, którzy są członkami Rady Programowej Projektu.

Za koncepcję i realizację gry odpowiada Agencja Reklamowa DSK Sp. z o.o oraz firma Baked Games Sp. z o.o.

Edukacyjną grę dla dzieci „Pampiś – Zębowa Przygoda” możesz pobrać za darmo ze sklepu Google Play i App Store:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

O projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”

„Dzieciństwo bez próchnicy” to największy ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, położnych, lekarzy pediatrów. Projekt powstał z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia, jest realizowany w latach 2012-2016 przez lidera projektu – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce. Finansowanie zapewnia Szwajcaria w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przy współfinansowaniu Ministerstwa Zdrowia. Patronat Honorowy nad Projektem „Dzieciństwo bez próchnicy” objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Pierre Fauchard Academy.

Infografika podsumowująca program „Dzieciństwo bez próchnicy”
Infografika podsumowująca program „Dzieciństwo bez próchnicy”

W ramach projektu prowadzone były zajęcia edukacyjne dla dzieci w przedszkolach, a także dla ich rodziców, nauczycieli oraz dla pielęgniarek, położnych i pediatrów. We wprowadzaniu najmłodszych w świat zdrowych zębów pomaga maskotka projektu – Królik Pampiś. W projekcie udział wzięło około 360 tys. przedszkolaków, 15 tys. nauczycieli przedszkolnych, a działaniami edukacyjnymi objęto niemal 716 tys. rodziców. W szkoleniach dla białego personelu uczestniczyło już 1325 pielęgniarek i położnych oraz 285 pediatrów.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.zebymalegodziecka.pl

źródło: informacja prasowa