Orange uruchomiło najszybszą mobilną stację w Polsce

Operator komórkowy Orange uruchomił w Warszawie mobilną stacją bazową z prędkością światłowodu w technologii MIMO4x4.

Najszybsza stacja bazowa w Polsce Orange MIMO4x4

W czwartek 27 października 2016 r. w okolicach Placu Politechniki w Warszawie, operator komórkowy Orange uruchomił superszybką stację bazową, która pozwoli na osiągniecie prędkości trasnferu danych w sieci mobilnej 4G LTE do nawet 600 Mb/s. Obecne, najszybsze stacje bazowe operatora pozwalały osiągnąć prędkość transferu danych komórkowych do 300 Mb/s. Zamontowane są tam radiomoduły oraz anteny wykorzystujące wszystkie pasma częstotliwości, które wykorzystywane są na potrzeby sieci LTE.

Dzięki agregacji pasma Orange tworzy jeden „superkanał” o szerokości 40 MHz, na który składają się:

  • kanał szerokości 15 MHz z pasma 1800 MHz,
  • 15 MHz z pasma 2600 MHz,
  • 10 MHz z pasma 800 MHz.

Przeczytaj również wpis: Mobilny internet ponad 1 Gb/s w Orange.

Agregacja odpowiada jednak tylko za połowę wyniku, który można uzyskać przy eNodeB, który Orange uruchomiło wspólnie z Huawei. Druga połowa to zasługa zastosowania w takiej skali technologii MIMO4x4 – po raz pierwszy w Polsce na ogólnodostępnej stacji bazowej. Można było znaleźć je do tej pory wyłącznie w laboratoriach i to one między innymi odpowiadały za rekord 1,91 Gb/s osiągnięty w Orange Labs we wrześniu tego roku.

Co to jest technologia MIMO4x4, którą wykorzystało Orange?

Pierwsza część nazwy MIMO4x4 to skrót od angielskiej nazwy Multiple Input, Multiple Output, druga oznacz  liczbę anten nadawczych i odbiorczych stosowanych w urządzeniach, które wymieniają ze sobą dane. Najprościej rzecz ujmując – radiomoduł nadający na jednej częstotliwości, na przykład 2600 MHz, składa się z czterech niezależnych nadajników połączonych z oddzielnymi antenami. Każdy z nich  może przesłać sygnał radiowy do maksymalnie czterech odbiornikami w naszym modemie czy telefonie.

Korzyści zastosowania technologii MIMO4x4:

  • zastosowanie tego typu transmisji zwiększa odporność na zjawisko nazywane rozpraszaniem lub zanikiem Rayleigha. Odpowiada ono za błękitną barwę nieba, ale powoduje również rozpraszanie fal elektromagnetycznych przechodzących przez przeźroczyste ciała stałe, płyny i gazy. Fala, wykorzystywana na linii telefon – stacja bazowa nie jest tu wyjątkiem i również ulega rozproszeniu;
  • dzięki zastosowaniu MIMO telefon otrzymuje także duplikat sygnału, co zapewnia redundancję i pozwala uzupełnić braki, gdy coś pójdzie nie tak i część transmisji zostanie zakłócona. Sygnał można także podzielić na części i każdą przesłać inną anteną – to także przyśpiesza transfer;
  • łącznie zastosowanie technologii MIMO4x4 pozwala zwiększyć transfer danych dwukrotnie w stosunku do powszechnie obecnie stosowanej technologii MIMO2x2, w której stosuje się po dwa nadajniki i odbiorniki.

Flagowe modele smartfonów obsługują nawet trzy częstotliwości, co pozwala na osiągnięcie prędkości transferu danych do 300 Mb/s. Aktualnie nie ma jeszcze w sprzedaży urządzeń, które pozwalałyby na wykorzystanie w pełni możliwości nowej stacji bazowej Orange, ale pierwsze maja pojawić się już w przyszłym roku!

Jednak brak takich modeli w sprzedaży nie oznacza, że wprowadzona stacja bazowa nie jest w pełni wykorzystywana, bowiem potencjał stacji rozdzielany jest na wszystkie osoby jednocześnie korzystające z tej stacji. Dla klientów oznacza to przede wszystkim:

  • że wszyscy, którzy znajdują się w okolicy stacji bazowej odczują znaczący wzrost prędkości internetu 4G LTE,
  • zwiększenie się pojemność tej konkretnej komórki sieci, a w sumie będzie można przesyłać w jej granicy więcej danych,
  • lepszy sygnał w budynkach, a ewentualne zakłócenia będą rekompensowane przez zwielokrotnienie kanałów transmisji.

Orange celowo wybrało centrym Warszawy – Politechnikę Warszawską na miejsce uruchomienia wydajnej, mobilnej stacji bazowej, ponieważ korzysta tam ze swoich urządzeń bardzo wielu studentów. Jeśli będziecie w pobliżu, koniecznie zmierzcie prędkość internetu mobilnego na tym obszarze – będziecie zaskoczeni!

źródło: Blog Orange Polska – Stacja bazowa z prędkością światłowódu, czyli co to MIMO4x4?Ruszyła najszybsza, mobilna stacja w Polsce – korzystajcie!