Tesla zaprezentowała Solar Roof i Powerwall 2

Elon Musk zaprezentował wczoraj nowy dach solarny (Solar Roof) oraz nowe produkty firmy Tesla związane z ekologicznym zasilaniem.

Dach solarny (Solar Roof) od Tesla

W Universal Studios w Los Angeles, prezes firmy Tesla Elon Musk zaprezentował dach słoneczny dla domów z nowymi panelami Solar Roof oraz nowy Powerwall 2 za 5500 dolarów, który po posiada akumulator o większej pojemności oraz Powerpack 2 dla firm.

Musk i spółka podczas ciekawej prezentacji zapowiedzieli nowe ogniwa fotowoltaiczne, które można umieścić w szklanych dachówkach. W specjalnie stworzonym miasteczku Solar City, Musk zaprezentował wygląd, możliwości, korzyści i sposób działania nowych dachówek słonecznych, które mają zrewolucjonizować sposób zasilania naszych domów i zmniejszyć zanieczyszczanie środowiska.

Tesla chce, wykorzystać moc Słońca

Podczas konferencji Musk powiedział, że koszt instalacji jest mniejszy niż normalnego dachu + koszty energii elektrycznej. Niestety nie podano żadnych konkretnych cen, które bardzo trudno oszacować dla standardowego domu jednorodzinnego. Nie podano nawet ceny za metr kwadratowy, który pomógłby oszacować wydatek. Skoro nie podano ceny, należy spodziewać się, że nie jest najniższa :)

Co ciekawe firma zainstalowała swoje dachówki solarne na okolicznych domach obok sceny wydarzenia. Nikt z zebranych nie zauważył różnicy dopóki Musk nie zwrócił uwagi na dachy domów. Założeniem Muska jest zbudować słoneczne miasta Solar City, które będą całkowicie zasilane energią słoneczną.

Elon Musk (Tesla) prezentuje Solar Roof i Solar City - słoneczne miasto przyszłości
Elon Musk (Tesla) prezentuje Solar Roof i Solar City – słoneczne miasto przyszłości

Oczywiście cała instalacja, oprócz Solar Roof, wymaga odpowiedniego akumulatora i urządzeń dodatkowych, aby całość mogła działać. Dlatego też Tesla wprowadziła także nową wersję swojego Powerwall 2, który posiada dwa akumulatory litowo-jonowe o mocy 14 kWh każdy (ponad dwukrotnie więcej niż w poprzedniej wersji). Urządzenie może zasilić i oświetlić dom z czterema sypialniami, lodówkę i inne urządzenia przez cały dzień. Nowy Powerall 2 posiada także wbudowaną przetwornicę prądu, która  współpracuje bezpośrednio z dachówkami słonecznymi, aby konwertować światło słoneczne na energię elektryczną.

Dachówki Solar Roof vs. standardowe materiały do pokrycia dachów
Dachówki Solar Roof vs. standardowe materiały do pokrycia dachów

Musk powiedział, że dachy solarne będą instalowane w lecie 2017 roku, a ich wytrzymałość wystarczy na bardzo długo. Wykonane z kwarcu Solar Roof mają dwu- lub trzykrotnie większą żywotność niż asfalt. Tesla będzie sprzedawać swoje dachówki słoneczne bezpośrednio klientom, zamiast współpracować z deweloperami i firmami budującymi domy.

Budowa dachówki słonecznej Solar Roof firmy Tesla

Tusk zapowiedział również na początku tego miesiąca, że wszystkie pojazdy wyprodukowane w przyszłości przez Teslę będą zdolne do pełnej autonomicznej jazdy.

Nagranie prezentacji Tesla z 27 października 2016 r.

źródło: Tesla